Telefon stacjonarny: lepiej przenieść do sieci niż z niego rezygnować

Telefon stacjonarny: lepiej przenieść do sieci niż z niego rezygnować

Telefonia stacjonarna ma się dobrze, szczególnie w dużych korporacjach i instytucjach. Małe firmy odchodzą od niej na rzecz telefonii komórkowej, nawet jeżeli oznacza to przepłacanie. Czy słusznie?

Dane UKE nie pozostawiają złudzeń – 70% dużych firm (zatrudniających 50 pracowników i więcej) nie zrezygnowałoby z telefonii stacjonarnej na rzecz komórkowej, w przeciwieństwie do 49% podmiotów zatrudniających 9 lub mniej osób. Co więcej, z telefonii stacjonarnej VoIP korzysta aż dwukrotnie więcej dużych firm niż małych – a jest ona jeszcze bardziej konkurencyjna cenowo i oferuje modele rozliczeń idealne dla mikroprzedsiębiorstw.

Telefonia VoIP to często usługa całkowicie wirtualna, możliwa do samodzielnej konfiguracji przez przedsiębiorcę nie posiadającego specjalistycznej wiedzy technicznej, oferowana bez umowy w modelu prepaid.

Uruchomienie systemu telefonii stacjonarnej VoIP w firmie jest tak proste, że można to zrobić samodzielnie w jeden dzień, a na rynku są dostępne oferty na telefonię stacjonarną prepaid o praktycznie zerowych kosztach stałych, które doskonale uzupełnią ofertę operatorów GSM.

Wystarczy porównać wysokość miesięcznego abonamentu na jednego pracownika (np. 49 zł) z kosztem stałym jednego konta z numerem na przykładowej platformie prepaid VoIP (2 zł w FCN.pl, dawniej FreecoNet) i obliczyć różnicę w skali jednego roku-dwóch lat.

Zainteresowanie mniejszych firm telefonią VoIP oczywiście rośnie i wiele z nich zamiast rezygnować z linii stacjonarnej przenosi swój numer telefoniczny do sieci. Nadal jednak pozostają one w tyle za dużymi podmiotami – a szkoda, gdyż nawet firm zatrudniająca mniej niż 10 pracowników może zaoszczędzić znaczne kwoty. Dlaczego?

Abonament warto zamienić na prepaid

Naprawdę warto dokonać gruntownej analizy billingów, aby nie płacić za smartfon lub telefon stacjonarny z abonamentem, którego jedyną funkcją jest kurzenie się na biurku.

W przypadku przedsiębiorstw, większość połączeń wychodzących generuje najczęściej jeden konkretny dział (przeważnie jest to sprzedaż i przedstawiciele handlowi). Pozostali pracownicy też potrzebują telefonów – ale głównie do odbierania lub komunikacji wewnętrznej. Te osoby powinny po prostu być dostępne pod telefonem, a stacjonarny charakter ich pracy powoduje, że nie musi to być telefon komórkowy.

Numer stacjonarny miejski można przenieść do sieci

Analogową linię telefoniczną można bez problemu zlikwidować, a numer miejski (z dowolnej strefy numeracyjnej) przenieść do operatora VoIP – bez dodatkowych kosztów i bez zbędnej przerwy w dostępności usług.

Nie trzeba inwestować w żadną dodatkową infrastrukturę (linie telefoniczne), gdyż wystarczy dostęp do szerokopasmowego internetu, który olbrzymia większość firm (także małych) i tak już ma.

A firmowy router spokojnie poradzi sobie z jednoczesną obsługą 6 aparatów telefonicznych i dwiema rozmowami prowadzonymi równocześnie (zakładając, że jest do niego podłączona stacja DECT obsługująca telefony bezprzewodowe, np. Gigaset A540).

Alternatywnie – nie trzeba nawet kupować telefonu IP, a jedynie zestawy słuchawkowe z mikrofonem do komputera i skorzystać z jednej z wielu darmowych aplikacji do dzwonienia.

Telefonia VoIP to więcej niż numer

Platformy telefonii VoIP oferują równocześnie – oprócz możliwości posiadania numeru miejskiego oraz wybierania i odbierania połączeń na telefonie stacjonarnym, komputerze lub urządzeniu mobilnych – usługi centrali telefonicznej IP-PBX. To ogrom funkcji, pozwalających na stosowanie przekierowań, odbierania poczty głosowej na e-mail, czy nawet uruchomienia automatycznych wiadomości, wypowiadanych przez syntezator mowy.

Warto mieć numer miejski

Nie warto tracić numeru stacjonarnego. Jego utrata oznacza często zmiany wizytówek, zamieszanie w kontaktach, zmiany kampanii reklamowych. Dla wielu osób fakt posiadania numeru miejskiego jest kwestią prestiżową (zarówno dla przedsiębiorców jak i klientów). Dla dla pracowników jest to kwestia szacunku do ich czasu wolnego, który bywa często naruszany kiedy firma posługuje się jedynie telefonią GSM.

Jeżeli zachowanie (lub uzyskanie nowego numeru stacjonarnego) jest tak proste, a operatorzy wirtualni oferują tak elastyczne i tanie modele rozliczeń – to nie warto go nie posiadać.

A wdrożenie efektywnego systemu VoIP w firmie może być początkiem dalszych oszczędności – lub rozwoju, kiedy firma zdecyduje się uruchomić na nim profesjonalną infolinię 801, lub nawet call center.

Previous Dynamiczny rozwój regionalnych lotnisk. Przybywa pasażerów, ale potrzeba wielomilionowych inwestycji
Next Banki prześcigają się w innowacjach

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Zmieniają się oczekiwania użytkowników telefonii komórkowej

W ciągu ostatnich 20 lat telefonia diametralnie się zmieniła. Telefon jest teraz naszym oknem na świat, centrum zarządzania życiem, a samo wykonywanie połączeń tylko dodatkiem – przekonuje Adam Sawicki, prezes

Wiadomości 0 Comments

Zmiana prawa ukróciła wyłudzenia VAT w handlu smartfonami i tabletami

Odwrócony VAT sprawdził się w walce z procederem wyłudzeń podatku na smartfonach, tabletach czy konsolach. Budżet mógł zyskać na tym w ciągu roku ok. 500 mln zł – szacują eksperci ZIPSEE „Cyfrowa Polska”

Wiadomości 0 Comments

Duży spadek oprocentowania kredytów i lokat

Stopy procentowe w naszym kraju po raz kolejny zostały obniżone. Podstawowa stopa NBP spadła z 2% do zaledwie 1,5%. W najbliższym czasie banki zapewne pogorszą więc ofertę lokat. Znikną oferty

Wiadomości 0 Comments

Warszawska Wola najszybciej rozwijającą się biznesową dzielnicą w Polsce. Do 2021 roku będzie tu milion mkw. biur

W ciągu najbliższych kilku lat zasoby biurowe na Woli sięgną miliona metrów kwadratowych. Ta jedna z mniejszych dzielnic Warszawy już za kilka lat podwoi liczbę pracowników biurowych przyjeżdżających tu do pracy.

Wiadomości 0 Comments

Zmieni się sposób finansowania sportu

W systemie finansowania polskiego sportu istotne są nie tylko przeznaczane środki, lecz także sposób zarządzania. Uruchomiony Kodeks Dobrych Praktyk Sponsoringowych ma pomóc tym dyscyplinom, które dotychczas nie miały możliwości pozyskania sponsora w postaci

Wiadomości 0 Comments

Od dziś kierowcy jeżdżący do Francji zarobią co najmniej 9,67 euro za godzinę pracy

Na mocy nowego prawa od 1 lipca pracujący na terenie Francji kierowcy będą musieli zarabiać nie mniej niż 9,67 euro za godzinę pracy. Krajowi przewoźnicy alarmują, że wyliczanie całej stawki, obejmującej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź