Czy spółka musi płacić podatek od wypłacanej dywidendy niepieniężnej?
Spółka, funkcjonująca w formie działalności gospodarczej może wypłacić w postaci tzw. dywidendy rzeczowej, czyli w postaci należących do niej praw do znaków towarowych. Czy w świetle prawa podatkowego taka forma wypłaty powoduje powstanie w spółce przychodu?
W opinii spółki wypłata dywidendy niepieniężnej nie powoduje po jej stronie pojawienia się przychodu, który podlega opodatkowaniu.
Zdanie organu podatkowego jest inne. Według jego interpretacji spółka dokonuje wypłaty w formie dywidendy niepieniężnej i prawo do posiadania znaku towarowego jest przenoszone na jednego ze wspólników. Tym samym jest ona zwolniona z długu wobec tego partnera z powodu wypłaty dywidendy wziętej z majątku spółki a nie majątku należnego wspólnikom do podziału.
Po zaskarżeniu do Wyższego Sądu Administracyjnego, ten przyznał, że wypłata dywidendy w formie rzeczowej nie przyniosła majątku spółce. Równocześnie wypłata dywidendy nie powinna być objęta podatkiem dochodowym od osób prawnych, ponieważ płatność dywidendy nie jest odpłatnym kontraktem, tylko jednostronną czynnością o charakterze prawnym.
Skarga kasacyjna zgłoszona przez organ podatkowy została odrzucona przez Najwyższy Sąd Administracyjny. W uzasadnieniu NSA przyznał rację poprzedniemu wyrokowi, że nie występuje różnica pomiędzy wypłatą dywidendy w formie pieniężnej i niepieniężnej. Tym samym w pojęciu podatkowym dywidenda w formie rzeczowej również pomniejsza aktywa spółki i nie ma podstaw do twierdzenia o powstaniu przychodu po jej stronie.
Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Czy mieszkanie można wliczyć w koszty podatkowe firmy?
Przy prowadzeniu działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania część jego powierzchni może być przeznaczona na siedzibę działalności. Takie przedsięwzięcie umożliwia wkalkulowanie części opłat ponoszonych na nieruchomość w koszty podatkowe firmy. Jeśli
Kiedy zapłacić podatek od zaliczki?
Bardzo często klienci płacą zaliczkę z tytułu usług wykonywanych przez zleceniobiorcę. Najczęściej jest to wymóg przedsiębiorstwa i stanowi asekuracje w sytuacji nie wykonania odbioru zamówionych towarów po ich faktycznym przygotowaniu.
Jaka stawka za kilometr – czyli kilometrówka w 2013 roku
Aktualnie wiele przedsiębiorstw i dużych firm musi się przemieszczać po całym mieście, załatwiać, spotykać się z kontrahentami. Bez samochodu byłoby to stanowczo utrudnione. Nie w każdym przypadku firmę nowych aut.
Czy zapłacimy podatek VAT w przypadku zawieszenia firmy?
Badania pokazują, że w ostatnim czasie zdecydowanie wzrosła liczba przedsiębiorców, którzy podjęli decyzję o zawieszeniu działalności gospodarczej z powodu pogarszającej się koniunktury i braku zadowalających dochodów. Równocześnie zmalała liczba właścicieli,
Co to jest przywrócenie terminu?
Fiskus lub inne instytucje podatkowe określają niejednokrotnie terminy końcowe, które są efektem wprowadzonej ustawy. Przesuwają się w zależności od miesiąca lub osobistej sytuacji podatnika. Daty wskazane są, aby narzucić podatnikom
Jakie podmioty nie mogą być zwolnione z podatku VAT?
Ze zwolnienia od podatku VAT mogą skorzystać podmioty, u których wysokość sprzedaży opodatkowanej nie przewyższyła limitu określonego w przepisach prawa podatkowego. Jeżeli biuro rachunkowe świadczy usługi polegające na doradztwie nie
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!