Telefon stacjonarny: lepiej przenieść do sieci niż z niego rezygnować

Telefon stacjonarny: lepiej przenieść do sieci niż z niego rezygnować

Telefonia stacjonarna ma się dobrze, szczególnie w dużych korporacjach i instytucjach. Małe firmy odchodzą od niej na rzecz telefonii komórkowej, nawet jeżeli oznacza to przepłacanie. Czy słusznie?

Dane UKE nie pozostawiają złudzeń – 70% dużych firm (zatrudniających 50 pracowników i więcej) nie zrezygnowałoby z telefonii stacjonarnej na rzecz komórkowej, w przeciwieństwie do 49% podmiotów zatrudniających 9 lub mniej osób. Co więcej, z telefonii stacjonarnej VoIP korzysta aż dwukrotnie więcej dużych firm niż małych – a jest ona jeszcze bardziej konkurencyjna cenowo i oferuje modele rozliczeń idealne dla mikroprzedsiębiorstw.

Telefonia VoIP to często usługa całkowicie wirtualna, możliwa do samodzielnej konfiguracji przez przedsiębiorcę nie posiadającego specjalistycznej wiedzy technicznej, oferowana bez umowy w modelu prepaid.

Uruchomienie systemu telefonii stacjonarnej VoIP w firmie jest tak proste, że można to zrobić samodzielnie w jeden dzień, a na rynku są dostępne oferty na telefonię stacjonarną prepaid o praktycznie zerowych kosztach stałych, które doskonale uzupełnią ofertę operatorów GSM.

Wystarczy porównać wysokość miesięcznego abonamentu na jednego pracownika (np. 49 zł) z kosztem stałym jednego konta z numerem na przykładowej platformie prepaid VoIP (2 zł w FCN.pl, dawniej FreecoNet) i obliczyć różnicę w skali jednego roku-dwóch lat.

Zainteresowanie mniejszych firm telefonią VoIP oczywiście rośnie i wiele z nich zamiast rezygnować z linii stacjonarnej przenosi swój numer telefoniczny do sieci. Nadal jednak pozostają one w tyle za dużymi podmiotami – a szkoda, gdyż nawet firm zatrudniająca mniej niż 10 pracowników może zaoszczędzić znaczne kwoty. Dlaczego?

Abonament warto zamienić na prepaid

Naprawdę warto dokonać gruntownej analizy billingów, aby nie płacić za smartfon lub telefon stacjonarny z abonamentem, którego jedyną funkcją jest kurzenie się na biurku.

W przypadku przedsiębiorstw, większość połączeń wychodzących generuje najczęściej jeden konkretny dział (przeważnie jest to sprzedaż i przedstawiciele handlowi). Pozostali pracownicy też potrzebują telefonów – ale głównie do odbierania lub komunikacji wewnętrznej. Te osoby powinny po prostu być dostępne pod telefonem, a stacjonarny charakter ich pracy powoduje, że nie musi to być telefon komórkowy.

Numer stacjonarny miejski można przenieść do sieci

Analogową linię telefoniczną można bez problemu zlikwidować, a numer miejski (z dowolnej strefy numeracyjnej) przenieść do operatora VoIP – bez dodatkowych kosztów i bez zbędnej przerwy w dostępności usług.

Nie trzeba inwestować w żadną dodatkową infrastrukturę (linie telefoniczne), gdyż wystarczy dostęp do szerokopasmowego internetu, który olbrzymia większość firm (także małych) i tak już ma.

A firmowy router spokojnie poradzi sobie z jednoczesną obsługą 6 aparatów telefonicznych i dwiema rozmowami prowadzonymi równocześnie (zakładając, że jest do niego podłączona stacja DECT obsługująca telefony bezprzewodowe, np. Gigaset A540).

Alternatywnie – nie trzeba nawet kupować telefonu IP, a jedynie zestawy słuchawkowe z mikrofonem do komputera i skorzystać z jednej z wielu darmowych aplikacji do dzwonienia.

Telefonia VoIP to więcej niż numer

Platformy telefonii VoIP oferują równocześnie – oprócz możliwości posiadania numeru miejskiego oraz wybierania i odbierania połączeń na telefonie stacjonarnym, komputerze lub urządzeniu mobilnych – usługi centrali telefonicznej IP-PBX. To ogrom funkcji, pozwalających na stosowanie przekierowań, odbierania poczty głosowej na e-mail, czy nawet uruchomienia automatycznych wiadomości, wypowiadanych przez syntezator mowy.

Warto mieć numer miejski

Nie warto tracić numeru stacjonarnego. Jego utrata oznacza często zmiany wizytówek, zamieszanie w kontaktach, zmiany kampanii reklamowych. Dla wielu osób fakt posiadania numeru miejskiego jest kwestią prestiżową (zarówno dla przedsiębiorców jak i klientów). Dla dla pracowników jest to kwestia szacunku do ich czasu wolnego, który bywa często naruszany kiedy firma posługuje się jedynie telefonią GSM.

Jeżeli zachowanie (lub uzyskanie nowego numeru stacjonarnego) jest tak proste, a operatorzy wirtualni oferują tak elastyczne i tanie modele rozliczeń – to nie warto go nie posiadać.

A wdrożenie efektywnego systemu VoIP w firmie może być początkiem dalszych oszczędności – lub rozwoju, kiedy firma zdecyduje się uruchomić na nim profesjonalną infolinię 801, lub nawet call center.

Previous Dynamiczny rozwój regionalnych lotnisk. Przybywa pasażerów, ale potrzeba wielomilionowych inwestycji
Next Banki prześcigają się w innowacjach

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Finanse państwa w dobrej kondycji

Po pięciu miesiącach roku deficyt budżetowy Polski wyniósł zaledwie 203 mln zł. To ułamek założonej w harmonogramie kwoty 13 mld zł i znacznie mniejszy deficyt niż w maju ubiegłego roku. Mocniej od oczekiwań

Wiadomości 0 Comments

Szeroka oferta osobistych prezentów szansą na wyższe przychody z handlu

Kluczem do zwiększenia przychodów sprzedawców detalicznych w 2015 roku może być rozbudowana oferta osobistych, niebanalnych prezentów, zwłaszcza w okresach świątecznych. Tak wynika z badania zleconego przez firmę MasterCard, poświęconego świątecznym

Wiadomości 0 Comments

Na lipcowej liście refundacyjnej po raz kolejny nie znalazły się nowoczesne leki na raka prostaty

Rak prostaty to drugi najczęstszy wśród mężczyzn nowotwór złośliwy. Każdego roku w Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych przypadków. Życie chorych na zaawansowaną postać raka prostaty nawet o kilka lat mogłyby

Wiadomości 1Comments

Wszystko o pomocy regionalnej

W projektach UE jest rozbudowana pomoc państwom członkowskim. Wśród tematów, które oczekują interwencji znaleźć można przede wszystkim szkolnictwo, zatrudnienie oraz rolnictwo i ekonomię. Niewiele uwagi kieruje się ku niewielkim i

Wiadomości 0 Comments

Od czego zależy cena energii, jaką płaci firma?

W wielu firmach jednym z najwyższych kosztów jest energia elektryczna. Od czego zależy cena jednostkowa energii i jak zaoszczędzić na comiesięcznych rachunkach? W poszukiwaniu oszczędności Efektywne oszczędzanie energii elektrycznej w

Wiadomości 0 Comments

5 podstawowych metod tworzenia grafików pracy

Żeby stworzyć optymalny grafik, trzeba z wyprzedzeniem poddać analizie wiele czynników. Harmonogram musi brać pod uwagę budżet, preferencje i możliwości kadry, a przy tym powinien uwzględniać aktualne zapotrzebowanie na pracowników.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź