Na czym polega leasing operacyjny? To warto wiedzieć

Na czym polega leasing operacyjny? To warto wiedzieć

Leasing to jedna z form finansowania inwestycji. Na czym polega leasing operacyjny? I czym różni się on od leasingu finansowego oraz zwrotnego?

W Polsce leasing zdobył popularność w latach 90. ubiegłego wieku. Przemiany systemowe i gospodarcze sprawiły, że właściciele firm zainteresowali się formą finansowania inwestycji, która łączy elementy dzierżawy i kredytu. Gdy leasing stał się popularny, przedsiębiorcy – bo to właśnie oni najczęściej zapoznają się z ofertami leasingu – mogli już wybierać między ofertami leasingu operacyjnego i finansowego. Który jest korzystniejszy z punktu widzenia osoby prowadzącej firmę? Czym charakteryzuje się leasing operacyjny?

Poznaj rodzaje leasingu

Choć leasing jest dostępny zarówno dla klientów indywidualnych (tzw. leasing konsumencki), jak i firm, to właśnie przedsiębiorcy są szczególnie zainteresowani tą formą finansowania inwestycji. Aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, niezbędne jest zapoznanie się z rodzajami leasingu. Obok leasingu finansowego (zwanego również kapitałowym) i zwrotnego, dostępny jest również leasing operacyjny (tzw. usługowy).

Leasing operacyjny ma miejsce wówczas, gdy leasingodawca oddaje na pewien czas rzecz w użytkowanie, otrzymując za nią od leasingobiorcy raty leasingowe. W zależności od porozumień, leasingobiorca w podpisywanym dokumencie może zagwarantować sobie prawo zakupu przedmiotu leasingu po upływie terminu umowy za ustaloną kwotę. Jeżeli zdecyduje się na zakup, to do sumy widniejącej na umowie będzie musiał doliczyć podatek od towarów i usług, czyli VAT.

W odróżnieniu od leasingu finansowego, leasing operacyjny nie pozwala leasingobiorcy dokonywać odpisów amortyzacyjnych, ale dopuszcza zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu m.in. opłaty wstępnej, rat leasingowych czy kosztów związanych z użytkowaniem przedmiotu. Oznacza to, że ten rodzaj leasingu bez trudu można rozliczyć w prowadzonych księgach rachunkowych firmy. Z tego też względu jest on najpopularniejszy wśród wszystkich rodzajów leasingu – szacuje się, że wybiera go ok. 80% przedsiębiorców poszukujących alternatywnej dla kredytu formy finansowania.

Dowiedz się więcej o leasingu operacyjnym.

Komu opłaca się wybrać leasing operacyjny?

Ten rodzaj leasingu opłaca się szczególnie przy zakupie luksusowych pojazdów mechanicznych. Wówczas korzyści są największe. Komu jeszcze opłaca się wybrać leasing operacyjny? Może on być szczególnie korzystny dla przedsiębiorcy, gdy:

  • zależy mu na powiększeniu sumy aktywów – przedmioty leasingu operacyjnego nie są wliczane do wartości aktywów bilansowych;
  • potrzebuje pojazdu na krótki okres, np. 2 lata – umowa leasingu operacyjnego jest zawierana na czas określony;
  • chce obniżyć koszty podatkowe – rata leasingu jest uwzględniana jako koszt uzyskania przychodu;
  • nie chce angażować środków firmy na zakup środków trwałych.

Zanim podpiszesz umowę

Leasing operacyjny to jedna z możliwości, z której możesz skorzystać. Aby mieć pewność, że jest to najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy, weź pod uwagę jej zobowiązania, możliwości i stan finansów. Rozważ też, czy korzyści płynące z podpisania właśnie takiej umowy będą dla Ciebie wystarczające. Pomocne może okazać się sporządzenie kalkulacji, dzięki której sprawdzisz, czy raty leasingowe nie przekroczą Twoich możliwości finansowych.

Previous Zmieniają się oczekiwania użytkowników telefonii komórkowej
Next Jak nie przepłacać za ubezpieczenie na życie? Oto 5 wskazówek

Może to Ci się spodoba

Do Warszawy przyjechało kilka tysięcy inwestorów i globalnych koncernów

Polski ekosystem wspierający start-upy i innowacyjne przedsięwzięcia wciąż się rozwija. Kluczowa jest dla niego wymiana doświadczeń z dojrzałymi rynkami jak USA czy Izrael, czerpanie z tamtejszych wzorców i dostosowywanie ich do wschodnioeuropejskich realiów. Temu służy

Kiedy przedsiębiorca nie może korzystać z rozliczenia ryczałtem na PIT-28

Nie każdy przedsiębiorca może korzystać z rozliczenia podatkowego na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego. Prawo do rozliczania się ryczałtem (składania zeznania rocznego na formularzu PIT-28) jest ograniczone zapisami ustawowymi. Działalność opodatkowana ryczałtem

Mała firma 0 Comments

Tylko 16 proc. małych firm oferuje swoim pracownikom prywatną opiekę medyczną

Nawet 60 proc. małych i średnich przedsiębiorstw ma problemy z rekrutacją. Przy dużej konkurencji na rynku czynnikami, które mogą przyciągnąć najlepszych kandydatów, są pozapłacowe benefity, przede wszystkim prywatna opieka medyczne. Obecnie zaledwie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!