Gdzie prawo pracy nie może, tam prawo cywilne pomoże
Prawo cywilne znajduje swoje zastosowanie w niemal wszystkich aspektach naszej codziennej działalności. Szczególnie dotyczy to pracy zawodowej, którą z prawnego punktu widzenia powinny regulować przepisy prawa pracy. Jednak w przypadku spraw nieunormowanych przepisami prawa pracy ustawodawca odsyła nas do przepisów Kodeksu cywilnego.
Nieuregulowane luki prawne
Jak powszechnie wiadomo, żadna dziedzina prawa nie jest idealna i każda z nich niestety posiada jakieś luki prawne. Nie inaczej jest w przypadku prawa pracy, którego niektóre aspekty na mocy art. 300 Kodeksu pracy reguluje ustawodawstwo cywilne. Mowa tu m.in. o przepisach dotyczących czynności prawnych, umowach przedwstępnych, przedstawicielstwie czy też o definiowaniu dóbr osobistych. Szczegóły na ten temat można znaleźć m.in. w prawie pracy w Profinfo.pl. Również w relacjach pomiędzy pracodawcą a pracownikiem stosuje się niekiedy przepisy prawa cywilnego szczególnie w sytuacji, gdy dane zagadnienie nie zostało dostatecznie uregulowane w przepisach prawa pracy.
W zgodzie z zasadami prawa pracy
Wydawać by się mogło, że prawo pracy w całości reguluje zależności zachodzące pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Jednak istnieją sprawy dotąd nieuregulowane przez prawo pracy, którymi musi się zająć prawo cywilne. Taka możliwość zachodzi tylko wówczas, gdy dane nieuregulowane zagadnienie zostanie odpowiednio wykazane. Ponadto przepisy prawa cywilnego nie mogą być sprzeczne z zasadami obowiązującymi w prawie pracy. Prawo cywilne może zostać zastosowane tylko wtedy, gdy konkretna sprawa dotyczy stosunku pracy, czyli że występuje luka prawna z zakresu tzw. indywidualnego prawa pracy (nie przepisów prawa zbiorowego), którą mogą jedynie wypełnić przepisy prawa cywilnego.
Przykłady zastosowania prawa cywilnego
Umowa przedwstępna
Przepisy prawa cywilnego mogą zostać zastosowane na przykład w przypadku konieczności zawarcia umowy przedwstępnej. Powiedzmy, że właściciel firmy X chce zawrzeć umowę o pracę z Panią Y, która jednak jest jeszcze zatrudniona w swojej poprzedniej firmie oraz obowiązuje ją 3-miesieczny okres wypowiedzenia. Wówczas obie strony mogą sporządzić tzw. umowę przedwstępną o pracę. Niestety Kodeks pracy nie reguluje takiej sytuacji, dlatego też w tym przypadku wymagane będzie skorzystanie z przepisów prawa cywilnego.
Ochrona dóbr osobistych
Innym transparentnym przykładem może być ochrona dóbr osobistych. Prawo pracy w całości nie reguluje tego typu zagadnień. O dobrach osobistych mówi art. 23 Kodeksu cywilnego, wymieniając na przykład takie dobra, jak: zdrowie, wolność, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji czy też twórczość naukowa, artystyczna oraz racjonalizatorska. Jeżeli chodzi o stosunek pracy, to szczególnie chronione są przede wszystkim: godność, życie oraz zdrowie, wynagrodzenie, tajemnica korespondencji, dane osobowe oraz wizerunek.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!