Proces rekrutacji pracownika – jak wygląda?
Większość osób zdaje sobie sprawę, że aby dostać pracę, trzeba wysłać CV, odbyć rozmowę kwalifikacyjną i na tej podstawie otrzymują decyzję o zatrudnieniu lub jego braku. Rekrutacja może jednak wyglądać zdecydowanie inaczej. W poniższym artykule przybliżamy mniej znane i nieoczywiste informacje o tym procesie.
Nie tylko osoby z zewnątrz, czyli o różnych rodzajach rekrutacji
Najczęściej kojarzy się oczywiście tzw. rekrutację zewnętrzną. Polega ona na poszukiwaniu pracowników na dane stanowisko poza konkretną firmą. W ten sposób najłatwiej jest rzecz jasna załapać się do danego przedsiębiorstwa, to także świetny sposób na zmianę środowiska pracy. W przypadku rekrutacji wewnętrznej na daną posadę aplikują pracownicy wykonujący dotychczas inne zadanie. Oprócz tych dwóch typów można także wyróżnić model mieszany polegający na szukaniu osób zarówno pośród dotychczasowych zatrudnionych, jak i osób niezwiązanych z danym miejscem pracy.
Zróżnicowana liczba etapów lub wiele zadań w jednym
Pierwszy etap rekrutacji to zazwyczaj kontakt osoby zainteresowanej danym stanowiskiem z potencjalnym pracodawcą. Następnie przychodzi czas na krok drugiej osoby i odbywa się tutaj minimum jeden kolejny krok, mający sprawdzić konkretny zestaw cech lub deklarowane umiejętności. W przypadku aplikowania na stanowiska specjalistyczne bądź operacyjne zazwyczaj można spotkać więcej niż jeden rodzaj owych testów – oprócz rozmowy pojawiają się na przykład testy językowe albo AC. W przypadku niektórych firm można spotkać się z kilkoma formami w jednej – podczas rozmowy kandydatowi podsuwa się np. zagadki logiczne do rozwiązania.
Różne kanały promocji oferty pracy
Aby ktokolwiek zaaplikował na dane stanowisko, musi najpierw ujrzeć odpowiednie ogłoszenie. Większość osób aktywnie przeszukuje portale z ofertami pracy w nadziei na znalezienie tej odpowiedniej, dobre miejsce na szukanie to także różnego rodzaju strony gromadzące specjalistów w danej dziedzinie. Równie dobra opcja to specjalny portal rekrutacyjny, na którym ogłaszają się kandydaci, pracodawcy, ale też rekruterzy. Niektórzy inwestują także w promocje na portalach społecznościowych, a ich popularność czyni je świetnymi kanałami promocji.
CV – czy to najważniejszy punkt rekrutacji?
Pokutuje przekonanie, że CV czasami wraz z listem motywacyjnym to najlepsze sposoby na filtrowanie kandydatów. Dają one co prawda pewien ogląd na daną osobę i jej doświadczenie, jednak często bardziej efektywne mogą okazać się specjalnie skonstruowane formularze. Zamieszczenie w nich konkretnych wymagań, a także specjalnych pytań pozwala zweryfikować cechy pożądane w danej pracy.
Rozmowa przez komputer? Czemu nie!
Zdalna rekrutacja pracowników zyskuje coraz większą popularność, a jej zwolennicy wskazują na oszczędność czasu, różnorodność dostępnych metod i efektywność. Na jej potrzeby można wykorzystać darmowe platformy takie jak Zoom, Skype czy Google Meet, a także specjalne platformy i testy do uzupełnienia przez Internet. Umożliwiają one szybszą weryfikację cech kandydatów i ich lepsze dopasowanie do stanowiska.
Proces rekrutacji może skrywać dla kandydatów wiele tajemnic, ale z tymi wskazówkami wszystko powinno być już jasne. Niezależnie od formy, warto pamiętać, że główny cel to nie pognębienie czy zniechęcenie, a sprawdzenie danej osoby.
Jeżeli jesteś rekruterem, szukasz pracy lub pracownika, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com
Może to Ci się spodoba
Szkolenia finansowe i kadrowe – przepustka do pierwszej pracy
Co roku dziesiątki tysięcy absolwentów opuszcza polskie uczelnie. Co roku też większość z nich po raz pierwszy zderza się z twardą rzeczywistością rynku pracy i nagle zdaje sobie sprawę, że
Bez nowoczesnych technologii firmy przegrają z konkurencją
W przyszłości dane i informacje staną się kluczem do wszelkich decyzji i procesów biznesowych – prognozują przedstawiciele firmy Dell. Do właściwego operowania danymi niezbędne są jednak nowoczesne technologie. I mimo że wydatki
Chmura może pomóc firmom dostosować się do nowych przepisów o ochronie danych osobowych
Za niecały rok wejdzie w życie unijne rozporządzenie RODO. Nałoży ono szereg nowych wymogów na firmy i organizacje, które gromadzą i przetwarzają dane osobowe. Informacje o klientach będą musiały być pod szczególną ochroną, dlatego
Polskie firmy coraz śmielej wychodzą na zagraniczne rynki
W ciągu 25 lat wolności gospodarczej Polska zwielokrotniła wartość swojej wymiany handlowej, przeszła drogę od wyłącznie importera netto do liczącego się eksportera, a teraz polskie firmy sięgają po zagraniczne akwizycje.
Jak zostać księgowym?
Certyfikaty księgowe zostały zniesione w sierpniu 2014 roku. W związku z tym, przynajmniej teoretycznie, każdy otrzymuje uproszczoną możliwość zrobienia kariery jako księgowy. Jednak czy dobre chęci wystarczą aby zaoferować swoim
Rynek usług logistycznych dynamicznie rośnie
Dzięki rosnącemu segmentowi handlu w sieci dynamicznie rozwijają się usługi transportowe. Coraz większe wymagania e-commerce’owych klientów, np. w zakresie szybkości dostaw i magazynowania, powodują, że firmy logistyczne muszą dostosowywać swoją działalność i inwestować w technologie.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!