Jak reforma systemu emerytalnego wpłynęła na OFE

Jak reforma systemu emerytalnego wpłynęła na OFE

Zgodnie z reformą systemu emerytalnego przeprowadzoną w ubiegłym roku, członkowstwo w Otwartych Funduszach Emerytalnych przestało być obowiązkowe. Na konto funduszu obecnie wpływa 2,92% wynagrodzenia osób, które złożyły deklarację do ZUS o dalszym przekazywaniu składaki do wybranego OFE.

Trudności w podjęciu decyzji

Chociaż większość zainteresowanych słyszała o mających nadejść zmianach w systemie emerytalnym, wiele osób nie potrafiło powiedzieć na czym konkretnie reforma ta ma polegać. Wskazują na to badania przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Respondentom postawiono pytania na temat dostępności do informacji o zachodzących zmianach, łatwości w podjęciu decyzji o pozostaniu w OFE, a także tego, czy fundusze powinny jawnie wskazywać jakie korzyści niesie członkowstwo w OFE. Ponad połowa (56%) ankietowanych stwierdziła, że wiedza o zachodzących zmianach nie ułatwiła podjęcia decyzji o dalszej przynależności do OFE, zaś 66% – że informacje te nie były dostępne wystarczająco. Na taki stan rzeczy mógł wpłynąć wprowadzony przez rząd  zakaz reklamy OFE.

Nowa sytuacja, nowe wyzwania

W związku z reformą systemu emerytalnego Otwarte Fundusze Emerytalne musiały zmienić politykę inwestycyjną. Dotychczas największą część ich portfela inwestycyjnego stanowiły instrumenty gwarantowane przez  Skarb Państwa. W obecnej sytuacji w znacznej części są to akcje, co może wpłynąć na stabilność wyników i wysokość stopy zwrotu. Inwestycje w akcie są obardzone większym ryzykiem ale w długiej perspektywie przynoszą wyższe zyski. Według raportu opublikowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego średnia ważona stopa zwrotu OFE za okres od 30 marca 2012 roku do 31 marca 2015 roku wynosiła 25,125% i aż pięć funduszy ten wynik przekroczyło, m. in. PKO PTE (ze stopą zwrotu w wysokości 27,708%). Oznacza to, że od wielu lat Otwarte Fundusze Emerytalne lokują powierzone im środki z zyskiem. Eksperci Powszechnych Towarzystw Emerytalnych, którzy zajmują się zarządzaniem aktywami OFE twierdzą, że w najbliższym czasie fundusze czekają nowe wyzwania. Należą do nich rozbudowanie portfela obligacji korporacyjnych, a także poszukiwanie nowych inwestycji na zagranicznych rynkach. OFE będą musiały ponadto dostosować portfel inwestycyjny do zachodzących zmian.

Świadczenia emerytalne w przyszłości z całą pewnością nie będą wysokie. Aby więc zapewnić sobie standard życia na dotychczasowym poziomie, warto zadbać o dodatkowe kwoty, które zapewnią wyższą emeryturę – taką szansę dają Otwarte Fundusze Emerytalne oraz produkty trzeciofilarowe z ulgą podatkową – IKE i IKZE.

 

Previous Bankowość internetowa pod ostrzałem. Jak się bronić przed cyberprzestępcami?
Next Oprocentowanie lokat nadal spada. Gdzie szukać wysokich odsetek?

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 0 Comments

Pozabankowa pożyczka online – czy warto?

Pozabankowe pożyczki online to jedne z najpopularniejszych produktów finansowych. Stanowią one doskonałą alternatywę dla osób potrzebujących pilnie gotówki, a spośród największych ich zalet wymienia się głównie dostępność oraz minimum formalności.

Finanse osobiste 0 Comments

Jak obciążyć hipoteką posiadane nieruchomości?

Hipoteka to obciążenie, które ogranicza prawo własności do wybranej nieruchomości. To praktyka często oferowana przez banki, która ma zabezpieczyć spłatę kredytu oraz uwiarygodnić możliwości finansowe klienta. Równie często stanowi mobilizację

Finanse osobiste 0 Comments

Gdzie dostać szybką pożyczkę bez BIK-u?

Pożyczka bez weryfikacji w BIK-u to często jedyna szansa na otrzymanie wsparcia finansowego przez osoby zadłużone. Warto dowiedzieć się, jakie są warunki jej przyznawania, gdzie szukać najlepszych ofert oraz na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!