E-tożsamość w Polsce – regulacje i przepisy prawne
e-Tożsamość to środek identyfikacji elektronicznej wydawany najczęściej przez bank. Jest to zestaw danych, które potwierdzają Twoją tożsamość online. Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie przez internet z usług, które do tej pory wymagały osobistej wizyty w oddziale firmy usługowej czy w punkcie obsługi klienta. Mimo, że zarówno transakcje, jak i identyfikacja elektroniczna są już dla większości z nas codziennością, warto pamiętać, że rozwój takich narzędzi jest możliwy dzięki wprowadzonym odpowiednim regulacjom prawnym.
Prawo e-tożsamość Polska
W Polsce funkcjonują dwie prawne regulacje dotyczące e-tożsamości, które odpowiadają za zapewnienie bezpieczeństwa tego typu transakcji elektronicznych, są to:
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE w sprawie podpisu elektronicznego, zwane eIDAS.
- Ustawa z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej
Środkiem identyfikacji elektronicznej jest zestaw informacji umożliwiających ustalenie tożsamości danej osoby fizycznej (formalnie fizycznej lub prawnej, lub osoby fizycznej reprezentującej osobę prawną), wykorzystywany wyłącznie w celu potwierdzenia jej tożsamości w usługach online.
W praktyce oznacza to, że gdy dostawca usług (podmiot świadczący usługi i potrzebujący zweryfikować tożsamość klienta) otrzyma zweryfikowane przez dostawcę tożsamości (najczęściej bank, czyli wydawcę środka identyfikacji elektronicznej) dane w postaci PESEL, imienia i nazwiska klienta, będzie wówczas pewny, z kim ma do czynienia.
Rozporządzenie eIDAS 2.0
Na początku czerwca 2021 roku pojawił się projekt zmian w rozporządzeniu eIDAS, którego celem była przede wszystkim regulacja usług zaufania dla transakcji elektronicznych na jednolitym rynku UE. Ustawa o e-tożsamości eIDAS 2.0 dotyczy głównie tożsamości cyfrowej, co jest spowodowane rosnącym zakresem cyfryzacji, zarówno sektora prywatnego, jak i administracyjnego. Wywołuje to konieczność potwierdzania naszych danych personalnych za pomocą środka identyfikacji elektronicznej.
Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej
Kolejnym ważnym rozwiązaniem prawnym związanym z wprowadzeniem eIDAS 2.0 jest Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej (EPTC). Umożliwia on m.in. korzystanie z elektronicznej identyfikacji i uwierzytelniania tożsamości zarówno online, jak i offline. EPTC można się posługiwać w kontaktach z podmiotami prywatnymi i publicznymi, a także z wybranymi dużymi platformami internetowymi.
Po więcej informacji w tematyce e-tożsamości zapraszamy do odwiedzenia strony https://www.mojeid.pl
Może to Ci się spodoba
Polskie firmy produkcyjne z sukcesem konkurują na zagranicznych rynkach
Polskie małe i średnie przedsiębiorstwa produkcyjne są w większości oparte na polskim kapitale, a zaledwie co dziesiąta firma korzysta z zagranicznego finansowania. Mimo to skutecznie konkurują na międzynarodowych rynkach. Są też otwarte na
Czym podbić serce kobiety?
Niektórym bankom wydawało się, że tworząc oferty dedykowane kobietom łatwo pozyskają nowych klientów. Z obserwacji Expandera wynika, że w wielu przypadkach u podstaw takiej strategii leżały ładne karty płatnicze oraz
Szybko rośnie liczba nowych rodzajów polis
Ubezpieczenia zwierząt domowych, sprzętu mobilnego czy polisy od ukąszenia kleszcza – liczba nowych produktów ubezpieczeniowych gwałtownie rośnie. To wynik zmieniającego się rynku i potrzeb klientów. Aby skutecznie wprowadzić je na rynek
EBC ogłasza wielkie drukowanie
Miesiące oczekiwań, nerwowe odliczanie do „godziny zero” i oto jest – Europejski Bank Centralny podjął decyzję w sprawie programu luzowania ilościowego (QE). Oto podstawowe założenia europejskiego programu luzowania ilościowego (QE):
Ubezpieczyciele nadal tracą na komunikacyjnych polisach OC
O 25,7 proc. wzrosły w I półroczu wpływy towarzystw ubezpieczeniowych z tytułu składki na ubezpieczenia komunikacyjne cywilne (OC). To pierwszy tak wyraźny wzrost od lat. Jednocześnie wciąż rosną koszty ubezpieczycieli – wypłacone
Inwestycyjne „ABC”
Z potrzeby oszczędzania zdaje sobie sprawę coraz więcej Polaków. Według danych NBP, w samym tylko III kwartale 2014 roku kapitał zgromadzony przez gospodarstwa domowe wzrósł o 27,4 mld zł. Pieniądze
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!