Sprawa dla nadzoru finansowego

Sprawa dla nadzoru finansowego

W piątek zachowanie rynków w Europie i w USA było bardzo dziwne. Można wręcz powiedzieć, że było tak dziwne, iż należy podejrzewać „insider trading”. Dlaczego? Z dwóch powodów. Po pierwsze giełdy europejskie załamały się tuż po godzinie 12.00 i to wcale nie z powodu danych makro. Sprzedaż w strefie euro co prawda spadła, ale mniej niż oczekiwano, a zamówienia przemysłowe w Niemczech wzrosły dwa razy mocniej niż oczekiwano.

Indeksy w Europie zaczęły gwałtownie spadać wtedy, kiedy na rynek dotarła informacja o znacznym obniżeniu przez analityków prognoz miesięcznych danych z amerykańskiego rynku pracy (miały być opublikowane o 14.30). Po prostu niektórzy analitycy znali piątkowe dane lub wiedzieli, że będą bardzo słabe. To jest według mnie sprawa dla nadzoru finansowego.

Rzeczywiście okazało się, że miesięczny raport z rynku pracy był po prostu fatalny. W sektorze pozarolniczym przybyło 88 tys. miejsc pracy (oczekiwano 200 tys.). W sektorze prywatnym przybyło tylko 95 tys. miejsc pracy (oczekiwano 209 tys.). Co prawda stopa bezrobocia spadła z 7,7 na 7,6 proc., ale stopa bezrobocia nie jest w USA poważnym miernikiem sytuacji na rynku pracy. Nic dziwnego, że dane zatrzęsły rynkami.

Rynek akcji rozpoczął dzień od ponad jednoprocentowego spadku indeksów, ale w zasadzie natychmiast, aczkolwiek bardzo powoli indeks zaczęły się podnosić. Kupujący zakładali, że w poniedziałek mało kto już o danych będzie pamiętał i zacznie się gra pod wyniki kwartalne spółek. Końcówka sesji była standardowa – byki zaatakowały i dodatkowo zmniejszyły skalę spadków. Rynek jest w konsolidacji, a nie w dużej korekcie i czeka na wyniki spółek.

GPW zachowała się w piątek dość podobnie do tego jak zachowywała się w czwartek. Rynek był wyraźnie broniony przed spadkami. Już początek sesji był wzrostowy. Potem nasz rynek zachowywał się niewyraźnie, ale lepiej od innych giełd europejskich.

Tuż przed południem, kiedy na innych giełdach indeksy się załamały, również u nas sytuacja pogorszyła się, ale przez długi czas indeks nie chciał się zabarwić na czerwono, mimo że spadki we Francji czy w Niemczech przekraczały półtora procent. Dopiero publikacja danych w USA doprowadziła do przełamania poziomu neutralnego, ale i tak końcówka była „bycza” i zakończyliśmy dzień wzrostem o 0,16 proc.

Cieszyć obóz byków może wyraźny wzrost obrotów. Jeśli doda się do tej czwartkowo – piątkowej obrony wyraźne umocnienie złotego w tych dniach i spadki rentowności obligacji to należy wnioskować, że na rynek dotarł jakiś kapitał zza granicy. Nie znaczy to, że już będzie pędził indeksy na północ, ale jeśli sezon raportów w USA będzie znowu dla byków korzystny to WIG20 wyraźnie wzrośnie.

 

Piotr Kuczyński
Główny Analityk

xelion

Previous Co z emeryturami?
Next Nowy system premiowy dla posiadaczy Konta bez Kantów w BOŚ

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Spokojny handel po rekordach

W USA poniedziałek był dniem bez raportów makro i wyników istotnych dla rynku spółek. Zanosiło się więc na uspokojenie po zeszłotygodniowym biciu rekordów. W zasadzie komentarz mógłby brzmieć po prostu:

Inwestowanie 0 Comments

Storytel rusza z działalnością w Polsce

600 audiobooków po polsku oraz dostęp do bazy 16 tys. audiobooków i kilku tys. e-booków w języku angielskim to oferta rozpoczynającej działalność w Polsce skandynawskiej firmy Storytel. Koszt miesięcznego abonamentu to 29,90 zł. Co

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz do rynku złotego

Wtorkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi stabilizację kwotowań polskiej waluty po wczorajszej realizacji zysków przez część uczestników obrotu. Złoty wyceniany jest następująco: 4,1717 PLN za euro, 3,0517 PLN wobec

Komentarze rynkowe 0 Comments

Niepewny początek tygodnia na Wall Street

We wtorek, po długim weekendzie, uwaga Wall Street skupiła się na licznych raportach kwartalnych spółek, bo w kalendarium nie było istotnych danych makro. Mało kto przejął się tym, co poruszało

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz PLN: Złoty ponownie mocniejszy wobec CHF oraz USD

Środowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kwotowań złotego po wczorajszym wyraźnym wzroście wobec CHF oraz USD. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 3,9941 PLN za euro, 3,6452

Komentarze rynkowe 0 Comments

Początek końca luzowania ilościowego?

Piątkowa sesja, ze względu na dosyć ubogi kalendarz ekonomiczny, zapowiadała się leniwie. Poranek przyniósł inwestorom dobre dane z Japonii. Liczba zamówień maszyn produkcyjnych w sektorze prywatnym trzeciej gospodarki świata zwiększyła

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź