Plusy i minuty umów o dzieło

Plusy i minuty umów o dzieło

W Polsce dostępnych wiele rodzajów umów dotyczących współpracy. W dużej mierze wybór pasującej uzależniony jest od zakresu wykonywanych zadań, godzin pracy i regulaminu firmy. Nieustannym zainteresowaniem cieszy się także umowa o dzieło, która przeważa wśród uprawiających wolne zawody. Czy jest odpowiednia? Jakie niebezpieczeństwa niesie?

Na początek warto wyjaśnić, że celem umowy o dzieło jest realizowanie czynności w zamian za wynegocjowane wynagrodzenie. Szczegóły dotyczące dat oraz zasad przesyłania pieniędzy ustalane są indywidualnie i wedle własnego zdania.

Najważniejszym zagrożeniem tego typu umów jest brak przymusu odprowadzania składek ubezpieczeniowych i zdrowotnych przez przedsiębiorcę. To duże ułatwienie i okazja na nadprogramowe oszczędności. W takiej sytuacji cierpi zatrudniony, który poznał realia na rynku pracy i decyduje się na wszystko.

Kontrolerzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych cyklicznie organizują akcje sprawdzające w niewielkich firmach całego kraju. W przypadku wychwycenia nieprawidłowości – nieustanne zatrudnianie w ramach umowy o pracę, przedłużanie umowy o pracę co miesiąc – i potwierdzenie winy grożą pokaźne kary pieniężne oraz prawne.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous Euro pod presją przed przemówieniem Draghiego
Next Dolar zbiera siły na dalszy ruch w górę - Raport dzienny FX

Może to Ci się spodoba

Część zmienna wynagrodzenia ― motywuje czy przeszkadza?

Uzależnienie części wynagrodzenia od wyników pracownika ma sprawić, by był on bardziej zmotywowany i efektywniej wykonywał powierzone zadania. Za większy wkład w pracę, należy się nagroda. Czy rzeczywiście część zmienna

W jakim celu zawiera się umowę o dzieło?

Aktualnie w Polsce funkcjonuje przynajmniej kilka sposobów zawierania współpracy. Wśród nich ogromnym zainteresowaniem cieszy się umowa o dzieło, która niejednokrotnie wygrywa z zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Czym się

Umowy 1Comments

Na jakiej podstawie wypowiada się umowę?

Fundamentem dowolnej współpracy w relacjach pracodawca-pracownik jest umowa, która określa zasady działania i reguluje sprawy wynagrodzenia oraz opcjonalnego wypowiedzenia. Kiedy konieczne jest zerwanie zawodowych relacji? W jakich sytuacjach szef podejmuje

2 komentarze

  1. Staś
    Wrzesień 12, 17:22 Reply
    Umowy o dzieło mają dla mnie jedną i największą wadę. Nie są liczone lata pracy, a na to każdy dziś liczy, bo przecież na starość trzeba z czegoś żyć i trzeba wcześnie zacząć płacić składki.
  2. Wojtek
    Wrzesień 15, 16:37 Reply
    Umowa o dzieło i umowa zlecenie w ogóle powinny być zlikwidowane, bo w ogóle nie liczą się do lat pracy. A na emeryturę trzeba zarobić no i składki też płacić.

Zostaw odpowiedź