Kiedy działalność edukacyjna jest zwolniona z VAT-u?

Osoby, których działalność funkcjonuje w branży edukacyjnej, mogą liczyć na pewnego rodzaju obniżki podatku. Które przedsiębiorstwa mogą być spokojne o swoje ulgi podatkowe?

Zazwyczaj firmę w branży edukacyjnej zakładają osoby z bardzo dobrym wykształceniem, świadomi zarobków, jakie ich czekają, ale w szczególności świadomi ulg dotyczących podatku VAT. Z tego typu udogodnień korzystać mogą placówki oświatowe, szkoły, prywatne przedszkola i pozostałe placówki objęte obecnym systemem nauczania.

Ulgi podatkowe dotyczą tylko sytuacji, w których przedsiębiorca zajmuje się wychowaniem i nauczaniem oraz wykonuje inne czynności, ściśle z tym związane. Jeśli profil firmy jest zgodny|specjalizacja działania firmy jest zgodna z wymogami, wówczas założyciel nie musi opłacać podatku. I nie ma znaczenia, czy uzyskuje przychody z tytułu oferowanych usług kształcących. Jakie dodatkowe przywileje otrzymuje? Głównie nie jest zmuszony, żeby się rejestrować i odprowadzać podatku, nie trzeba wypełniać książki zysków i strat. Poza tym wszelkie zakupy konieczne do odpowiedniego funkcjonowania przedsiębiorstwa, na przykład materiały edukacyjne, artykuły papiernicze, wyposażenie klas, NIE BĘDĄ doliczane do kosztów prowadzenia firmy.

Często ,,usługi edukacyjne” proponują nauczyciele. Zwykle podejmują uczniów w domu i udzielają tak zwanych korepetycji czy prywatnych lekcji. Okazuje się, że nauczyciele również mogą oczekiwać na ulgi podatkowe, pod warunkiem, że są ,,nauczycielami” według terminologii zawartej ustawie. To znaczy mogą pochwalić się wyższym wykształceniem, mają uprawnienia pedagogiczne oraz ich praca zawodowa ściśle kojarzona jest z nauczycielstwem. Mało tego, jak w każdej profesji, muszą umiejętności do pracy w tej roli oraz nienaganny kręgosłup moralny, który może być przykładem do naśladowania. Usługi nauczania mogą być udzielane uczniom wszystkich szkół i w każdym wieku.

 

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Jak obniżyć koszty zatrudnienia pracowników w czasie kryzysu?
Next Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy

Może to Ci się spodoba

Od stycznia nowe zasady kontroli podatkowej w małych i średnich firmach

Od nowego roku już nie tylko największe firmy, lecz także małe i średnie będą miały obowiązek przekazywania w formie elektronicznej informacji o prowadzonej ewidencji VAT poprzez Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Będzie to dotyczyło ok.

Prawo podatkowe 0 Comments

Czy spółka musi płacić podatek od wypłacanej dywidendy niepieniężnej?

Spółka, funkcjonująca w formie działalności gospodarczej może wypłacić w postaci tzw. dywidendy rzeczowej, czyli w postaci należących do niej praw do znaków towarowych. Czy w świetle prawa podatkowego taka forma

Prawo podatkowe 0 Comments

Kto może się ubiegać o zwrot za materiały budowlane?

Możliwość otrzymania zwrotu VAT za materiały budowlane od początku 2014 roku ulegnie znacznej modyfikacji. Stanie się on bardzo wąski i nie wszystkim będzie się należał w odróżnieniu od aktualnego prawa.

Prawo podatkowe 0 Comments

Wydatki zwolnione od podatku dochodowego

Pewna grupa kosztów ponoszonych przez podmioty gospodarcze jest zwolniona z obowiązku uiszczania podatku dochodowego. Należą do nich ściśle te sumy, które zostały wydane z założeniami ujętymi w misji spółki i

Prawo podatkowe 0 Comments

Kolejne e-deklaracje bez podpisu elektronicznego

Od pewnego czasu każda osoba kierująca firmą może przesłać swoje zobowiązanie podatkowe za pomocą internetu nawet wówczas, gdy nie dysponuje podpisem elektronicznym. Zmiany mają w dużej mierze ułatwić całą czynność

Prawo podatkowe 0 Comments

Urząd Skarbowy wobec wyroków sądów administracyjnych

Wiele kwestii skarbowych oraz problemów samych podatników rozpatruje US. Jednak nie zawsze decyzje ogłaszane przez Fiskus są tolerowane i przyjmowane z pokorą. Jednym z rozwiązań jest oddanie wyroku do analizy,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź