Skutki podatkowe zawieszenia działalności
W dzisiejszych czasach praktycznie każdego przedsiębiorcę rujnuje kryzys, ma kłopoty z terminowymi płatnościami, na koniec miesiąca wychodzi, że jest więcej wydatków niż dochodów. Nie ulega wątpliwości, że w najgorszych momentach ratuje się firmę, angażuje wszystkie oszczędności, zapożycza, byle tylko nie dopuścić do bankructwa przedsiębiorstwa. Trzeba jednak trzeźwego myślenia i racjonalnej oceny sytuacji. Wypada rozważyć zawieszenie działalności, nie można jednak zapomnieć o skutkach, jakie przynosi taka decyzja.
W chwili, gdy firma korzysta z podatku liniowego przy rozliczeniach z Urzędem Skarbowym, wszystkie sprzęty, towary, zasoby i dobra, które nie są użytkowane nie zostaną objęte amortyzacją (obliczenie dóbr materialnych i niematerialnych, które są w posiadaniu firmy). Do opisanej zasady trzeba się stosować w następnym miesiącu po zamieszeniu przedsiębiorstwa. Amortyzacja jest określana na dzień zawieszenia i możliwego wznowienia funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Ważne jest to, że z momentem wstrzymania działalności nie będzie naliczany podatek z tytułu uzyskiwanego dochodu. Nie należy zapominać, że gdy firma będzie funkcjonowała przykładowo tylko przez kilka dni musi bezwzględnie rozliczać się ze zobowiązań podatkowych. Trochę inaczej jest w przypadku spółek, bowiem nie muszą one spłacać podatku. Ale taki wyjątek jest możliwy tylko wtedy, gdy udziałowcy maksymalnie do 7 dni po zgłoszeniu informacji o zawieszeniu działalności wypełnią jeszcze jeden dokument informujący o czasie, na jaki owa firma będzie wstrzymana.
Przedsiębiorcy, których okoliczności zmusiły do zawieszenia zobowiązani są do składania rocznego zeznania podatkowego w identycznym terminie jak dotychczas. Zmuszeni są, aby wziąć pod uwagę wszystkie przychody jakie uzyskali w roku ubiegłym pomijając okres, w którym działalność była zawieszona. Są jednak wydarzenia, kiedy podatek liniowy od niektórych zysków będzie wyliczany co miesiąc. Wystarczy wtedy odprowadzić podatek z tej okazji w pierwszym miesiącu lub kwartale po wznowieniu funkcjonowania firmy. Nie można zapomnieć, że księga przychodów i rozchodów musi być prowadzona zgodnie z prawdą nawet wtedy, gdy działalność jest zawieszona.
Wszyscy przedsiębiorcy mają wybór. Może rozliczać się na podstawie karty podatkowej, która w bardzo uproszczony sposób nalicza podatek w zgodzie z branżą w jakiej działa dana firma. Jeśli natomiast uzna, że zawieszenie jest konieczne, wtedy zmuszony jest do opłacenia 1/30 kwoty zysku w ciągu miesiąca za cały czas zawieszenia. Bez względu na wszystko obowiązuje przymus wypełniania wszystkich obowiązkowych deklaracji podatkowych oraz terminowe ich dostarczanie.
Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Czy do faktury zawsze trzeba dołączyć paragon?
Każdy przedsiębiorca funkcjonujący w branży handlowej powinien dokumentować wszystkie transakcje. Jeśli łączna kwota przekroczy 20 tys., wówczas należy kupić kasę fiskalną i zapisywać wszystkie operacje. Nie należy zapominać, że każda
Kto może uzyskać ulgę prorodzinną?
Składając razem zeznanie podatkowe małżonkowie mogą uzyskać ulgę na wspólne dzieci oraz na, których rodzicem jest jedno z małżonków. Ulga prorodzinna należy do największych odliczeń w rocznych zeznaniach podatkowych, ponieważ:
Google Adsense a podatki
Każda firma, która swoje oferty kieruje przede wszystkim do internautów może oczekiwać na wysokie pieniądze. Przede wszystkim w związku z zamieszczanymi na swojej stronie internetowej reklamami. Z pomocą przychodzi Google
Kiedy potrzebujemy kasę fiskalną do sprzedaży?
W kraju często są organizowane różnorodne festyny i dożynki. Gospodynie domowe sprzedają swoje ciasta, a rzemieślnicy rzeźby przez nich wytworzone. Czy muszą oni posiadać kasę fiskalną? Zgodnie z prawem każda
Jakie świadczenia pracownicze są zwolnione od podatku?
Firmowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to pewnego typu budżet w oparciu o który są finansowane wycieczki i czas wolny pracobiorców. Czy wydatki wynikłe z tytułu zapewnienia komfortowego wypoczynku podwładnym są opodatkowane?
Co zmieniło się w metodzie kasowej?
Na początku poprzedniego roku wprowadzono poważne zmiany w metodzie kasowej. Przede wszystkim zlikwidowano okres trzech miesięcy, po upływie których przedsiębiorca był zmuszony uregulować podatek VAT mimo, że kontrahent nie dostarczył
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!