Jak bezpiecznie brać szybkie pożyczki od ręki?

Jak bezpiecznie brać szybkie pożyczki od ręki?

Chwilówki online to popularny sposób na wsparcie finansowe w nagłej sytuacji. Wybraną firmę, która udzieli szybkiej pożyczki od ręki, należy jednak zweryfikować.

Coraz więcej potrzeb polskich konsumentów realizowanych jest z pomocą instytucji finansowych. Zgodnie z danymi Biura Informacji Kredytowej, w pierwszej połowie 2015 roku wysokość udzielonych kredytów konsumpcyjnych w Polsce wyniosła łącznie ponad 39,5 miliarda złotych (mowa tu o kredytach zarówno ratalnych, jak i gotówkowych). Można zatem wywnioskować, że pożyczanie pieniędzy jest w Polsce powszechne i dotyczy wielu obywateli. Warto więc dowiedzieć się, jak wybierać zaufanych kredytodawców, których pomoc nie okaże się początkiem kłopotów. W jaki sposób sprawdzić z kolei instytucje finansowe oferujące szybkie pożyczki od ręki?

Szybka pożyczka od ręki czy kredyt?

Jeżeli nosimy się z zamiarem wzięcia kredytu na wyższą kwotę, najlepiej skierować się do banku. Tam musimy się przygotować na weryfikację naszej zdolności kredytowej i dopełnienie niezbędnych formalności. W przypadku szybkich pożyczek od ręki procedura będzie znacznie uproszczona, ale maksymalna kwota pożyczki w większości firm pożyczkowych nie przekracza kilku tysięcy. Jeżeli potrzebujemy większej sumy, wizyta w banku może okazać się nieunikniona.

Gdzie weryfikować wiarygodność instytucji finansowych?

Wybraną instytucję warto sprawdzić na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Znajdziemy tam instytucje objęte nadzorem oraz tzw. czarną listę ostrzeżeń, na której figurują firmy budzące zastrzeżenia KNF (w tym pozabankowe instytucje finansowe).

Status prawny spółki możemy zweryfikować również na stronach Krajowego Rejestru Sądowego oraz w Rejestrze Firm Pożyczkowych, prowadzonym przez Związek Firm Pożyczkowych.

Wybierając pożyczkodawcę warto zweryfikować opinie na jego temat w sieci.  Zarówno opinie ekspertów, jak i klientów, mogą dostarczyć wartościowej wiedzy na temat firmy. Pamiętajmy jednak, że na forach wypowiadają się najczęściej niezadowoleni klienci, a ci nie zawsze reprezentują większość.

Komisja Nadzoru Finansowego

Podstawowym źródłem danych na temat każdej organizacji udzielającej pomocy finansowej jest Komisja Nadzoru Finansowego. Sprawuje ona wielopłaszczyznowy nadzór nad rynkiem finansowym. Celem nadzoru jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania tego rynku, jego stabilności, bezpieczeństwa oraz przejrzystości. KNF dba także o to, aby interesy uczestników rynku były jak najlepiej zabezpieczone, a sami uczestnicy darzyli instytucje finansowe zaufaniem.

KNF na swojej stronie internetowej prowadzi listę ostrzeżeń publicznych. Jeżeli dany podmiot znajduje się w rejestrze, oznacza to, że jego działalność nie jest do końca transparentna, np. z powodu braku odpowiednich zezwoleń lub licencji. Usługi takich pożyczkodawców mogą zatem być obarczone dużym ryzykiem, w związku z czym lepiej skierować się do instytucji o nieposzlakowanej opinii.

Krajowy Rejestr Sądowy

Numer przyznawany firmom w ramach KRS jest świadectwem najistotniejszego faktu – czy wybrana instytucja finansowa rzeczywiście istnieje i prowadzi zalegalizowaną działalność. Na Krajowy Rejestr Sądowy składają się trzy osobne rejestry, w których prowadzi się spis:

  • przedsiębiorców,
  • stowarzyszeń, fundacji, samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz innych organizacji społecznych i zawodowych, a także
  • dłużników niewypłacalnych.

Brak wpisu do KRS to bezdyskusyjna czerwona kartka dla przedsiębiorcy, do którego zamierzaliśmy zwrócić się o pomoc finansową.

Rejestr Firm Pożyczkowych

Związek Firm Pożyczkowych, który zrzesza wiarygodne polskie pozabankowe instytucje finansowe, prowadzi w Internecie rejestr uczciwych firm. Lista obejmuje pożyczkodawców, których usługi i zasady funkcjonowania nie budzą wątpliwości. Do RFP trafiają podmioty działające w oparciu o licencję Komisji Nadzoru Finansowego, co do których pewne jest, że nie wyłudzają pieniędzy i danych od potencjalnych klientów.

Informacje o pożyczkodawcach w Internecie

Internet służy pomocą w kwestii wyboru pożyczkodawcy na kilka sposobów. Jeden to wspomniane już opinie ekspertów i klientów, kolejny to przyspieszony dostęp do danych zawartych w wyżej wymienionych rejestrach.

Bardzo ważnym źródłem informacji są też same strony internetowe firm pożyczkowych. Im więcej możemy dowiedzieć się dzięki lekturze opublikowanych informacji, tym większą pewność możemy mieć co do uczciwości pożyczkodawcy. Publikacja danych teleadresowych oraz wiadomości o przyznanych licencjach, certyfikatach i nagrodach to znak, że w wybranej firmie szybkie pożyczki od ręki możemy otrzymać bez podejrzeń o ewentualne oszustwo.

Dobrze, jeżeli firma udostępnia na swojej stronie wzór umowy pożyczki. Dzięki temu łatwo poznamy warunki jej przyznania oraz wszystkie koszty z nią powiązane, łączną kwotę do zwrotu oraz termin, w którym należy go dokonać. Wszelkie opłaty, które wydają się nam nadzwyczajnie wysokie i nie są uzasadnione, są wskazówką, że lepiej zwrócić się o pomoc do innego pożyczkodawcy.

Previous Zmiana operatora, a konto osobiste
Next Inwestycje w nieruchomości - czy to się opłaca

Może to Ci się spodoba

Kredyty 0 Comments

Hipoteki: dostępność kredytowa gorsza niż rok temu

Lipcowe notowanie Indeksu Dostępności Kredytowej w porównaniu z czerwcem poprawił wzrost zarobków. Ale ze względu na wyższe marże i niższą relację wartości kredytu do nieruchomości, o pożyczenie na mieszkanie jest

Finanse osobiste 0 Comments

Polacy wymieniają telewizor średnio co sześć lat. Kupują coraz większe i droższe

W Polsce co roku sprzedaje się blisko 2,2 mln telewizorów, a statystyczne gospodarstwo domowe wymienia odbiornik po około sześciu latach – mówi Marek Maciejewski z TCL Europe. Na taki zakup Polacy przeznaczają średnio

Kredyty 0 Comments

Raty kredytów hipotecznych ponownie spadną

Prawdopodobnie, jeszcze w maju lub czerwcu, stopy procentowe w naszym kraju zostaną obniżone o 0,5 pkt. proc. W oczekiwaniu na to, stawka WIBOR 3M od kilku dni szybko spada i

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!