W 2013 samochody z kratką wciąż bez pełnego odliczenia
Już w ubiegłym roku zapowiadano, że do ustawy o transporcie drogowym zostaną wprowadzone poprawki. Zmiany te wskazywały obniżenie progu finansowania na kupno samochodu ,,z kratką” przez osoby posiadające firmę. Z początkiem roku powinny wejść w życie nowe przepisy. Całe szczęście, dla przedsiębiorców, tak się nie stało.
Obecnie przedsiębiorca dokonujący kupna auta lub innego środku transportu na działalność gospodarczą może dokonać odliczenia podatku (do 60% całej ceny lub do 6 tys. zł). Z przywileju dofinansowywania, oprócz samochodów osobowych, mogą korzystać inne pojazdy, których masa całkowita nie jest większa niż 3,5 tony.
Podobne procedury stosowane są w sytuacji, gdy przedsiębiorca użycza swój własny samochód i użytkuje go na potrzeby przedsiębiorstwa. Może także wynajmować, dzierżawić lub leasingować dowolny pojazd. Trzeba jednak posiadać na wymienione sytuacje dowody, w tym wypadku faktury. Są one warunkiem koniecznym, aby móc ubiegać się o zmniejszenie podatku. Aczkolwiek, pojazdy typu van nie mogą czekać na ulgi podatkowe.
Wedle początkowego założenia procedury opisane wcześniej miały wejść w życie już w tym roku. Jednakże zasugerowano, aby termin ten przenieść do końca tego roku. Zakłada to, że końcowo ustawa zostanie zatwierdzona z dniem 1 stycznia 2014 roku. Przyczyna przesunięcia terminu jest znana i dość oczywista. Kryzys obecny wszędzie, trudna sytuacja materialna, ekonomiczna i gospodarcza była wystarczającym powodem skłaniającym do opóźnienia nowelizacji.
Zatem w przyszłym roku w ustawie umieszczony zostanie zapis dokładnie opisujący sytuacje umożliwiające odliczenie podatku VAT od kupna pojazdu z ,,kratką”. Uwzględnione zostaną także wszystkie wytyczne płynące z UE, na zastosowanie których zgodę wyraziła Polska już dawno temu. Nie zmieni się odliczenie 60% podatku od auta lub innego pojazdu o masie do 3,5 t. Wyliczone wytyczne nie będą obowiązywały wobec samochodów, w których poza kierowcą jest miejsce dla: jednego pasażera i ładowność do 425 kg, dwóch pasażerów i ładowność nie przekracza 493 kg, trzech pasażerów lub więcej i ładowność do 500 kg.
Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Kto wprowadza ceny transferowe?
W czasie przygotowywania dokumentacji skarbowych lub wartości indywidualnych dla firmy, przychodzi pora na oszacowanie cen transferowych. Czym tak naprawdę są oraz kiedy powinny być ustalane? Czy ktoś sprawdza ich wysokość?
Jak długo przechowywać rolki z kas fiskalnych?
Każdy przedsiębiorca, który zapisuje wszystkie działania na kasie fiskalnej musi archiwizować wszystkie wydruki fiskalne. Po jakim czasie można dokonać zniszczenia i utylizacji owych materiałów? Każdego roku zmieniany jest czas przetrzymywania
Jakie świadczenia pracownicze są zwolnione od podatku?
Firmowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to pewnego typu budżet w oparciu o który są finansowane wycieczki i czas wolny pracobiorców. Czy wydatki wynikłe z tytułu zapewnienia komfortowego wypoczynku podwładnym są opodatkowane?
Czy to koniec podwójnego opodatkowania dla przedsiębiorców?
W poprzednim roku ustalono inne przepisy dotyczące uiszczania zaliczki za listopad na rzecz PIT. Do tej pory należało dwa razy opłacić składkę, aby zmieścić się w roku podatkowym. Obecnie wycofano
Czy można dokonać zmian stawek amortyzacyjnych?
Przepisy dotyczące zmian pierwotnie przyjętych przez przedsiębiorców zasad amortyzacji są bardzo rygorystycznie interpretowane przez organy podatkowe. Spięcia pomiędzy przedsiębiorcami a fiskusem dotyczy możliwości podwyższenia stawki amortyzacyjnej przez tego pierwszego w
Jakie informacje zawrzeć w wystawianym rachunku?
Do dnia dzisiejszego nie wprowadzono uregulowań prawnych dotyczących sposobu wystawiania rachunku. Nie określono także, co powinno widnieć się na takim rachunku oraz w jaki sposób ma być zapisane. Zagadnieniem tym
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!