Rozliczamy koszty w spółce z o.o.
Firmy z ograniczoną odpowiedzialnością powinny stosować się do praw uiszczania podatku dochodowego od pozyskanych zysków. Podmioty korzystające z ulg z tego powodu, powinny mieć rzetelną dokumentację dla swoich przychodów.
Prowadzenie rozliczeń w tego rodzaju firmach sprowadza się do ewidencji finansowej przy użyciu tak określanych dowodów źródłowych, którymi są:
– dokumenty zewnętrzne obce, czyli faktury i paragony od sprzedawców,
– rachunki zewnętrzne własne, to te kierowane dla naszych partnerów w ramach porozumienia,
– pisma wewnętrzne, które obejmują aktywność wewnątrzzakładową.
Aby powyższe formularze były uznane za dowody księgowe muszą charakteryzować:
– rodzaj dokumentu i jego numer porządkowy,
– partnerów powiązanych umową,
– charakterystykę działań oraz ich cenę,
– termin realizacji działań w obszarze umowy,
– podpisy przedsiębiorców,
– adnotację księgową ujęcia dokumentu w ewidencji dowodowej przedsiębiorstwa.
W zakresie charakteryzowania kosztów otrzymania przychodów największe znaczenie mają dokumenty zewnętrzne obce i dokumenty tworzone wewnątrz firmy. Ich odpowiednie prowadzenie jest niezbędne dla prawidłowego określania kosztów uzyskania dochodów.
W praktyce dokumenty nieokreślające norm dla uznania ich za dowody księgowe, nie mogą być bazą do odliczenia wydatków uzyskania przychodów w określonym terminie podatkowym.
Ewelina Uroda
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Kiedy zakłada się spółkę z o.o.?
Zgodnie z prawem powodem otwarcia spółki jest prowadzenie przedsiębiorstwa o dowolnym charakterze. Zazwyczaj funkcjonuje na podstawie umowy między wspólnikami lub ustalonego wcześniej statutu. To właściciele decydują o sposobie prowadzenia swoich
Jakie informacje powinno zawierać sprawozdanie z działalności spółki z o.o.?
Przepisy nakładają na spółki z ograniczoną odpowiedzialnością obowiązek sporządzenia oprócz sprawozdania finansowego, także rocznego sprawozdania z działalności spółki, którego przygotowanie należy do zadań zarządu spółki. Sprawozdanie dotyczy funkcjonowania przedsiębiorstwa i
Spółka z o.o. – zobacz jak zoptymalizować dzięki niej swój biznes
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą są zobowiązani do regularnego odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przez pierwsze 2 lata ich wysokość jest preferencyjna, jednak po upływie tego okresu znacząco
Kto przejmuje akcje w warunkowym podwyższeniu kapitału spółki?
W statucie spółki akcyjnej można znajdować się zapis odnoszący się do warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego. Uprawnienia przysługujące do objęcia akcji wyznaczonym osobom, które muszą zrealizować je na warunkach zawartych w
Czy możliwe jest odzyskanie majątku z przedwojennej spółki?
Okres działań wojennych wspominany jest jako czas bardzo trudny i bolesny. Nie tylko dla normalnych ludzi, ale również dla przedsiębiorców. Dzień po dniu stracili swoje firmy, mienie, dobytki całego życia.
Na jakich zasadach zamykane są spółki?
Kryzys ekonomiczny sprawia, że większość przedsiębiorców musi generować oszczędności, a w krytycznej sytuacji zamykać działalność. Oczywiście podjęcie decyzji nie jest proste, ale warto postępować mądrze. W jaki sposób zamknąć spółkę?
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!