Raport walutowy

Raport walutowy

Ten tydzień na rynkach finansowych rozpoczął się dość pozytywnie. Dobrze na rynkowy sentyment wpłynęły informacje o sformowaniu rządu we Włoszech. Tym samym doszło do przerwania politycznego impasu trwającego od lutego. Na czele nowego gabinetu stanął Enrico Letta, który wczoraj zaprezentował przed parlamentem program polityczny swojego gabinetu. Nowy premier zapewnie wycofa się z szeregu zaplanowanych cięć budżetowych i podatków, które wyceniono na łączną kwotę 6 mld euro. Nie mamy tez informacji o źródłach finansowania zwiększonego deficytu. Pomimo tych informacji bardzo dobrze sprzedały się oferowane obligacje o terminach zapadalności 5 i 10 lat. W przypadku 10-latek rentowność osiągnęła poziom 3,94%, co jest najniższym poziomem od 2010 roku.

Za sprawą zmniejszenia ryzyka politycznego we Włoszech, kurs euro rósł względem dolara osiągając maksimum swojej siły wczesnym popołudniem (poziom 1.3115), przed publikacją danych o dochodach i wydatkach Amerykanów. Dane o sytuacji konsumentów wypadły dość słabo a kurs wspólnej waluty osunął się w kierunku 1.3080.

W dniu dzisiejszym uwagę uczestników rynku przyciągnie publikacja wskaźnika koniunktury Chicago PMI oraz indeksu nastrojów konsumenckich Conference Board.

Obecny tydzień obfituje w dane makroekonomiczne i posiedzenia banków centralnych. Na środę zaplanowane jest posiedzenie Rezerwy Federalnej, na którym prawdopodobnie nie dojdzie do istotnych zmian w kształtowaniu polityki monetarnej. Analitycy oczekują, iż członkowie FED odniosą się do ostatnich gorszych danych (sprzedaż detaliczna, przemysłowy ISM, raport z rynku pracy) i utrzymają rozmiary QE na niezmienionym poziomie. Ze względu na słabsze dane makro spodziewamy się, iż członkowie FED będą chcieli przekonać rynek do dłuższego okresu obowiązywania obecnej polityki poluzowania monetarnego. Innym argumentem za utrzymaniem bieżącej skali QE jest fakt, iż na następnym posiedzeniu zaplanowanym na 18-19 czerwca, członkowie FED będą w posiadaniu nowych prognoz gospodarczych.

W czwartek poznamy decyzję ECB w sprawie stóp procentowych. W opinii analityków na poprzednim posiedzeniu prezes ECB, Mario Draghi „otworzył drzwi do” obniżki stóp procentowych w kwietniu. Rynek dość powszechnie spodziewa się, iż w związku ze słabymi danymi z europejskiej gospodarki ECB obniży stopę referencyjną z 0,75 do 0,50%. Cięcie stopy depozytowej jest mało prawdopodobne.

Tomasz Brach, Główny Dealer Easy Forex

Previous Forint i węgierska giełda nieczułe na niechęć Orbána do euro
Next Wiele lat oszczędzania na własne M

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

„Czarny piątek” nie przyniósł zysków

Słabsze od prognozowanych dane dotyczące wysokości wydatków amerykańskich konsumentów w tzw. czarny piątek sprzyjały podczas wczorajszej sesji znaczącym spadkom na Wall Street – po wyznaczeniu w ubiegłym tygodniu nowego rekordu,

Inwestowanie 0 Comments

W ciągu ostatnich kilku lat z rynku wycofano ponad tysiąc typów produktów elektronicznych

Skala nieprawidłowości na rynku sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie maleje. W 2018 roku już wycofano 86 kategorii produktów, a w latach 2013–2017 było ich w sumie ponad tysiąc – mówi Zuzanna Wiśniewska z Compliant Product.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz do rynku złotego

Środowy, poranny handel na rynku złotego przynosi lekkie umocnienie polskiej waluty po wczorajszej przecenie podczas sesji amerykańskiej. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2032 PLN za euro, 3,2718 PLN wobec

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!