Jak działa e-sąd?

Jak działa e-sąd?

Jeśli zdarzyło nam się w przeszłości mieć problemy z bieżącym regulowaniem swoich zobowiązań, prawdopodobnie poznaliśmy zasadę działania sądu elektronicznego w Lublinie. Choć jego siedziba mieści się w lublinie, działa on zdalnie na terenie całego kraju. Na czym polega jego działalność? Czym e-sąd różni się od tradycyjnego sądu?

Czym jest e-sąd?

E-sąd, zwany też sądem elektronicznym, to jedyny w Polsce sąd orzekający w sprawach wniesionych za pośrednictwem Internetu. Jego siedziba znajduje się w Lublinie, a pełna nazwa brzmi: VI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin-Zachód. Mimo tego, że znajduje się w Lublinie i przypisany jest jednej z dzielnic, swym działaniem obejmuje sprawy pochodzące z całego kraju.

Instytucję powołano do życia 1 stycznia 2010 roku na skutek nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Celem było umożliwienie dochodzenia roszczeń w sposób szybki i efektywny – bez konieczności stawiania się na rozprawach. Cel ten w dużej mierze udało się zrealizować. Z roku na rok e-sąd cieszy się coraz większą popularnością i wydaje coraz większą liczbę elektronicznych postępowań upominawczych (EPU).

Jakie zadanie realizuje e-sąd?

Zasada działania e-sądu jest stosunkowo prosta i naprawdę wygodna dla powoda. To właśnie on inicjuje postępowanie przed e-sądem poprzez wniesienie pozwu. Dokonuje się tego niezwykle szybko i wygodnie, gdyż za pośrednictwem strony internetowej sądu elektronicznego. W imieniu powoda czynności tej dokonać może ewentualnie jego pełnomocnik (np. adwokat).

Po zalogowaniu się do systemu, konieczne jest wypełnienie stosownego formularza, w którym podaje się wszelkie szczegóły dotyczące sporu, pozwanego, dochodzonej kwoty oraz daty wymagalności. By sprawie nadany został bieg, konieczne jest prawidłowe uzupełnienie formularza oraz wniesienie opłaty sądowej (1.25% kwoty wartości sporu). Warto zaznaczyć, że opłata ta jest o wiele niższa niż w przypadku tradycyjnego postępowania sądowego, co jest jedną z kluczowych zalet EPU.

Bardzo istotna kwestia tyczy się również dowodów w sprawie. Wypełniając formularz na stronie e-sądu, wystarczy jedynie się na dowody powołać – nie ma bowiem konieczności by je do pozwu dołączyć.

Prawidłowo wypełniony wniosek oraz zaksięgowanie opłaty rozpoczyna bieg elektronicznego postępowania upominawczego, które skutkuje wystosowaniem do dłużnika drogą pocztową nakazu zapłaty, który to zobowiązuje go do uregulowania długu w terminie dwóch tygodni.

Otrzymałem nakaz zapłaty – co zrobić?

Otrzymanie nakazu zapłaty bardzo często jest dla dłużnika powodem niemałego zaskoczenia. Zdarza się bowiem, że nakaz zapłaty tyczy się dość starych spraw, o których zdążyliśmy już zapomnieć lub jest zupełnie niezasadny – stanowi wyłącznie próbę wyłudzenia pieniędzy. Sytuacje tego typu niestety nie są rzadkością.

Bez względu na powód otrzymania nakazu zapłaty, nie powinniśmy go bagatelizować. Możemy w ten sposób zupełnie niepotrzebnie ściągnąć na siebie problemy. Zdecydowanie rozsądniej będzie zrobić rachunek sumienia i zastanowić się, czy nakaz zapłaty jest zasady i ewentualnie spróbować to zweryfikować. Nie warto odkładać tego w czasie, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa 2 tygodnie mamy nie tylko na spłacenie długu, ale również wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty, o ile się z nim nie zgadzamy.

Jak wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty? Jest to niezwykle proste, gdyż nie wymaga stosowania żądnego formularza i nie musi też zawierać jakichkolwiek dowodów czy argumentów obalających zasadność istnienia długu. Wystarczy dokument odpowiednio zatytułować („Sprzeciw od nakazu zapłaty”) i wyrazić w jego treści sprzeciw („Wnoszę sprzeciw od nakazu zapłaty”). Obowiązkowymi elementami są również: wskazanie na sąd, który nakaz zapłaty wydał, podanie jego daty oraz sygnatury sprawy. Skuteczne wniesienie sprzeciwu w terminie 14 dni skutkuje utratą mocny prawnej przez nakaz zapłaty i przekazaniem sprawy do sądu powszechnego.

Previous Konta wielowalutowe – kiedy najbardziej opłaca się je zakładać?
Next Jak prawidłowo napisać Oświadczenie Sprawcy Kolizji Drogowej?

Może to Ci się spodoba

Co znajduje się w akcie notarialnym?

Notariusz bierze na siebie wiele obowiązków zawodowych, które muszą być przeprowadzane wedle odpowiednich przepisów. Wśród nich znajduje się również sporządzanie aktu notarialnego. W teorii nie jest to wcale łatwa czynność

Rośnie popularność pracy tymczasowe

Wartość rynku agencji zatrudnienia w Polsce szacuje się już na 6,5 mld zł. Łączna liczba pracowników tymczasowych przekroczyła 700 tys. Rośnie też liczba przepracowanych przez nich godzin. W ubiegłym roku każdy pracownik

Czym charakteryzuje się ugoda administracyjna?

Zgodnie z prawem administracyjnym możliwe jest podpisywanie ugody. Aby jednak to nastąpiło należy dopełnić kilka podstawowych warunków. W jakich przypadkach stosować ugodę administracyjną? Czy jest to dobra metoda rozwiązywania waśni?

Kiedy stosuje się tytuł wykonawczy?

Podstawą zastosowania postępowania egzekucyjnego jest tytuł wykonawczy. Ustanawiany jest przez sąd, który przekazuje klauzulę wykonalności. Po wydaniu decyzji sprawa przenoszona jest na komornika, który uruchamia całą akcje. Co jest uważane

Ponad 30 tys. odbiorców zmieniło sprzedawcę gazu

W latach 2011–2015 sprzedawcę gazu zmieniło 30 749 odbiorców. Tylko w ubiegłym roku odnotowano ok. 23 tys. takich migracji. To oznacza, że liberalizacja rynku postępuje, a wraz z nią pojawiają się bardziej

Nowelizacja ustawy hazardowej ma zmniejszyć szarą strefę. Wpływy do budżetu będą większe

Zmiany dotyczące ustawy hazardowej według ekspertów na pewno wpłyną korzystnie na uregulowanie rynku branży bukmacherskiej w Polsce, ograniczą szarą strefę, większe będą też wpływy do budżetu Skarbu Państwa. Jak ocenia Wojciech

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź