Jakie prawa ma inspektor pracy?
Inspektor pracy ma za zadanie kontrolować przestrzeganie prawa pracy przez pracodawców. W sytuacji ich naruszenia ma za zadanie poczynić odpowiednie kroki, co może skutkować nawet mandatem karnym.
Kontrolerzy wystawiając mandat funkcjonują na podobnych regułach, co inni publiczni funkcjonariusze. Mandat musi obejmować wysokość kary i opis naruszenia przepisów, jakiego dopuścił się biznesmen. Obowiązkiem inspektora jest również pouczenie i poinformowanie o możliwości odmówienia przyjęcia mandatu oraz konsekwencjach takiej decyzji. Grzywna może wynosić od 2 000 zł do nawet 5 000zł.
Jeżeli kara pieniężna zostanie przyjęta, trzeba ją uiścić. Natomiast gdy nie zostanie on uregulowany to sprawa zostanie przydzielona komornikowi. Taka sytuacja nie uprawnia do skierowania sprawy do sądu.
Tymczasem jeśli nastąpi odmowa przyjęcia kary, sprawa zostaje skierowana na drogę postępowania sądowego. Jeśli przedsiębiorca przegra sprawę, będzie musiał zapłacić mandat, a ponadto pokryć nakłady pieniężne rozprawy.
W praktyce możliwe jest uniknięcia grzywny. Wystarczy, że pracodawca w trakcie siedmiu dni przedłoży wniosek do sądu o anulowanie mandatu. Warunkiem pozytywnego rozpatrzenia prośby przez trybunał jest, aby działanie, za które pracodawca został ukarany nie był wykroczeniem.
Paula Honc
gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Jakie obowiązki mają inspektorzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?
W kraju za prawidłową wypłatę pensji odpowiadają inspektorzy pracy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do zadań inspektorów pracy należy po pierwsze kontrola obliczania wartości wynagrodzeń oraz tryb ich przekazywania podwładnym. Zajmują
Jak przeprowadzić zwolnienie pracownika?
W zgodzie z przepisami odsunięcie od obowiązków podwładnego zatrudnionego w ramach umowy o pracę może nastąpić tylko w wyjątkowych okolicznościach. Inaczej mówiąc nie zawsze przełożony może usunąć podwładnego z pracy.
Czym charakteryzuje się zgrany personel?
Każdy właściciel, który potrzebuje pracowników, zwraca uwagę na poprzednie miejsca zatrudnienia, wykształcenie oraz charakter. Oprócz oczywistych walorów (profesjonalizm, rzetelność, sumienność) znalazła się również umiejętność funkcjonowania w zespole. To istotne, szczególnie
O co chodzi w transferze podwładnych?
Codziennie powstaje przynajmniej kilka firm i tyle samo upada. Problemy materialne dotykają nawet prężnych przedsiębiorców. Muszą szukać oszczędności i uciekają się przed bankructwem w każdy możliwy sposób. Czy transferowanie pracowników
Wszystko o urlopie tacierzyńskim
Tacierzyńskie zostało wprowadzone kilka lat temu, aby ojciec także uczestniczył w narodzinach i opiece nad noworodkiem w początkowych tygodniach życia. To świetne rozwiązanie, ponieważ rozkłada obowiązki rodzicielskie na prawnych opiekunów
Kiedy zawiesić działalność gospodarczą?
Każdy przedsiębiorca, który założył własna firmę może zdecydować się na zawieszenie działalności. Musi jednak pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach podczas podejmowania decyzji. Co musi wiedzieć właściciel zanim zawiesi działanie przedsiębiorstwa?
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!