Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy
Każdy, kto prowadzi firmę zobligowany jest do odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe. Kwestia pokrywania kosztów ubezpieczenia chorobowego pozostaje ich własną decyzją. Gdy jednak zdecyduje się na to, w przypadku choroby otrzyma wsparcie materialne za okres, kiedy przebywał w domu. Aby jednak uzyskać wypłatę powinien spełnić kilka bardzo ważnych warunków.
Głównie musi opłacać wspomniane wyżej trzy składki przez co najmniej 90 dni. Wtedy może oczekiwać pomocy finansowej od ZUS-u. Przepisy dla osób prowadzących działalność gospodarczą są bardziej rygorystyczne niż w przypadku osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, bowiem muszą oczekiwać na ustalenie prawa do zasiłku.
Owy okres oczekiwania to wspomniane 90 dni stałego płacenia zasiłku chorobowego. Dodatkowo kluczowe jest wcześniejsze odprowadzanie składek i trwanie przerwy. Czas zastoju w płatnościach nie powinien przekraczać jednego miesiąca (tj. 30 dni), bowiem ustawowy kwartał będzie liczony od początku. Są sytuacje, w których ZUS traktuje pracownika ulgowo, gdy składki nie były opłacane. Jest to odbywanie służby wojskowej, urlop niepłatny i wychowawczy.
Po spełnieniu ustawowego okresu oczekiwania prowadzący firmę może już następnego dnia odejść zasiłek chorobowy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aczkolwiek w sytuacji wypadkowej podczas wypełniania powinności zawodowych lub w drodze do pracy czas opłacania ubezpieczenia nie ma najmniejszego znaczenia. Podobnie sprawa zostanie rozwiązana, kiedy młoda osoba ukończy szkołę średnią lub studia, a później przystąpi do ubezpieczenia.
Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Jak zarejestrować się jako podatnik VAT?
Każda osoba, która prowadzi firmę zmuszony jest dopełniać wszystkie prawne formalności. Szczególnie wtedy, gdy chce zapisać się w urzędzie skarbowym jak podatnik. Nie jest to przymusowe tylko po warunkiem, że
Jaki podatek za wpłaty od internautów?
Obecnie podstawą prowadzenia działalności gospodarczej jest założenie i ciągłe odświeżanie strony internetowej. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zainteresowanych, którzy wiadomości szukają w sieci. Jak przedsiębiorca powinien traktować dobrowolne przelewy od internautów?
Jak długo przechowywać rolki z kas fiskalnych?
Każdy przedsiębiorca, który zapisuje wszystkie działania na kasie fiskalnej musi archiwizować wszystkie wydruki fiskalne. Po jakim czasie można dokonać zniszczenia i utylizacji owych materiałów? Każdego roku zmieniany jest czas przetrzymywania
Jaka stawka za kilometr – czyli kilometrówka w 2013 roku
Aktualnie wiele przedsiębiorstw i dużych firm musi się przemieszczać po całym mieście, załatwiać, spotykać się z kontrahentami. Bez samochodu byłoby to stanowczo utrudnione. Nie w każdym przypadku firmę nowych aut.
Kiedy prezenty dla pracowników są zwolnione z podatku?
Każda firma może utworzyć fundusz związków zawodowych (lub fundusz pracy). Dzięki niemu zatrudnieni mogą uzyskiwać wsparcie w postaci pomocy rzeczowej lub pieniędzy. Rodzi to wiele dylematów: o jakie formy wspomagania
Na jakich zasadach oddawać 1% podatku?
Od wielu lat każdy podatnik powinien uwzględnić w swoim rocznym rozliczeniu 1% podatku na cele charytatywne lub organizacje o charakterze publicznym. Niestety systematycznie przepisy są modyfikowane i nie każdy ma
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!