Spokojny handel po rekordach

Spokojny handel po rekordach

W USA poniedziałek był dniem bez raportów makro i wyników istotnych dla rynku spółek. Zanosiło się więc na uspokojenie po zeszłotygodniowym biciu rekordów. W zasadzie komentarz mógłby brzmieć po prostu: nic się nie wydarzyło.

Na rynku walutowym od rana panował totalny marazm. Kurs EUR/USD praktycznie się nie zmieniał. Dopiero po wejściu Amerykanów do gry kurs zanurkował. Powodem był jednak nie atak amerykańskich graczy, a wypowiedź Mario Draghiego, prezesa ECB w Rzymie.

Powiedział, że ECB będzie „patrzył na dane z gospodarki strefy euro i jeśli pojawi się taka potrzeba znowu podejmie działania” (w domyśle – obetnie stopy). Nie było to nic nowego w stosunku do tego, co powiedział na konferencji prasowej w poprzednim tygodniu po posiedzeniu ECB, ale na rynek podziałało. Jeśli zostanie pokonany poziom 1,31 USD to otrzymamy mocny sygnał sprzedaży (podwójny szczyt).

Na rynku akcji panował spokój. Drożały spółki sektora finansowego, ale szeroki rynek rozpoczął dzień od wahań tuż nad poziomem piątkowego zamknięcia. Po dwóch godzinach byki zaatakowały, ale po kolejnych ponad dwóch godzinach wzrostu rozpoczęła się realizacja zysków i indeksy ruszyły na południe. Nic poważnego z tej realizacji zysków nie wyszło. Sesja zakończyła się niewielkimi zwyżkami indeksów.

GPW rozpoczęła poniedziałkową sesję umiarkowaną zwyżka indeksów. Po rekordach XETRA DAX i indeksów amerykańskich, na które GPW nie mogła zareagować ze względu na święto, początek sesji był oczywiście do przewidzenia. Nadal jednak nie było widać większej chęci do kupna akcji, a na rynku akcji (tak jak i na walutowym) panował marazm.

Przed rozpoczęciem sesji w USA również WIG20 zaczął powoli rosnąć. Taki trend trwał do końca sesji, a przypieczętowany został wzrostowym fixingiem, dzięki czemu WIG20 zyskał 1,44 proc. (duży udział w tym wzroście miała odrabiająca straty KGHM (powodem sześcioprocentowy wzrost ceny miedzi w piątek).

Obrót był niewielki (ważył brak inwestorów z angielskiego City – tam było święto). Sygnał kupna nie został więc potwierdzony obrotem, ale jak już wiele razy pisałem na GPW taka sytuacja zdarza się bardzo często.

 

 

Piotr Kuczyński
Główny Analityk

Previous Raport poranny Forex
Next Australia przystąpiła do wojny. WIG20 jeszcze nie wygrał

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz makro-walutowy

Amerykańska gospodarka słabsza niż sądzono W minionym tygodniu euro utrzymywało się w okolicach poziomu 4 PLN, spadając poniżej tego progu we wtorek (3,998 PLN). Informacja o obniżeniu ratingu Grecji z

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – RNBZ osłabia nowozelandzkiego dolara

Mniej intensywny kalendarz w porównaniu do ubiegłego tygodnia nie przeszkadza inwestorom na rynku walutowym. Wydarzeniem dzisiejszego poranka jest ogromna wyprzedaż dolara nowozelandzkiego, który traci po opublikowanym dziś w nocy przez

Komentarze rynkowe 0 Comments

ECB i BoE nie zmienią swojej polityki?

Wczorajsze dane z USA pozytywnie zeskoczyły inwestorów. 238 tys. nowych miejsc pracy wg raportu ADP, to wynik znacząco przekraczający rynkowy konsensus i dający nadzieję na wyższy od oczekiwań odczyt jutrzejszych

Komentarze rynkowe 0 Comments

Ropa coraz tańsza

Początek roku na rynku walutowym upłynął pod znakiem znaczącego umocnienia wartości amerykańskiego dolara – we wtorek kurs EUR/USD spadł do poziomu 1.1849, co jest najgorszym wynikiem od marca 2006 roku.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Tydzień ważnych danych z Wielkiej Brytanii

Bieżący tydzień przyniesie cała serię istotnych odczytów z brytyjskiej gospodarki. Jutro poznamy odczyty inflacji konsumenckiej CPI oraz producentów PPI za luty, we środę finalne odczyty PKB za IV kw., w

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – Dolar australijski zyskuje po danych

Jedną z najistotniejszych publikacji dzisiejszego dnia są dane inflacyjne z rynku australijskiego. Dane opublikowane w nocy pokazały spowolnienie głównej miary inflacji z 1,7% r/r w czwartym kwartale 2014 roku do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź