Produkcja ropy w OPEC największa od 2 lat – raport surowcowy

Produkcja ropy w OPEC największa od 2 lat – raport surowcowy

Po niezłym poniedziałku na rynkach towarowych, wtorkowa sesja przyniosła diametralną zmianę nastrojów. Na rynkach większości surowców zdecydowanie dominowała strona podażowa, co zaowocowało spadkiem wartości indeksu CRB o 1,62% do poziomu 278,55 pkt.

Produkcja ropy w OPEC powyżej limitu

Zniżka wartości indeksu CRB była rezultatem przede wszystkim wczorajszego dynamicznego spadku cen ropy naftowej. Notowania europejskie ropy Brent zniżkowały wczoraj o 2,4%, natomiast cena amerykańskiej ropy WTI spadła aż o 3,2%. Tym samym, strona podażowa na rynku ropy WTI zniwelowała niemalże cały ruch wzrostowy z ostatnich kilku sesji.

Wczoraj sprzedający mieli kilka powodów do aktywności. Sprzyjały im m.in. słabe dane makroekonomiczne, które pojawiły się wczoraj w USA (np. rozczarowujące odczyty indeksu Chicago PMI oraz indeksu zaufania konsumentów Conference Board). Na ich tle informacje ze strony Amerykańskiego Instytutu Paliw o delikatnym spadku zapasów ropy naftowej w USA zeszły na dalszy plan.

Ponadto, wczoraj pojawiły się informacje o tym, że produkcja ropy naftowej w OPEC jest najwyższa od 2012 roku. Według wyliczeń Reuters, przeprowadzonych na podstawie danych dotyczących transportu ropy naftowej, a także informacji przekazywanych przez producentów, we wrześniu średnia dzienna produkcja ropy naftowej w kartelu OPEC znalazła się na poziomie 30,96 mln baryłek. To znacznie więcej niż wynosiła średnia dzienna produkcja w sierpniu (30,15 mln baryłek). Jest to także wielkość przekraczająca oficjalny limit produkcji ropy naftowej w OPEC (30 mln baryłek dziennie).

Największy wpływ na zwiększoną podaż ropy naftowej ze strony OPEC miała Libia, która zwiększyła produkcję aż o 280 tys. baryłek dziennie. W omawianym okresie wydobycie ropy naftowej wzrosło także w Arabii Saudyjskiej, Nigerii, Iraku i Angoli.

Informacje na temat zwiększonej produkcji ropy naftowej w OPEC stanęły w opozycji do oczekiwań rynkowych. W ostatnich dniach krążyły bowiem spekulacje dotyczące zmniejszenia produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC w celu podniesienia cen tego surowca. Nic więc dziwnego, że dane dotyczące sporej wrześniowej produkcji wpłynęły negatywnie na ceny ropy naftowej.

1

Wykres 1. Notowania ropy WTI – dane dzienne.

Cena złota coraz bliżej 1200 USD za uncję

Czerwony kolor dominował wczoraj także na rynkach metali. Notowania złota spadły we wtorek o ponad pół procenta, coraz bardziej zbliżając się do ważnej psychologicznej bariery w pobliżu 1200 USD za uncję.

Spadkom cen złota sprzyja utrzymująca się siła amerykańskiego dolara, która również w kolejnych miesiącach może spychać notowania tego kruszcu w dół. Z pewnością sytuacja na rynkach walutowych jest jednym z głównych czynników, które zmniejszają zainteresowanie inwestorów złotem. Wczoraj istotnie spadły aktywa SPDR Gold Trust – największego funduszu ETF opartego o złoto – i dotarły one do najniższego poziomu od grudnia 2008 r.

W najbliższych dniach dodatkowym czynnikiem potencjalnie spychającym notowania złota w dół będzie nieobecność Chin na rynku ze względu na rozpoczęte tam dzisiaj tygodniowe obchody Święta Narodowego. Chiny to kraj, który generuje największy na świecie popyt na złoto.

2

Wykres 2. Notowania złota – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz walutowy – Wskazówka przed payrolls
Next Zdalna aktywacja wymiany walut on-line dla klientów biznesowych Banku BPH

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Platyna na pięcioletnich minimach

Od połowy lipca notowania platyny systematycznie kierują się w dół. We wrześniu zniżka przyspieszyła, a dzisiaj cena platyny spadła do najniższego poziomu od 5 lat. Cena tego metalu znajduje się

Analizy surowców 0 Comments

Strajk w RPA wciąż winduje cenę platyny – raport surowcowy

W poniedziałek na rynkach towarowych panowały zróżnicowane nastroje. Odzwierciedlił to indeks CRB, który zanotował symboliczny ruch w górę – o 0,03%. Na minusie znalazły się notowania ropy naftowej, miedzi oraz

Analizy surowców 0 Comments

Metale szlachetne coraz bliżej nowego minimum

Złoto zamknęło się wczoraj na minusie po raz piąty z rzędu i wybicie z wcześniej trwającej trzy tygodnie konsolidacji jest stosunkowo silne. W krótkim terminie trend zmienił się na spadkowy.

Analizy surowców 0 Comments

Ceny surowców na monetarnych sterydach – komentarz surowcowy

W centrum uwagi: • Gołębi FOMC niewielkim wsparciem dla cen ropy • W przypadku miedzi fundusze liczą na popyt z Chin W piątek ceny surowców zyskiwały w ślad za osłabiającym

Analizy surowców 0 Comments

Redukcja wydobycia ropy w OPEC coraz mniej prawdopodobna – raport surowcowy

Wartość indeksu CRB wczoraj była relatywnie stabilna – jej spadek był symboliczny i wyniósł 0,07%, doprowadzając tym samym notowania indeksu do poziomu 266,65 pkt. Ten agregat spychany był w dół

Analizy surowców 0 Comments

Surowce: Sesja bez większych zmian

Wtorkowa sesja nie przyniosła wielkich zmian na rynku złota. Cena zwyżkowała o 12$ względem poniedziałkowego zamknięcia. W szerokiej perspektywie trend pozostaje spadkowy. Od 1 października 2012 r. cena porusza się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź