Rekordowa produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej – raport surowcowy

Rekordowa produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej – raport surowcowy

We wtorek notowania indeksu CRB wzrosły o 0,83% do poziomu 221,85 pkt. Wynik ten był rezultatem przede wszystkim wzrostu notowań ropy naftowej, czyli głównego składnika powyższego indeksu. Na rynkach pozostałych surowców i towarów nastroje były mieszane: o ile zwyżkowały ceny miedzi, to na rynkach metali szlachetnych i towarów rolnych dominowała strona podażowa.

Ropa w górę po raporcie EIA

Wczorajsze zachowanie inwestorów na rynku ropy naftowej WTI pokazało, że w obecnej sytuacji większe znaczenie mają dla nich kwestie techniczne niż fundamentalne. Cena amerykańskiej ropy porusza się bowiem w kanale konsolidacyjnym ograniczonym od dołu okolicami 44 USD za baryłkę, a od góry – 54 USD za baryłkę. Ostatni wzrost cen tego surowca wynikał więc raczej z oscylowania cen wewnątrz tego kanału, nie zaś z danych, które wspierałyby stronę popytową.

Pozytywne dane dało się wczoraj dostrzec – wśród nich na uwagę zasługuje publikacja comiesięcznego raportu EIA (Energy Information Administration), będącego częścią Departamentu Energii USA. W raporcie tym EIA podwyższyła prognozę wzrostu globalnego popytu na ropę naftową w tym roku o 60 tys. baryłek do 1,04 mln baryłek. W górę zrewidowane zostały także oczekiwania dotyczące popytu na ropę w 2016 r.

Nie zmienia to faktu, że EIA jednocześnie zaznaczyła, że jeśli dojdzie do zniesienia sankcji na Iran, to będzie miało to wyraźny negatywny wpływ na cenę ropy naftowej – prawdopodobnie o 5-15 USD na baryłce.

Wyraźny wzrost zapasów ropy w USA

Mimo relatywnie pozytywnego wydźwięku danych EIA, warto pamiętać, że z fundamentalnego punktu widzenia, to podaż ma więcej argumentów do działania. Jednym z nich jest utrzymująca się tendencja wzrostu zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw (American Petroleum Institute, API) podał, że w minionym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły aż o 12,2 mln baryłek, co znacznie przekroczyło oczekiwania rynkowe, zakładające wzrost w okolicach 3-4 mln baryłek. Dzisiaj swój raport na temat zapasów opublikuje Departament Energii USA, który dysponuje większym zakresem danych. Tak czy inaczej, na ogół dane DoE nie różnią się diametralnie od wskazań API.

Wzrost saudyjskiej produkcji ropy

Kolejnym czynnikiem, który ogranicza możliwości wzrostu notowań ropy naftowej, jest duża produkcja tego surowca w krajach OPEC. Prym wiedzie Arabia Saudyjska, która pod wpływem znaczącego spadku cen nie tylko nie zmniejszyła wydobycia, lecz nawet je zwiększyła.

Wczoraj saudyjski minister ds. ropy naftowej, Ali Al-Naimi, powiedział, że w marcu produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej znalazła się na poziomie ok. 10,3 mln baryłek dziennie. Oznacza to historyczny rekord – wcześniejszy padł w sierpniu 2013 r., kiedy to dzienna produkcja ropy w tym kraju wyniosła 10,2 mln baryłek.

Naimi nie wytłumaczył, jakie są przyczyny wzrostu produkcji ropy w Arabii Saudyjskiej. Wynik ten może być odzwierciedleniem rosnącego popytu na ten surowiec po tak niskich cenach. Jest to także kolejny sygnał, że Arabia Saudyjska nie chce ograniczać swojego udziału w rynku i jest gotowa sprzedawać ropę po niskich cenach.

Wszystkie powyższe czynniki składają się na negatywny obraz tendencji na cenach ropy w najbliższym czasie. Po dotarciu do ważnego oporu w okolicach 54 USD za baryłkę, odreagowanie w dół jest prawdopodobne.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz walutowy - euro po 4 zł możliwe jeszcze w tym tygodniu
Next EUR/USD: konsolidacja w ramach trójkąta

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Cena złota coraz bliżej 1200 USD za uncję

Dzisiejsza sesja na rynku złota przebiega relatywnie spokojnie. Notowania tego kruszcu poruszają się tuż powyżej poziomu 1200 USD za uncję. Ta psychologiczna bariera jest najbliższym technicznym wsparciem, które póki co

Analizy surowców 0 Comments

Zapasy ropy w USA – pozytywne zaskoczenie – raport surowcowy

Środa na rynkach surowcowych była dniem wzrostów. Notowania indeksu CRB zwyżkowały aż o 2,07%, docierając na koniec wczorajszej sesji do poziomu 223,58 pkt. W dużej mierze bykom pomógł słabszy dolar.

Analizy surowców 0 Comments

Dane z USA ważne także na rynku ropy – raport surowcowy

We wtorek na rynkach towarowych dominował kolor czerwony. Indeks CRB zanotował spadek o 0,56%, kończąc sesję na poziomie 296,64 pkt. Na minusie znalazły się notowania ropy naftowej, metali szlachetnych i

Inwestowanie 0 Comments

Ropa Brent w ciągu najbliższych kwartałów powróci do poziomu 70 dol. za baryłkę

Cena 30 dol. za baryłkę ropy nie jest ceną uczciwą – uważa Marcin Działek, analityk techniczny i doradca inwestycyjny DM BZ WBK. Dlatego jego zdaniem lada moment cena ropy europejskiej wystrzeli do

Analizy surowców 0 Comments

Zapasy ropy wciąż rosną – Raport surowcowy

W centrum uwagi: •Ropa : Wczoraj dane API, dzisiaj EIA •Złoto: Stabilnie powyżej ważnego wsparcia Koszyk notowań surowców Thomson Reuters/Jefferies CRB wczoraj poszedł w dół do 221,04 pkt. Nie doszło

Analizy surowców 0 Comments

Wzrostowy tydzień na rynku ropy naftowej – raport surowcowy

W czwartek na rynkach towarowych dominował kolor zielony. Notowania wielu surowców energetycznych, metali szlachetnych, a także większości towarów rolnych, zakończyły wczorajszą sesję na plusie. Rezultatem był wzrost indeksu CRB o

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź