Poranny komentarz walutowy – stopy coraz niżej

Poranny komentarz walutowy – stopy coraz niżej

Spotkania banków centralnych rządzą w obecnym tygodniu. Władze monetarne zdążyły już zaskoczyć uczestników rynku swoimi postanowieniami, co nie pozostało bez reakcji w kursach walut. Odczyty danych inflacyjnych oraz wzrostu gospodarczego pokażą na ile te decyzje były trafione. Na pierwszy ogień we wtorek poszedł Bank Centralny Australii dając sygnał do krótkoterminowego umocnienia się AUD, poprzez pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie.

Kolejna niespodzianka pojawiła się wczoraj w Polsce. Nasza Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych, wyżej niż oczekiwania rynku, które kształtowały się na poziomie 25p.b.. Jednocześnie na konferencji po spotkaniu, Marek Belka ogłosił, iż jest to koniec cyklu obniżki stóp procentowych w Polsce, gdyż Rada wypełniła swój cel. Rynek wierzy, iż nie będziemy mieć do czynienia z dalszymi ruchami ze strony RPP, co zostało odzwierciedlone w zdecydowanym umocnieniu się PLN w stosunku do EUR, kurs chwilowo spadł nawet poniżej 4,13. Decyzja spotkała się również z pozytywną reakcją ze strony Ministerstwa Finansów, Mateusz Szczurek nie widzi zagrożenia dla stabilności cen w polskiej gospodarce.

Kontynuując o bankach centralnych, o 13:45 będziemy mogli zapoznać się z decyzją EBC. O ile konsensus rynkowy przewiduje pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie, to ciekawa może być konferencja po spotkaniu o 14:30. Możemy wtedy oczekiwać przekazania szczegółów ilościowego luzowania pieniężnego w strefie Euro oraz ogłoszenia daty rozpoczęcia skupu aktywów. Spekuluje się, że program ten może ruszyć już na początku przyszłego tygodnia.

Tak jak słowa belki umocniły kurs PLN, tak presja, którą wywiera Erdogan na lokalny bank centralny w sprawie bardziej zdecydowanych obniżek stóp procentowych, dała kolejne powody do osłabiania się TRY. Kurs USDTRY znajduje się aktualnie na historycznych maksimach, a złamanie poziomu 2.60 w najbliższym czasie nie wydaje się być nierealne. Również Minister Ekonomii Nihat Zeybekci stwierdził, iż słabsza waluta lokalna wspiera eksport. Zobaczymy czy niska stopa procentowa oraz słaba waluta pozwolą na uzyskanie satysfakcjonującego tempa wzrostu gospodarczego.

Po dobrym początku tygodnia dla dolara nowozelandzkiego, dziś możemy zaobserwować spadki, aktualnie ponad 0.8%. Naszym zdaniem może to wynikać z opracowywanej przez bank RBNZ regulacji ograniczającej ekspansję w segmencie kredytów hipotecznych. Można to odczytać, jako przygotowywanie gruntu do dalszych obniżek stóp procentowych, minimalizując ryzyko na rynku nieruchomości.

Poznamy dzisiaj wartość Ivey PMI dla Kanady, po ostatnim odczycie na poziomie 45,4 rynek oczekuje powrotu do ekspansji w okolicach 50 punktów. Po dobrych odczytach PKB i braku obniżki stóp procentowych (pozostawiony wczoraj na 0.75%), PMI może być kolejnym impulsem dla kursu USDCAD, który ostatnio pozytywnie reagował na dane z Kanady.

Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych publikacja danych dotyczących wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, będzie to rozgrzewka przed jutrzejszymi informacjami z rynku pracy. O godzinie 10:45 dolar kosztował 3,7501 złotego, euro 4,1399 złotego, funt 5,7121 złotego, zaś frank 3,8705 złotego.

Arkadiusz Trzciołek
Analityk Rynków Finansowych
XTB

Previous USD/CAD: blisko ważnego wsparcia
Next Ropa: rozwijające się wzrosty

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz walutowo-makroekonomiczny

Kluczowe wydarzenia minionego tygodnia Najistotniejszym wydarzeniem na polskiej scenie w minionym tygodniu było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rynkowy konsensus już od dłuższego czasu zakładał redukcję stóp procentowych (widoczny w ostatnich

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz PLN: Nastroje wokół PLN pozostają pozytywne

Poranny, poniedziałkowy handel na rynku złotego przynosi stabilizację po zmiennej końcówce poprzedniego tygodnia. Złoty wyceniany jest następująco: 4,1550 PLN za euro, 3,3845 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4553 PLN względem

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz do rynku złotego

Początek nowego tygodnia handlu na złotym przynosi osłabienie polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1070 PLN za euro, 3,1402 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3782 PLN względem franka

Komentarze rynkowe 0 Comments

Wyhamowanie spadków na złotym, możliwa korekta

Wtorkowy, poranny handel przynosi kontynuację stabilizacji polskiej po wczorajszej względnie udanej sesji na rynku. Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,2275 PLN za euro, 3,0347 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – zielone światło dla funta

Brytyjska gospodarka jest obecnie jedną z najbardziej dynamicznych, przynajmniej jeśli mowa o rynkach rozwiniętych. Jeszcze przed rokiem obawiano się tam potrójnej recesji, a teraz tempo wzrostu szacowane jest na 4%.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz giełdowy – niedźwiedzie nastroje na DAX

Po otwarciu wyraźną dodatnią luką wzrostową, a następne dalszych wzrostach aż do 11 900 punktów niemiecki DAX runął w przepaść z +0,76% do -0,42% w niecałe 3 minuty. To dość

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź