Jak prowadzić służbową korespondencję?

Jak prowadzić służbową korespondencję?

Korzystanie z poczty elektronicznej to obecnie podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Większość spraw omawia się za pośrednictwem wiadomości e-mail, aby oszczędzić czas na dzwonienie czy spotkania. Jak porozumiewać się z kontrahentami, wspólnikami i kierownikami, aby wyglądać dobrze i utrzymać służbowy styl?

Bezbłędność, przestrzeganie zasad ortografii i interpunkcji to absolutne minimum. Aczkolwiek są równie ważne szczegóły, na które patrzą odbiorcy wiadomości. Warto przypomnieć sobie rzadko stosowane zwroty grzecznościowe, na powitanie np. ,,Szanowni Państwo”, ,,Droga Pani”, ,,Pani Joanno”, na pożegnanie np. ,,Z uszanowaniem”, ,,Wyrazy szacunku”. Są dowodem na najwyższą kulturę osobistą, elokwencję oraz zawodowe traktowanie omawianych spraw.

Najlepiej unikać potocznych tekstów i niechlujnego stylu, szczególnie jeśli kontrahentem jest duża firma, która docenia profesjonalizm i właściwe wychowanie. Normą nie jest zaczynanie e-maila od ,,Witam” i kończenie na ,,Pozdrawiam”. Są to słowa zarezerwowane tylko dla kolegów z pracy lub najbliższych znajomych.

Oprócz kwestii merytorycznych warto zwrócić uwagę również na odpowiednie nazwanie wysyłanej wiadomości, poprawne dodanie załączników i dopisanie historii rozmów po długiej przerwie we współpracy.

Odpowiednio zbudowana wiadomość elektroniczna jest wizytówką dla firmy i jej pracowników. Daje jasny sygnał, że zatrudnieni traktują swoje powinności poważnie i sumiennie prowadzą interesy.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous Spółka dnia: Hawe
Next Komisja Europejska domaga się równych praw dla kobiet

Może to Ci się spodoba

Mała firma 0 Comments

Kto będzie stosował e – zwolnienia?

W rytm postępu technologicznego lekarze i pracownicy chcą korzystać z mobilnych sposobów przekazywania informacji do pracodawców o stanie zdrowia. Obejmuje to przede wszystkim pomysł elektronicznego kreowania i wysyłania e- zwolnień.

Mała firma 0 Comments

Kto korzysta z controllingu?

Rozbudowane firmy i korporacje wybierają ambitne cele, które muszą zostać zrealizowane w wyznaczonym okresie. Aby ocena na koniec roku została wydana zgodnie z prawdą i obiektywnie stosuje się tzw. controlling.

Mała firma 0 Comments

Wszystko o aktywnej sprzedaży

Nie jeden prywatny handlowiec zdaje sobie sprawę, jak trudno w dzisiejszych czasach posiadać i utrzymywać działalność gospodarczą. Wielu klientów woli chodzić do dużych supermarketów, znanych marek, wybiera centra handlowe i

Mała firma 0 Comments

Czy samochód musi pojawić się w likwidacyjnym spisie natury?

Większość właścicieli firm używa pojazdów mechanicznych, żeby wypełniać wszystkie zlecenia służbowe, zobaczyć się z klientem lub dowieźć towar. W momencie zamykania działalności gospodarczej trzeba przygotować likwidacyjny spis z natury. Czy

Mała firma 0 Comments

Kiedy mówimy o nisko cennych dobrach trwałych?

Przedsiębiorca może ująć swój prywatny samochód niescharakteryzowany w majątku zakładu do wydatków uzyskania dochodu, jeśli cena kupna owego pojazdu nie przekracza kwoty 3500 złotych. Do sum uzyskania przychodu dołączamy te

Mała firma 0 Comments

Czy faktury elektroniczne mają przyszłość w Polsce?

Podany do wiadomości publicznej jakiś czas temu projekt resortu finansów dotyczy dostarczania faktur elektronicznych, warunków ich przechowywania oraz dostępu do nich przez podmioty kontroli skarbowej i organy podatkowe. Zamierzeniem tego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź