Kiedy można mówić o pozycji dominującej?

Kiedy można mówić o pozycji dominującej?

O pozycji dominującej można mówić wtedy, gdy przedsiębiorstwo świadczy niespotykane na rynku usługi i góruje nad pozostałymi (mniejszymi firmami). Polskie prawo nie pozostaje obojętne i reguluje to zjawisko w całej rozciągłości. Jak jeszcze charakteryzować można pozycję dominującą?

Na wstępie trzeba powiedzieć, że pozycja dominująca nie jest zakazana przez prawo. Dopiero za nadużycie uważa się jej wykorzystywanie oraz działanie zmierzające do kontroli konsumentów oraz wykluczania konkurencji.

Pozycja dominująca dotyczy jakości i wartości świadczonych usług. Zatem może to być jedna korporacja lub kilka małych firm. Wszystko zależy od zakresu i miejsca działania. W większych miastach trudniej uzyskać taką pozycję i zwykle bazuje na wieloletniej działalności.

Firma, która posiada pozycję dominującą musi mieć realny wpływ na działania rynkowe oraz automatycznie zmniejszenie konkurencji lub celowe eliminowanie.

Warto podkreślić, że o pozycji decyduje również ilość pozyskanych klientów oraz odniesienie do innych przedsiębiorstw. Jeśli przekracza 40%, wówczas może niezależnie funkcjonować oraz regulować istnienie konkurencji.

 

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Raport walutowy
Next Warto wynajmować mieszkania

Może to Ci się spodoba

Mała firma 0 Comments

Czy odpowiednia atmosfera w miejscu pracy jest ważna?

Badania prowadzone od wielu lat sugerują, że dla pracowników pierwszorzędne znaczenie ma odpowiednia atmosfera. Nawet pensja nie odgrywa dla podwładnych tak dużej roli jak uporządkowane relacje z współpracownikami i kierownikiem.

Mała firma 0 Comments

Czy warto organizować kapitał rezerwowy?

Wiele firm i spółek w kraju notuje częste komplikacje finansowe. Nie powinien zatem zaskakiwać fakt, że od kilku lat rozpowszechniane jest budowanie kapitału rezerwowego. Ma ratować działalność przed ewentualną upadłością

Mała firma 1Comments

Jak działają czytniki RCP?

W renomowanych korporacjach i przedsiębiorstwach pracuje niejednokrotnie wielu pracowników. W niektórych przypadkach personel liczy sto lub dwieście osób. Z tego powodu niezbędny jest niezależny system, który może kontrolować czas pracy

Mała firma 0 Comments

Ekwiwalent za odzież roboczą a podatek od jego wartości

Pracodawca ma obowiązek bezpłatnego dostarczenia zatrudnionego odzieży i obuwia roboczego, które realizują wszystkie obowiązkowe normy, jeżeli ulegnie ona zniszczeniu lub zabrudzeniu albo domagają się tego warunki bezpieczeństwa i higieny pracy.

Mała firma 0 Comments

Czy podwładny może porzucić pracę?

Zgodnie z prawem zatrudniony w ramach umowy o pracę, który nie ma ochoty kontynuować współpracy, powinien złożyć wypowiedzenie i odczekać ustalony czas. Bywają jednak przypadki, w których pracownik porzuca swój

Mała firma 0 Comments

Kiedy tworzy się kapitał rezerwowy?

Wiele przedsiębiorstw i spółek krajowych notuje poważne kłopoty finansowe. Nie powinien zatem dziwić informacja, że od jakiegoś czasu konieczne jest tworzenie kapitału rezerwowego. Ma ratować działalność przed możliwą upadłością lub

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź