Dobry miesiąc dla funduszy obligacji, słaby dla akcyjnych

Dobry miesiąc dla funduszy obligacji, słaby dla akcyjnych

Kwietniowe wyniki funduszy inwestycyjnych niewiele odbiegały od tych osiągniętych w marcu. Ponownie dodatnią stopę zwrotu wypracowała mniej niż połowa rozwiązań, a najlepsze rezultaty znów osiągnęły fundusze akcji tureckich.

Po tym jak w marcu zyskały średnio +12,2%, w kwietniu ich przeciętny wynik przekroczył +8%. Złą passę kontynuowały natomiast fundusze akcji rosyjskich oraz inwestujące na warszawskiej giełdzie.

Trzeci miesiąc z rzędu powody do zadowolenia mają posiadacze jednostek funduszy polskich obligacji. Zaliczane do tej kategorii rozwiązania o uniwersalnej strategii oraz papierów skarbowych zyskały średnio odpowiednio +0,7% oraz +0,6%. To nieco słabszy wynik od benchmarku, czyli indeksu obligacji skarbowych IROS, który wzrósł o +0,91%.

W kwietniu zyskiwały papiery na całej krzywej dochodowości, w tym najbardziej obligacje o najdłuższym terminie do wykupu. Indeks IROS-10 wzrósł o +1,63%. Wzrostowi cen sprzyja niska inflacja i prognozy jej utrzymania na niskich poziomach, mocno „gołębia” retoryka RPP oraz silne trendy spadków rentowności na rynkach peryferyjnych Europy. W takich warunkach wszystkie fundusze z tych dwóch grup wypracowały zyski. Nieco słabsze wyniki osiągnęły fundusze obligacji korporacyjnych, które zarobiły średnio +0,2%. To głównie efekt kolejnej przeceny Copernicus Dłużnych Papierów Korporacyjnych (Copernicus FIO), którego jednostka w skali miesiąca straciła -5,2%.

Wracając do rynków akcji, ponownie największe zyski notowali inwestujący na rynku tureckim. W przeciągu miesiąca indeks XU100 wzrósł o +5,9% (dzięki umocnieniu tureckiej liry, w PLN wzrost był jeszcze wyższy). W efekcie fundusze akcji tureckich zdominowały górną część zestawienia kwietniowych wyników, a Caspar Akcji Tureckich (Caspar Parasolowy FIO) jako jedyny wypracował nawet dwucyfrową stopę zwrotu. Na dobrej sytuacji na tureckim parkiecie skorzystały również fundusze akcji Nowej Europy, które zarobiły średnio +1,6%, w tym UniAkcje: Nowa Europa (UniFundusze FIO) +5,3%. Nieźle wypadły również fundusze akcji europejskich. Konflikt ukraiński na inwestorach globalnych robi coraz mniejsze wrażenie, a większy wpływ na rynki mają czynniki fundamentalne.

Niestety nie można tego powiedzieć o warszawskiej giełdzie, której nie sprzyja ani sytuacja na Wschodzie, ani potencjalnie negatywny wydźwięk zapisów chętnych do pozostania w OFE. Na rynku dominowały spadki – indeks WIG stracił -0,9%. Jak to często bywało już w tym roku, najsłabiej wypadły małe spółki – MiS80 zniżkował o -4,2%. W tej sytuacji nie dziwi, iż jedną z najsłabszych kategorii funduszy w kwietniu były fundusze akcji polskich małych i średnich spółek, które straciły średnio -2,5%.

Nieznacznie lepiej wypadły fundusze akcji polskich o uniwersalnej strategii, których straty wyniosły przeciętnie -1,5%. Niemal wszystkie rozwiązania z tego segmentu zanotowały ujemny wynik. Pozytywnie wyróżniło się kilka funduszy zamkniętych, a także ING Selektywny (ING FIO) oraz UniKorona Akcje (UniFundusze FIO), których jednostki zyskały po ponad +0,5%. Negatywnie zaskoczył Eques Akcji, który z wynikiem -6,1% znalazł się w 10-tce najsłabszych inwestycji w kwietniu.

Zestawienie to zdominowały fundusze akcji rosyjskich, które zakończyły kwiecień na -5,5% minusie. Był to dla nich już szósty z kolei spadkowy miesiąc, a od początku roku inwestorzy posiadający ich jednostki stracili już ponad -20%.

Również fundusze o mieszanej strategii zanotowały w kwietniu słabe wyniki, choć strat udało się uniknąć blisko 20 z nich. Średni wynik funduszy stabilnego wzrostu wyniósł -0,2%, zrównoważonych -0,7%, a aktywnej alokacji -1,1%.

 

Zespół Analiz Online

Previous Na jakich zasadach przyznaje się nagrody jubileuszowe?
Next Czy ubezpieczenie wypadkowe jest przydatne?

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 0 Comments

Ile w przyszłości wyniesie zasiłek pielęgnacyjny?

W zgodzie z zapisami ustawowymi w czerwcu 2013 roku przestało działać świadczenie pielęgnacyjne. Decyzja ta przyjęta została z dużym sprzeciwem. Z tego względu kwestia usunięcia zasiłku została ponownie rozpatrzona. Czy

Finanse osobiste 1Comments

Po co właściwie nam ubezpieczenie?

Każdy człowiek chciałby czuć się bezpiecznie zarówno w domu jak i poza nim. Udowodniono, że poczucie bezpieczeństwa jest większe u ludzi, którzy posiadają dobre ubezpieczenia. Dzisiaj, gdy każdy jest narażony

Finanse osobiste 0 Comments

Na czym polega bezpodstawne wzbogacenie?

W zgodzie z obowiązującym w kraju prawem bezpodstawne wzbogacenie jest niedozwolone i surowo karane. Dotyczy sytuacji, w których zyski zdobywa się kosztem innych. W jakich przypadkach mówić należy o bezpodstawnym

Finanse osobiste 0 Comments

Ugody frankowe – dobra alternatywa dla unieważnienia kredytu frankowego?

Od pewnego czasu wiele mówi się o ugodach frankowych. Banki przygotowały propozycje ugód dla kredytobiorców – mają one stanowić alternatywę dla spraw w sądzie. Jednocześnie prawnicy ostrzegają, że ugody nie

Finanse osobiste 0 Comments

Pożyczka gotówkowa z oprocentowaniem stałym czy zmiennym? Poznaj różnice

Jeśli chcesz sięgnąć po pożyczkę gotówkową, będziesz musiał wybrać nie tylko kwotę i liczbę rat, ale także rodzaj oprocentowania. Pożyczka gotówkowa z oprocentowaniem stałym czy zmiennym? Czym się od siebie

Finanse osobiste 0 Comments

Drobna czcionka statystycznym przybliżeniem kredytowej rzeczywistości

Banki oczekują, że przeciętny klient przyjdzie w najbliższym czasie po kredyt gotówkowy na 14,7 tys. zł spłacany przez cztery kolejne lata – wynika z analizy przykładów reprezentatywnych publikowanych przez instytucje

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź