Poprawne zaksięgowanie otrzymanej darowizny w postaci nieodpłatnie wykonanej usługi

Poprawne zaksięgowanie otrzymanej darowizny w postaci nieodpłatnie wykonanej usługi

Pojęcie darowizny regulują przepisy Kodeksu Cywilnego. W myśl art. 888, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. W zamian za to osoba przyjmująca wsparcie nie jest zobowiązana do jakichkolwiek świadczeń na rzecz darczyńcy.

Darowizna może przyjąć dowolną formę. Może to być forma rzeczowa np. w postaci środków trwałych i praw majątkowych jak również pieniężna, a także świadczenie nieodpłatnej usługi na rzecz obdarowanego.

Wartość przedmiotu darowizny, jeżeli nie jest określona w umowie, ustala się na podstawie obowiązujących cen rynkowych dla danej rzeczy, prawa lub usługi.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. h ustawy o rachunkowości, otrzymane nieodpłatnie darowizny aktywów (w tym także środków pieniężnych na inne cele niż dopłaty do cen sprzedaży, nabycie lub wytworzenie środków trwałych), środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych, zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych, które są pośrednio związane z działalnością operacyjną jednostki.

Jeżeli nieodpłatnie wykonana usługa nie powoduje zwiększenia wartości aktywów obdarowanego, wówczas dla celów bilansowych przychód z tego tytułu nie powstanie. Jednak taki rodzaj darowizny stanowi podstawę do naliczenia zaliczki na podatek dochodowy.

 

 

Bogumiła Szwarc, Starszy Konsultant w Baker Tilly Poland

Previous Trzymanie ręki na pulsie, czyli finanse pod okiem fachowca
Next Współpraca biegłego rewidenta z biurem rachunkowym

Może to Ci się spodoba

Wybór i koszty współpracy z biurem rachunkowym w Warszawie

Jako ekspert z firmy Tax Safe, dziś chciałbym poruszyć temat, który stanowi jeden z kluczowych elementów zarządzania finansami każdego przedsiębiorcy – wybór i koszty współpracy z biurem rachunkowym w Warszawie.

Biuro rachunkowe 0 Comments

Warunki uzyskania certyfikatu księgowego

Otwarcie i prowadzenie biura rachunkowego wymaga wykonania wielu wymagań i formalności. Aby móc legalnie zajmować się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych należy zdobyć stosowne pozwolenie. Dokumentem, który umożliwia prowadzenie księgowości innych

Biuro rachunkowe 0 Comments

W jaki sposób księgowi odpowiadają za swoją pracy?

Zawód księgowego jest bardzo trudny i wymaga wiedzy oraz rozeznania w branży. Poza tym należy ukończyć studia, przechodzić kursy oraz warsztaty. Często niewielki błąd decyduje o końcowym wyniku i dalszej

Biuro rachunkowe 1Comments

Dlaczego biura rachunkowe się mylą?

Nie jest tajemnicą, że biura rachunkowe nie ponoszą odpowiedzialności za zlecone powinności księgowe. Wszystkie kontrowersje i nieprawidłowości spadają na zlecającego. Mimo wszystko cieszą się dużą popularnością i oferują niższe opłaty.

Biuro rachunkowe 0 Comments

Czy opłaca się zostać księgową

Warunki, którymi cechuje się rynek pracy stale się zmieniają. Z tego powodu coraz trudniej jest zdecydować się na odpowiedni kierunek studiów, który zapewni nam dobrą posadę na wiele lat. Dodatkowo,

Biuro rachunkowe 0 Comments

Jakie ubezpieczenie dla biura rachunkowego?

Każde biuro rachunkowe, które chce proponować rozległe usługi, powinno podpisać umowę ubezpieczeniową. Zapewni ochronę i pomoc w przypadku szkód i krzywd wyrządzonych w ramach posiadanej działalności. Dodatkowo stanie się asekuracją

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź