Wystąpienie Yellen bez przełomu?

Wystąpienie Yellen bez przełomu?

Rynek pozostaje uśpiony, czeka na publikację wystąpienia J. Yellen przed Izbą Reprezentantów oraz sesję pytań i odpowiedzi ok. 2 godz. później. Choć jest to wydarzenie szeroko komentowane, najpewniej nie przyniesie żadnych przełomowych informacji. Kursy pozostaną w stabilizacji przez większą część tego tygodnia.

Początek nowego tygodnia, zgodnie z założeniami, nie przyniósł większych zmian na rynkach. Kurs EUR/PLN oscylował o okolicach poziomu 4,18, a USD/PLN między 3,06 a 3,07. Rentowność polskich obligacji nieznacznie rosła. Na rynku międzynarodowym również stabilnie. Kurs EUR/USD poruszał się w silnie ograniczonym paśmie wahań.

Jedyna z istotniejszych danych, która napłynęły wczoraj na rynek, okazała się lepsza niż prognozowano. Indeks nastrojów niemieckiego instytutu Sentix dla strefy euro wzrósł w styczniu do najwyższego poziomu od kwietnia 2011 r. Spodziewano się, że nieznacznie obniży się z okolic blisko 3-letnich maksimów. Publikacja nie wpłynęła jednak na notowania.

Pozytywne informacje napłynęły również z Polski. Indeks wskaźników wyprzedzających Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wzrósł w grudniu do 101,18 pkt co, według metodologii oznacza ekspansję gospodarki. O pozytywnych perspektywach wzrostu PKB i przyszłości polityki pieniężnej w Polsce mówił również w wywiadzie dla agencji Reuters, członek Rady Polityki Pieniężnej A. Rzońca. Jest zdania, że wzrost PKB już wkrótce przekroczy 3 proc., a w II poł. roku zbliży się do 4 proc. Podniesienie stóp procentowych w III lub IV kw. będzie więc pożądane, bowiem potwierdzi, że gospodarka weszła na drogę trwałego ożywienia.

Dziś w centrum uwagi najważniejsze wydarzenie tego tygodnia. Po raz pierwszy w publicznym wystąpieniu po objęciu fotela prezesa Rezerwy Federalnej (Fed) wystąpi J. Yellen. O 16.00 polskiego czasu przedstawi przez Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów półroczne sprawozdanie na temat polityki pieniężnej. Wcześniej, bo już o 14.30 oświadczenie Yellen ma zostać podane do publicznej wiadomości. Oczekuje się, że prezes Fed odniesie się w nim do ostatnich, słabszych niż się spodziewano danych z rynku pracy (naukowe zainteresowania Yellen ściśle związane są z tym tematem). Być może poruszony zostanie również temat ostatnich zawirowań na rynkach emerging markets i ich ewentualnego wpływu na gospodarkę czy przyszłe decyzje Fed.

Choć wystąpienie prezes Rezerwy Federalnej jest szeroko omawiane i będzie bacznie obserwowane, raczej nie należy oczekiwać, że stanie się ono przełomem. Yellen najpewniej powtórzy stwierdzenia, które wcześniej znalazły się w komunikacie po styczniowym posiedzeniu – ostatnim pod przewodnictwem jej poprzednika B. Bernanke. Z dużym prawdopodobieństwem można zakładać, że nie usłyszymy dziś nic, co spowodowałoby silne wahania kursów. Publiczne wystąpienia szefów Fed są najczęściej bardzo wyważone i dyplomatyczne. Prezesi starają się nie powiedzieć nic, co nie zostałoby zakomunikowane czy zasygnalizowane rynkowi wcześniej. Z braku ciekawszych casusów, wystąpienie Yellen pretenduje do miana wydarzenia tygodnia. Nie powinno jednak spowodować silniejszych zmian na rynkach. Stabilizacji ciąg dalszy…

EURPLN: Zloty stabilny. Kurs lekko odbił od linii dołków z przełomu tygodnia. Dzisiejsza sesja również nie powinna przynieść większych zmian w wycenie polskiej waluty. Obszar między 4,17 a 4,20 to przedział, w którym poruszać się będzie kurs w horyzoncie najbliższy kilkudziesięciu godzin handlu.

EURUSD: Kurs dotarł do górnej linii kanału trendu spadkowego. Kontynuowanie wzrostów będzie oznaczało zmianę obraz rynku na pro-wzrostowy. Spodziewam się jednak, że notowania utrzymają się poniżej poziomu 1,3700. Wystąpienie prezes Fed jest szeroko komentowane, ale w mojej ocenie nie przyniesie ono żadnych istotnych zmian w postrzeganiu sytuacji na rynku. Kurs powinien teraz delikatnie zniżkować.

 

 

Damian Rosiński
Dom Maklerski AFS

Previous EUR/USD: sytuacja techniczna
Next Spodziewane zwyżki przed przemówieniem Janet Yellen

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – balon pękł z hukiem

Sesja azjatycka zwykle nie przynosi bardzo dużych zmian w notowaniach. Dziś jednak było inaczej. Decyzja banku centralnego Nowej Zelandii sprawiła, iż faworyt inwestorów stracił blask. Na europejskim otwarciu też jest

Komentarze rynkowe 0 Comments

Funt pod presją przed przemówieniem Carneya

Euro (EUR) spadło do swojego nowego czternastomiesięcznego minimum z poziomu 1.2950 do poziomu 1.2880 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD) pomimo pozytywnych danych dotyczących niemieckiego bilansu handlowego. Para walutowa pozostaje

Komentarze rynkowe 0 Comments

Szansa na odbicie? Największa jest rano

Skala spadku indeksów w ostatnich dniach robi spore wrażenie na inwestorach, choć pikują głównie spółki surowcowe. Po dynamicznej przecenie zawsze można liczyć na odbicie. Początkowo indeksy w Europie zwyżkowały jakby

Komentarze rynkowe 0 Comments

Fed czeka na więcej danych, rynek także

Z wczorajszej publikacji protokołu FOMC wynika, że podwyżka stóp procentowych w czerwcu jest mało prawdopodobna. Ale czy już o tym nie wiedzieliśmy wcześniej? Kolejne dane makro z USA będą pomocne

Komentarze rynkowe 0 Comments

Trwają prace nad projektem przepisów ograniczających sprzedaż alkoholu

Projekt przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu ma pozwolić samorządom na regulowanie miejsc i godzin, w których sprzedaż będzie zakazana. Samorządy będą mogły też decydować o liczbie sklepów monopolowych na określonym terenie. Obecnie szara strefa

Komentarze rynkowe 0 Comments

Dane o produkcji z Polski dokładają argumentów jastrzębiom z RPP

Produkcja przemysłowa w Polsce w grudniu wzrosła mocniej od prognoz (8,4 proc. r/r, prog. 5,2 proc.), co jest miłym zwrotem po słabym wyniku za listopad (0,3 proc.) i łagodzi obawy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź