Wszystko o urlopie tacierzyńskim
Tacierzyńskie zostało wprowadzone kilka lat temu, aby ojciec także uczestniczył w narodzinach i opiece nad noworodkiem w początkowych tygodniach życia. To świetne rozwiązanie, ponieważ rozkłada obowiązki rodzicielskie na prawnych opiekunów i umożliwia budowanie silnej więzi. Na jakich warunkach przydzielany jest urlop ojcowski?
Zgodnie z funkcjonującymi przepisami urlop tacierzyński należy się w kilku przypadkach. Zwykle, gdy matka zrzeka się po upływie 14 tygodni pozostałej części urlopu macierzyńskiego, wówczas opiekę nad potomstwem przejmuje ojciec. Możliwość urlopu ojcowskiego podwładny ma także w przypadku, gdy matka dziecka ma problemy ze zdrowiem lub zmarła w czasie porodu.
W warunkach, kiedy nie doszło do powikłań, ojciec może skorzystać z 2 tygodni niezależnego urlopu na opiekę i wsparcie w wychowaniu nowo narodzonego dziecka. Poza tym w sytuacjach trudnych, może przejmować od matki urlop macierzyński. Okres obowiązywania uzależniony jest od indywidualnych potrzeb rodziny.
Aby ojciec uzyskał urlop powinien złożyć wniosek oraz dostarczyć skrócony akt urodzenia dziecka. Cała czynność powinna zostać załatwiona na 7 dni przed rozpoczęciem planowanego tacierzyńskiego. Według ustawy firma nie może odmówić przyznania urlopu.
red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!