Jak podpisać umowę z biurem rachunkowym?
Podpisując umowę z biurem rachunkowym, często biuro proponuje nam swój wzór umowy. Oczywiście jako klienci mamy prawo dokonywać zmian w treści podpisywanej przez nas umowy.
Pierwszym ważnym elementem jest to, aby dokładnie określić strony umowy. Gdy umowę podpisuje osoba fizyczna, trzeba wskazać wszystkie dane osobowe w tym numer PESEL.
Gdy umowę podpisuje przedsiębiorca niezbędna jest nazwa prowadzonej działalności gospodarczej, numer ewidencji działalności gospodarczej wraz z odpisem i numer NIP lub numer KRS u spółek.
Biuro rachunkowe powinno załączyć do dokumentów odpis zaświadczenia lub certyfikatu potwierdzającego uprawnienia do wykonywania usług księgowych.
Drugim krokiem jest dokładne omówienie zakresu usług, jakich oczekujemy od biura rachunkowego np. prowadzenie książki przychodów i rozchodów, prowadzenie ksiąg rachunkowych lub ewidencja sprzedaży dla potrzeb VAT.
Warto też wymóc od biura podpisanie zobowiązania do zachowania tajemnicy w zakresie informacji, jakie otrzymało w trakcie trwania umowy. Na umowie powinny zostać zawarte wszystkie obowiązki biura, aby potem uniknąć wszelkich sporów czy nieporozumień.
Następnie, trzeba określić w jakim zakresie strony współpracują ze sobą, czyli zobowiązać się do dostarczania wszystkich dokumentów i informacji koniecznych dla realizacji zlecenia w konkretnym terminie.
Umowa musi zawierać termin, w jakim określone zadania są wykonywane oraz miejsce i datę jej sporządzenia.
Ustalenie wynagrodzenia jest niezbędne i należy ustalić jego dokładną wysokość z podatkiem VAT lub bez, jak również określić termin i metodę płatności.
Ostatnim krokiem jest własnoręczny podpis obydwu stron. Ze strony biura rachunkowego, osoba podpisująca umowę powinna mieć odpowiednie pełnomocnictwa i uprawnienia.
Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Co to jest faktura korygująca?
Dla wielu firm odróżnienie faktury korygującej od noty korygującej jest prawie niemożliwe. Jednak w 2014 roku w życie wejdą nowe rozporządzenia, które automatycznie zastąpią prawo sprzed 2 lat. O czym
Kto ma prawo udzielać porad księgowych?
Nikogo nie zaskakuje fakt, że od dawna przedsiębiorcy oraz osoby prywatne potrzebują porad księgowych. Przede wszystkim dlatego, że samodzielnie nie umieją przeprowadzić wszystkich obliczeń. Kto może oferować takie usługi? Jakie
Jakie są podstawowe zasady etyczne dla biur rachunkowych?
Zasady etyczne odnoszące się do podmiotów realizujących usługi w zakresie rachunkowości zawarte są w Kodeksie Zawodowej Etyki w Rachunkowości. Jednakże zakres jego zastosowania jest ograniczony. Jednym z misji Kodeksu jest
Czym charakteryzuje się księgowość internetowa?
Wielu przedsiębiorców ma ogromne kłopoty z prowadzeniem księgowości w firmie. Niektórzy potrzebują pomocy księgowej, ale zwykle chcą sobie radzić z zawiłymi przepisami samodzielnie. Czy warto pomyśleć o księgowości internetowej? Jak
W jaki sposób księgowi odpowiadają za swoją pracy?
Zawód księgowego jest bardzo trudny i wymaga wiedzy oraz rozeznania w branży. Poza tym należy ukończyć studia, przechodzić kursy oraz warsztaty. Często niewielki błąd decyduje o końcowym wyniku i dalszej
Czy opłaca się zostać księgową
Warunki, którymi cechuje się rynek pracy stale się zmieniają. Z tego powodu coraz trudniej jest zdecydować się na odpowiedni kierunek studiów, który zapewni nam dobrą posadę na wiele lat. Dodatkowo,
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!