Na czym polega leasing operacyjny? To warto wiedzieć
Leasing to jedna z form finansowania inwestycji. Na czym polega leasing operacyjny? I czym różni się on od leasingu finansowego oraz zwrotnego?
W Polsce leasing zdobył popularność w latach 90. ubiegłego wieku. Przemiany systemowe i gospodarcze sprawiły, że właściciele firm zainteresowali się formą finansowania inwestycji, która łączy elementy dzierżawy i kredytu. Gdy leasing stał się popularny, przedsiębiorcy – bo to właśnie oni najczęściej zapoznają się z ofertami leasingu – mogli już wybierać między ofertami leasingu operacyjnego i finansowego. Który jest korzystniejszy z punktu widzenia osoby prowadzącej firmę? Czym charakteryzuje się leasing operacyjny?
Poznaj rodzaje leasingu
Choć leasing jest dostępny zarówno dla klientów indywidualnych (tzw. leasing konsumencki), jak i firm, to właśnie przedsiębiorcy są szczególnie zainteresowani tą formą finansowania inwestycji. Aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, niezbędne jest zapoznanie się z rodzajami leasingu. Obok leasingu finansowego (zwanego również kapitałowym) i zwrotnego, dostępny jest również leasing operacyjny (tzw. usługowy).
Leasing operacyjny ma miejsce wówczas, gdy leasingodawca oddaje na pewien czas rzecz w użytkowanie, otrzymując za nią od leasingobiorcy raty leasingowe. W zależności od porozumień, leasingobiorca w podpisywanym dokumencie może zagwarantować sobie prawo zakupu przedmiotu leasingu po upływie terminu umowy za ustaloną kwotę. Jeżeli zdecyduje się na zakup, to do sumy widniejącej na umowie będzie musiał doliczyć podatek od towarów i usług, czyli VAT.
W odróżnieniu od leasingu finansowego, leasing operacyjny nie pozwala leasingobiorcy dokonywać odpisów amortyzacyjnych, ale dopuszcza zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu m.in. opłaty wstępnej, rat leasingowych czy kosztów związanych z użytkowaniem przedmiotu. Oznacza to, że ten rodzaj leasingu bez trudu można rozliczyć w prowadzonych księgach rachunkowych firmy. Z tego też względu jest on najpopularniejszy wśród wszystkich rodzajów leasingu – szacuje się, że wybiera go ok. 80% przedsiębiorców poszukujących alternatywnej dla kredytu formy finansowania.
Dowiedz się więcej o leasingu operacyjnym.
Komu opłaca się wybrać leasing operacyjny?
Ten rodzaj leasingu opłaca się szczególnie przy zakupie luksusowych pojazdów mechanicznych. Wówczas korzyści są największe. Komu jeszcze opłaca się wybrać leasing operacyjny? Może on być szczególnie korzystny dla przedsiębiorcy, gdy:
- zależy mu na powiększeniu sumy aktywów – przedmioty leasingu operacyjnego nie są wliczane do wartości aktywów bilansowych;
- potrzebuje pojazdu na krótki okres, np. 2 lata – umowa leasingu operacyjnego jest zawierana na czas określony;
- chce obniżyć koszty podatkowe – rata leasingu jest uwzględniana jako koszt uzyskania przychodu;
- nie chce angażować środków firmy na zakup środków trwałych.
Zanim podpiszesz umowę
Leasing operacyjny to jedna z możliwości, z której możesz skorzystać. Aby mieć pewność, że jest to najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy, weź pod uwagę jej zobowiązania, możliwości i stan finansów. Rozważ też, czy korzyści płynące z podpisania właśnie takiej umowy będą dla Ciebie wystarczające. Pomocne może okazać się sporządzenie kalkulacji, dzięki której sprawdzisz, czy raty leasingowe nie przekroczą Twoich możliwości finansowych.
Może to Ci się spodoba
Instytut Lotnictwa chce rozwijać współpracę z małymi i średnimi firmami z branży lotniczej
Instytut Lotnictwa, organizacja wspierająca polską branżę awiacji od 1926 roku, chce bardziej intensywnie rozwijać współpracę z polskimi przedsiębiorstwami. Ma to umożliwić klaster lotniczy, którego Instytut jest koordynatorem. Ścisła współpraca z krajowymi firmami
Przedsiębiorców wracających w wyniku brexitu do Polski czekają problemy z biurokracją oraz dostępem do kapitału
Według szacunków na Wyspach Brytyjskich przebywa przeszło 800 tys. Polaków. Od 2007 roku powstało tam 40 tys. krajowych podmiotów gospodarczych. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może spowodować trudności na tamtejszym
Rekordowy debiut na warszawskiej giełdzie. Play z największą ofertą publiczną prywatnej firmy w historii GPW
Kolejny operator telekomunikacyjny wchodzi na warszawską giełdę. Dzisiejszy debiut firmy Play na głównym parkiecie jest największą pierwszą ofertą publiczną prywatnej firmy w całej historii GPW i największą w Europie w ciągu ostatnich 2 lat.
Wirtualna reputacja wpływa na przychody firmy
Deweloperzy, producenci żywności i zakłady, gdzie jest duża rotacja pracowników to firmy szczególnie narażone na internetowy hejt. Negatywne opinie w internecie, fałszywe wpisy w mediach społecznościowych albo w serwisach tematycznych mogą zaszkodzić nie tylko wizerunkowi
W Polsce powstaje największa platforma wsparcia start-upów w Europie Środkowo-Wschodniej
W Polsce działa obecnie ponad 2,4 tys. start-upów. Blisko 60 proc. z nich rozwija się dzięki środkom własnym, a nieco mniej niż jedna piąta pozyskała finansowanie z funduszy venture capital. Program Start
Rynek usług logistycznych dynamicznie rośnie
Dzięki rosnącemu segmentowi handlu w sieci dynamicznie rozwijają się usługi transportowe. Coraz większe wymagania e-commerce’owych klientów, np. w zakresie szybkości dostaw i magazynowania, powodują, że firmy logistyczne muszą dostosowywać swoją działalność i inwestować w technologie.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!