Pracownicy sfery budżetowej z nagrodami jubileuszowymi?
Wiele mówi się na temat nagród jubileuszowych, które przyznawane są pracownikom sfery budżetowej. Są bardzo popularne i często dodawane do podstawowego wynagrodzenia za pracę. Zatrudnieni mają do nich prawo po przepracowaniu regulaminowego okresu. Dodatkowe informacje na temat tego świadczenia znaleźć można w odrębnych przepisach organizacji państwowych.
Przede wszystkim należy powiedzieć, że nagrody jubileuszowe są przyznawane na podstawie wewnętrznych regulaminów firmy lub instytucji. W odróżnieniu do standardowej pensji wypłacanej w odniesieniu do Kodeksu pracy, nagrody działają na trochę innych i bardziej skomplikowanych zasadach. Przekazywane są na podstawie odgórnych ustaleń oraz obliczane według indywidualnie przygotowywanych wzorów. Oczywiście odmienne procedury stosuje się w sferze budżetowej oraz prywatnej.
Zgodnie z ustaleniami nagrody jubileuszowe w przedsiębiorstwach prywatnych są uznawane za świadczenia dodatkowe i wcale nie muszą obowiązywać. Oznacza to, że od dobrej woli przełożonego zależy w jaki sposób rozwiąże sprawę. W dużych korporacjach jest to powszechna praktyka i uregulowana specjalnymi uchwałami firmowymi. Na wysokość dodatku wpływa staż pracy, ogólna ocena pracownicza, wyniki sprzedaży lub inne parametry.
Prościej sytuacja wygląda w budżetówce, gdzie przepisy są takie samie dla wszystkich urzędników państwowych, samorządowych oraz oświatowych. Nagroda jubileuszowa dla tych grup zawodowych wypłacana jest na podstawie ustawy o pracownikach urzędów państwowych oraz ustawy o pracownikach służby cywilnej. Wynika z nich jasno, że zasady są jednolite dla wszystkich i egzekwowane w podobny sposób. Oprócz instytucji publicznych z przywileju mogą korzystać nauczyciele (na podstawie karty Nauczyciela).
Dla wielu pracodawców podstawowym kryterium obliczania nagrody jubileuszowej jest doświadczenie zawodowe. Brane są pod uwagę wszystkie poprzednie i obecne miejsca pracy, czyli tak zwane okresy zaliczalne. Nie ma jednak znaczenia rodzaj etatu oraz tryb pracy. Oczywiście podstawą do wypłaty świadczenia jest niezbędna dokumentacja, np. umowy o pracę. Przygotowane materiały zatrudniony musi dostarczyć do sekretariatu, poddać ocenie przełożonego oraz uzyskać odpowiedź i nabyć prawo do jubileuszówki. Obecnie obowiązują dwie nagrody: niższa w pełnej wysokości praz wyższa, gdy udokumentowano możliwość odbierania minimum dwóch nagród.
Pracownik sfery budżetowej, który przepracował minimum 20 lat ma prawo do świadczenia równego 75% wynagrodzenia miesięcznego, 25 lat – 100% wynagrodzenia miesięcznego, 30 lat – 150% wynagrodzenia miesięcznego, powyżej 35 – 200% wynagrodzenia miesięcznego, powyżej 40 lat – 300% miesięcznego wynagrodzenia oraz powyżej 45 lat – 400% wynagrodzenia miesięcznego.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!