Poranny komentarz giełdowy – nastroje z Azji nie przeniosły się na Europę

Poranny komentarz giełdowy – nastroje z Azji nie przeniosły się na Europę

Dzisiejszy dzień będzie przebiegał raczej bez wyraźnych impulsów dla europejskich inwestorów. Brak jest odczytów kluczowych danych z najważniejszych gospodarek europejskich oraz nie są zaplanowane na dzisiaj jakieś ważniejsze wydarzenia. Handel rozpoczął się dzisiaj raczej słabo i w najbliższych godzinach nie zanosi się na poprawę nastrojów. Jednym z liderów spadków w Europie jest niestety polski indeks blue chipów – WIG20.

Handel w Europie rozpoczął się o dziwo zupełnie przeciwnie w porównaniu do poczynań na rynku terminowym. Ten wskazywał na lekkie otwarcie powyżej kreski, jednak już na stracie można było zauważyć czerwone strzałki przy najważniejszych europejskich indeksach. Wydaje się, że dzisiaj na rynku możemy nie doświadczyć jakiegoś impulsu, czy to wzrostowego, czy spadkowego na europejskich parkietach. Czynnikiem wspierającym europejskie indeksy będzie na pewno dalsze osłabienie się europejskiej waluty, czy spadek rentowności europejskich obligacji. Ciekawiej na europejskim rynku może być podczas jutrzejszego dnia, gdyż wg greckich źródeł, jutro Alexis Tsipras ma przedstawić europejskim liderom plan restrukturyzacji greckiego długu. Póki co, kredytodawcy raczej wykluczali takie rozwiązanie dla Grecji, choć czas na negocjacje powoli dobija końca. Przed godziną 11:00 DAX traci 0,26%, CAC40 zniżkuje o 0,30%, natomiast FTSE100 spada o 0,24%.

Zupełnie inaczej prezentowała się dzisiaj sytuacja na azjatyckich rynkach. Przez większość sesji na chińskich indeksach sytuacja układała się po myśli rynkowych byków. Indeks Shanghai Composite zyskiwał niemalże 2%, głównie ze względu na zyski spółek technologicznych. Sektor tych spółek zyskiwał dzisiaj dzięki spekulacjom, że rząd zamierza wspierać idee nowych technologii, cały sektor technologiczny, a w szczególności te największe spółki. Na koniec sesji sytuacja nieco się odwróciła, choć zarówno najważniejszy indeks z Shanghaju jak i Hang Seng chińskich spółek, zakończyły dzień na plusie. Nikkei 225 zanotował dzisiaj solidny 0,85% wzrost ze względu na bardzo dobre dane o PKB za pierwszy kwartał roku kalendarzowego. Wg wstępnych danych, japońska gospodarka rozwinęła się w tempie 2,4% (annualizowany).

Sytuacja na polskim parkiecie wygląda raczej niewesoło. Silnie traci sektor energetyczny oraz bankowy, a WIG20 jest jednym z liderów europejskich spadków. Przed godziną 11:00 WIG20 tracił aż 0,87%.

Michał Stajniak
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
XTB

Previous GBP/USD: notowania w ważnym punkcie
Next Złoto, srebro: spadki cen na skutek umocnienia dolara

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Raport dzienny Forex – Inwestowanie

Tego teoretycznie dzisiaj nikt nie zauważył – indeks wskaźników wyprzedzających dla Chin pozostał w marcu w okolicach 9-miesięcznego minimum na 258,3 pkt., a kolejna instytucja obniżyła prognozy tegorocznego wzrostu PKB.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz do rynku złotego: Próba osłabienia złotego, polski dług zyskuje

Wtorkowy, poranny handel na rynku złotego nie przynosi znaczącej zmiany w obrazie kwotowań polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1514 PLN za euro, 3,0359 PLN wobec dolara amerykańskiego

Komentarze rynkowe 0 Comments

W oczekiwaniu na decyzję Draghiego

Podczas środowej sesji uwagę inwestorów z Europy przyciągnęły wiadomości na temat usługowych indeksów PMI. Nie ulega wątpliwości, że opublikowane wczoraj dane są kolejnym dowodem świadczącym o zwiększającym się kontraście pomiędzy

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz PLN: Nastroje wokół PLN pozostają pozytywne

Poranny, poniedziałkowy handel na rynku złotego przynosi stabilizację po zmiennej końcówce poprzedniego tygodnia. Złoty wyceniany jest następująco: 4,1550 PLN za euro, 3,3845 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4553 PLN względem

Komentarze rynkowe 0 Comments

Gorący tydzień na rynkach

Bardzo dobre dane z USA i słabe ze strefy euro w ostatnich dniach doprowadziły do silnego spadku pary EURUSD. Ubiegły tydzień był najgorszy dla tej pary od lipca 2012 r.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Skandi FX: stare schematy

W przestrzeni skandynawskich walut nic się nie zmienia – SEK pozostaje stabilny do EUR, a NOK odczuwa presję ze strony ropy naftowej. Wtorkowe dane ze Szwecji nie zdołały ożywić rynku

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź