Ubezpieczenie od powodzi
Chociaż temperatura utrzymuje się w okolicach 30 stopni, w niektórych rejonach Polski może występować obfity deszcz. Synoptycy ostrzegają przed gwałtownymi burzami, połączonymi z wichurami. Niektóre miejscowości już teraz znajdują się w rejonie zagrożonym zalaniem, a dotychczasowe przykre doświadczenia skłaniają coraz większą liczbę Polaków do rozważań nad ubezpieczeniem swojego domu na wypadek powodzi. Expander radzi, aby dokładnie zapoznać się z zakresem ochrony, aby dostosowany był do ryzyka, którego się obawiamy.
Wielu rodaków ma tendencję do odkładania decyzji na ostatnią chwilę. W przypadku polis chroniących od ryzyka powodziowego nie warto jednak czekać do momentu, w którym wystąpią regularne intensywne opady. Ubezpieczyciele zwykle wypłacają odszkodowania tylko za szkody powstałe nie wcześniej niż 14 dni, a w niektórych przypadkach miesiąc od podpisania umowy.
Towarzystwa ubezpieczeniowe dobrze wiedzą, że ludzie zwykle chcą się ubezpieczyć dopiero wtedy, gdy już doszło do zdarzenia lub istnieje bardzo duże ryzyko jego wystąpienia. Taka sytuacja jest jednak dla tych firm niedopuszczalna, gdyż wpłacone przez klientów składki nie równoważyłyby pieniędzy wypłaconych w postaci odszkodowań. Z tego względu stosowana jest tzw. karencja. To okres jaki musi upłynąć od podpisania umowy do czasu powstania szkody. Odszkodowanie zostanie wypłacone wyłącznie w sytuacji wystąpienia straty po określonym w umowie okresie. W przypadku powodzi wynosi on nie mniej niż 14 dni, a nierzadko jest to nawet miesiąc. Między innymi dlatego warto o tym pamiętać zawczasu.
Wielu klientów, którzy posiadają już ubezpieczenie nieruchomości, jest przekonanych, że nie muszą się martwić o skutki powodzi i późniejsze wydatki (np. zakup nowych mebli i remont domu). Nic bardziej mylnego. Należy pamiętać, że standardowe polisy (tzw. FLEXA) nie obejmują skutków powodzi. Dlatego przy zakupie zawsze należy wskazywać wariant z odpowiednim zakresem ryzyk.
Ubezpieczanie nieruchomości powinno być naszym corocznym rytuałem, ponieważ nie tylko powódź, ale także zalanie mieszkania lub pożar może się zdarzyć o każdej porze roku. Pamiętajmy, że koszty wykupienia polisy są niewspółmiernie mniejsze, niż straty poniesione w wyniku klęski żywiołowej czy nieszczęśliwego zdarzenia.
Małgorzata Szymańska-Cholewa
Specjalista ds. Produktów Inwestycyjnych i Ubezpieczeniowych
Expander Advisors
Może to Ci się spodoba
UNIQA rozpoczyna bezpośrednią likwidację szkód
UNIQA TU SA umożliwi swoim klientom, posiadającym aktywne ubezpieczenie OC komunikacyjne dla samochodów osobowych w UNIQA, obsługę szkód w ramach tak zwanej „bezpośredniej likwidacji szkód”. Oznacza to, że klienci UNIQA
Czy ubezpieczenie wypadkowe jest przydatne?
Każdego dnia, podczas wykonywania obowiązków służbowych, dochodzi do nieszczęść. Bywają bardzo nieobliczalne i powodują liczne kłopoty zdrowotne. Czy warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie wypadkowe? Dlaczego jest tak potrzebne każdemu pracownikowi?
System ubezpieczeń społecznych czekają poważne wyzwania demograficzne
System powszechnych ubezpieczeń społecznych, którym administruje ZUS, obejmuje ponad 20 mln Polaków. Składki na ubezpieczenia społeczne pobierane są od 14,5 mln, a miesięcznie ZUS wypłaca emerytury i renty dla ponad 7 mln
W jakim czasie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje decyzję?
Wiele dokumentów przekazywanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych musi być w formie wniosku. Jest podstawą do wszczęcia czynności i analizy problemu. Rodzaj sprawy wskazuje na okres czekania na odpowiedź. Wszystko zależy
Po co właściwie nam ubezpieczenie?
Każdy człowiek chciałby czuć się bezpiecznie zarówno w domu jak i poza nim. Udowodniono, że poczucie bezpieczeństwa jest większe u ludzi, którzy posiadają dobre ubezpieczenia. Dzisiaj, gdy każdy jest narażony
Czym charakteryzuje się bancassurance?
Obowiązkiem każdego banku jest znajdowanie ofert dostosowanych do klientów, które zrealizują wszystkie potrzeby i zostaną odebrane z satysfakcją. W związku z tym wiele instytucji wprowadziło bancassurance. Na czym dokładnie polega?
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!