Plusy i minuty umów o dzieło

Plusy i minuty umów o dzieło

W Polsce dostępnych wiele rodzajów umów dotyczących współpracy. W dużej mierze wybór pasującej uzależniony jest od zakresu wykonywanych zadań, godzin pracy i regulaminu firmy. Nieustannym zainteresowaniem cieszy się także umowa o dzieło, która przeważa wśród uprawiających wolne zawody. Czy jest odpowiednia? Jakie niebezpieczeństwa niesie?

Na początek warto wyjaśnić, że celem umowy o dzieło jest realizowanie czynności w zamian za wynegocjowane wynagrodzenie. Szczegóły dotyczące dat oraz zasad przesyłania pieniędzy ustalane są indywidualnie i wedle własnego zdania.

Najważniejszym zagrożeniem tego typu umów jest brak przymusu odprowadzania składek ubezpieczeniowych i zdrowotnych przez przedsiębiorcę. To duże ułatwienie i okazja na nadprogramowe oszczędności. W takiej sytuacji cierpi zatrudniony, który poznał realia na rynku pracy i decyduje się na wszystko.

Kontrolerzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych cyklicznie organizują akcje sprawdzające w niewielkich firmach całego kraju. W przypadku wychwycenia nieprawidłowości – nieustanne zatrudnianie w ramach umowy o pracę, przedłużanie umowy o pracę co miesiąc – i potwierdzenie winy grożą pokaźne kary pieniężne oraz prawne.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous Euro pod presją przed przemówieniem Draghiego
Next Dolar zbiera siły na dalszy ruch w górę - Raport dzienny FX

Może to Ci się spodoba

Jak zawszeć umowę pośrednictwa?

Wiele transakcji odbywa się w obecności pośrednika. Trzeba jednak pamiętać, że nawet taka forma sprzedaży musi być potwierdzona. Czy warto przygotować umowę pośrednictwa? Jak powinna wyglądać? Na początku warto powiedzieć,

Na czym polega odwołanie wypowiedzenia?

Jeśli pracodawca nie jest zadowolony z pracy zatrudnionego lub relacji ze współpracownikami może wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę. Jednak dokument ten musi mieć uzasadnienie prawne i wynikać z naruszenia przepisów.

Coraz więcej firm zmaga się z niedoborem pracowników. Same podwyżki nie wystarczają, by przyciągnąć najlepszych

Niskie bezrobocie i duża rotacja kadr to obecnie poważne wyzwania dla pracodawców. Zyskują firmy, które dbają o swoich pracowników. Często słyszymy o rynku pracownika, natomiast nazwałbym go raczej rynkiem dobrego pracodawcy – mówi Jacek

2 komentarze

  1. Staś
    Wrzesień 12, 17:22 Reply
    Umowy o dzieło mają dla mnie jedną i największą wadę. Nie są liczone lata pracy, a na to każdy dziś liczy, bo przecież na starość trzeba z czegoś żyć i trzeba wcześnie zacząć płacić składki.
  2. Wojtek
    Wrzesień 15, 16:37 Reply
    Umowa o dzieło i umowa zlecenie w ogóle powinny być zlikwidowane, bo w ogóle nie liczą się do lat pracy. A na emeryturę trzeba zarobić no i składki też płacić.

Zostaw odpowiedź