Telefon stacjonarny: lepiej przenieść do sieci niż z niego rezygnować
Telefonia stacjonarna ma się dobrze, szczególnie w dużych korporacjach i instytucjach. Małe firmy odchodzą od niej na rzecz telefonii komórkowej, nawet jeżeli oznacza to przepłacanie. Czy słusznie?
Dane UKE nie pozostawiają złudzeń – 70% dużych firm (zatrudniających 50 pracowników i więcej) nie zrezygnowałoby z telefonii stacjonarnej na rzecz komórkowej, w przeciwieństwie do 49% podmiotów zatrudniających 9 lub mniej osób. Co więcej, z telefonii stacjonarnej VoIP korzysta aż dwukrotnie więcej dużych firm niż małych – a jest ona jeszcze bardziej konkurencyjna cenowo i oferuje modele rozliczeń idealne dla mikroprzedsiębiorstw.
Telefonia VoIP to często usługa całkowicie wirtualna, możliwa do samodzielnej konfiguracji przez przedsiębiorcę nie posiadającego specjalistycznej wiedzy technicznej, oferowana bez umowy w modelu prepaid.
Uruchomienie systemu telefonii stacjonarnej VoIP w firmie jest tak proste, że można to zrobić samodzielnie w jeden dzień, a na rynku są dostępne oferty na telefonię stacjonarną prepaid o praktycznie zerowych kosztach stałych, które doskonale uzupełnią ofertę operatorów GSM.
Wystarczy porównać wysokość miesięcznego abonamentu na jednego pracownika (np. 49 zł) z kosztem stałym jednego konta z numerem na przykładowej platformie prepaid VoIP (2 zł w FCN.pl, dawniej FreecoNet) i obliczyć różnicę w skali jednego roku-dwóch lat.
Zainteresowanie mniejszych firm telefonią VoIP oczywiście rośnie i wiele z nich zamiast rezygnować z linii stacjonarnej przenosi swój numer telefoniczny do sieci. Nadal jednak pozostają one w tyle za dużymi podmiotami – a szkoda, gdyż nawet firm zatrudniająca mniej niż 10 pracowników może zaoszczędzić znaczne kwoty. Dlaczego?
Abonament warto zamienić na prepaid
Naprawdę warto dokonać gruntownej analizy billingów, aby nie płacić za smartfon lub telefon stacjonarny z abonamentem, którego jedyną funkcją jest kurzenie się na biurku.
W przypadku przedsiębiorstw, większość połączeń wychodzących generuje najczęściej jeden konkretny dział (przeważnie jest to sprzedaż i przedstawiciele handlowi). Pozostali pracownicy też potrzebują telefonów – ale głównie do odbierania lub komunikacji wewnętrznej. Te osoby powinny po prostu być dostępne pod telefonem, a stacjonarny charakter ich pracy powoduje, że nie musi to być telefon komórkowy.
Numer stacjonarny miejski można przenieść do sieci
Analogową linię telefoniczną można bez problemu zlikwidować, a numer miejski (z dowolnej strefy numeracyjnej) przenieść do operatora VoIP – bez dodatkowych kosztów i bez zbędnej przerwy w dostępności usług.
Nie trzeba inwestować w żadną dodatkową infrastrukturę (linie telefoniczne), gdyż wystarczy dostęp do szerokopasmowego internetu, który olbrzymia większość firm (także małych) i tak już ma.
A firmowy router spokojnie poradzi sobie z jednoczesną obsługą 6 aparatów telefonicznych i dwiema rozmowami prowadzonymi równocześnie (zakładając, że jest do niego podłączona stacja DECT obsługująca telefony bezprzewodowe, np. Gigaset A540).
Alternatywnie – nie trzeba nawet kupować telefonu IP, a jedynie zestawy słuchawkowe z mikrofonem do komputera i skorzystać z jednej z wielu darmowych aplikacji do dzwonienia.
Telefonia VoIP to więcej niż numer
Platformy telefonii VoIP oferują równocześnie – oprócz możliwości posiadania numeru miejskiego oraz wybierania i odbierania połączeń na telefonie stacjonarnym, komputerze lub urządzeniu mobilnych – usługi centrali telefonicznej IP-PBX. To ogrom funkcji, pozwalających na stosowanie przekierowań, odbierania poczty głosowej na e-mail, czy nawet uruchomienia automatycznych wiadomości, wypowiadanych przez syntezator mowy.
Warto mieć numer miejski
Nie warto tracić numeru stacjonarnego. Jego utrata oznacza często zmiany wizytówek, zamieszanie w kontaktach, zmiany kampanii reklamowych. Dla wielu osób fakt posiadania numeru miejskiego jest kwestią prestiżową (zarówno dla przedsiębiorców jak i klientów). Dla dla pracowników jest to kwestia szacunku do ich czasu wolnego, który bywa często naruszany kiedy firma posługuje się jedynie telefonią GSM.
Jeżeli zachowanie (lub uzyskanie nowego numeru stacjonarnego) jest tak proste, a operatorzy wirtualni oferują tak elastyczne i tanie modele rozliczeń – to nie warto go nie posiadać.
A wdrożenie efektywnego systemu VoIP w firmie może być początkiem dalszych oszczędności – lub rozwoju, kiedy firma zdecyduje się uruchomić na nim profesjonalną infolinię 801, lub nawet call center.
Może to Ci się spodoba
Pokonaj swoje długi! Rusza bezpłatny kurs wychodzenia z długów
Już ponad 2,38 mln Polaków ma problemy z terminowym płaceniem rat kredytów. Na pytanie jak wyjść ze spirali zadłużenia rujnującego nasze życie, odpowiada multimedialny kurs „Pokonaj swoje długi”. Ten autorski
Czy mówić przełożonemu o nowych propozycjach pracy?
Nie zawsze praca, która wydawała się atrakcyjna i innowacyjna, okazuje się mało rozwijająca w rzeczywistości. Poza zarobkami pracownicy potrzebują bezstresowej atmosfery, samorealizacji i poprawnych kontaktów ze współpracownikami. Brak podstawowych wartości
Ponad połowa Polaków wybiera się na wakacje. Na wyjazd przeznaczą oni nawet 300 zł więcej niż rok temu
Ponad 17 mln Polaków, czyli blisko 1,5 mln więcej niż rok temu, wyjedzie na letnie wakacje. Zdecydowana większość urlop spędzi w kraju. Tylko 1/3 zdecyduje się na wyjazd za granicę, co
Tylko co czwarta młoda osoba wierzy we własne możliwości na rynku pracy
Wbrew powszechnym opiniom obecnie wchodzące na rynek pracy pokolenie nie jest pewne siebie. Młodzi ludzie obawiają się porażki w nowym miejscu pracy, przeraża ich perspektywa kontaktów ze współpracownikami i przełożonymi. Tylko co czwarty
Proponowane zmiany Prawa farmaceutycznego ograniczą konkurencję między aptekami i oddadzą władzę korporacji aptekarskiej
Postulowane przez środowisko izb aptekarskich zmiany na rynku farmaceutycznym przybrały formę projektu nowelizacji ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Zakłada on usunięcie de facto z krajowego rynku sieci aptecznych i wprowadzenie modelu zbliżonego do obowiązującego
Co powinien mieć hotel 3 gwiazdkowy
Standard hotelu świadczy o jego klasie i o warunkach, na jakie liczyć mogą jego goście. Hotele, którym przyznane zostały 3 gwiazdki, są hotelami o podwyższonym standardzie, przeznaczonymi dla klientów ceniących
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!