Na jakiej podstawie wypowiada się umowę?

Na jakiej podstawie wypowiada się umowę?

Fundamentem dowolnej współpracy w relacjach pracodawca-pracownik jest umowa, która określa zasady działania i reguluje sprawy wynagrodzenia oraz opcjonalnego wypowiedzenia. Kiedy konieczne jest zerwanie zawodowych relacji? W jakich sytuacjach szef podejmuje decyzję o przekazaniu wypowiedzenia?

W zgodzie z przepisami przełożony może skorzystać z wypowiedzenia umowy w ramach własnej subiektywnej opinii. Aczkolwiek trzeba zaznaczyć, że nie zawsze musi to być karygodne zachowanie podwładnego lub głośne wydarzenie, które niekorzystnie wpłynęło na wizerunek korporacji.

Powodów wypowiedzenia może być bardzo wiele. Jednak najczęściej chodzi o nieudane kontakty ze współpracownikami, słabe wyniki pracy, problemy z zaangażowanie, niepunktualność, brak najważniejszych umiejętności czy ograniczona komunikacja.

Z pewnością nie raz pracownicy nie są zgodni z argumentacją do wypowiedzenia i czasami podważają jego rzetelność. W ostateczności sprawa przekazywana jest do sądu, tam analizowane są zdania obu stron i ogłaszany jest wyrok. Czasami jest przychylny dla pracownika, wtedy przełożony musi ponownie przyjąć pracownika na takich samych zasadach oraz przekazać ustanowione odszkodowanie.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous Wszystko o dodatkach aktywizacyjnych
Next Ruch powrotny na USD/JPY

Może to Ci się spodoba

Nowy typ umów dla pomocników sezonowych przy zbiorach. Może zlikwidować szarą strefę w rolnictwie

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników reguluje zatrudnianie pomocników przy zbiorach. Wprowadza dla nich specjalny typ umowy cywilnoprawnej, która może zostać zawarta na maksymalnie 180 dni w ciągu roku. Rolnik, który zatrudnia pomocnika

Zawieranie umowy o dzieło

Przedsiębiorca, który za wykonane zadanie lub projekt wypłaca wynagrodzenie, powinien współpracować z podwładnym za sadach umowy o dzieło. Jak dokładnie działa tego typu umowa i dla kogo jest najkorzystniejsza? Umowa

Kiedy zawiera się umowę o dzieło?

Obecnie w Polsce funkcjonuje przynajmniej kilka metod zawierania współpracy. Wśród nich dużą popularnością cieszy się umowa o dzieło, która dość często wygrywa z zatrudnienie w ramach umowy o pracę. Czym

1 Comment

  1. Bartosz
    Wrzesień 01, 16:29 Reply
    A od kiedy to złe kontakty z współpracownikami mogą być powodem do wypowiedzenia? Gdyby ktoś się nieustannie spóźniał to rozumiem. To tak jak: co ma piernik do wiatraka.

Zostaw odpowiedź