Charakterystyka rynku właściwego
Rynek właściwy czyli miejsce zbytu towarów i usług w różnych cenach i właściwościach jakościowych, z zachowaniem zdrowej konkurencji i zasad ochrony konsumentów. Jak jeszcze można charakteryzować rynek właściwy?
Najprościej mówiąc to zbiór zależności między zainteresowaniem a zbytem oraz odwrotnie. Można też mówić o współzależnościach procesów i zjawisk towarzyszących.
Obecnie można zaobserwować trzy typy rynków właściwych. Przede wszystkim produktowy, czyli określany przez proponowane produkty oraz metody i źródła zbytu. Później terytorialny, czyli uwarunkowany lokalizacją i charakterystyką regionu. Ostatni rodzaj to rynek czasowy oparty na rozwiązaniach sezonowych i tymczasowych.
Badanie rynku właściwego zwykle przeprowadza się w celu lokalizacji konkurencji oraz oceny i porównania proponowanych towarów i usług. Wyniki analiz mogą być kluczowe do ustalenia ciekawych i lepszych ofert oraz rywalizowania z pozostałymi firmami w branży.
Należy pamiętać, że określanie rynków właściwych jest dość trudne i wymaga sporego doświadczenia. Od wielu lat duże kłopoty mają specjaliści badający branżę telekomunikacyjną, której weryfikacja jest praktycznie niemożliwa.
Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!