Komentarz surowcowy

W centrum uwagi:

• Cena złota coraz bliżej 1200 USD za uncję
• Srebro najtańsze od niemal 3 lat
• Śmierć kontrowersyjnego tradera

Wczoraj na rynkach towarowych nastroje inwestorów się nieco uspokoiły, jednak ceny surowców wciąż znajdują się pod presją podaży. Wczoraj indeks CRB zanotował delikatny wzrost o 0,19% do poziomu 278,02 pkt., utrzymując się blisko tegorocznych minimów.

Niemniej jednak, już dzisiaj rano na rynku z powrotem zaczęły wyraźnie dominować niedźwiedzie. Z ciekawą sytuacją mamy do czynienia przede wszystkim na rynkach metali szlachetnych, które przebiły kolejne poziomy wsparcia.

Cena złota coraz bliżej 1200 USD za uncję

Notowania złota dzisiaj rano przebiły w dół barierę 1267 USD za uncję, będącą dotychczasowym technicznym wsparciem na wykresie tego kruszcu.

Stronie podażowej na rynku złota sprzyja przede wszystkim siła dolara, wynikająca z zamiarów ograniczania programu QE3 w Stanach Zjednoczonych. Presja na spadek wartości amerykańskiej waluty przez lata wspierała złoto jako inwestycję będącą zabezpieczeniem przez inflacją – teraz, gdy dolar jest silny, strona popytowa na rynku złota straciła więc ważny argument. Jeśli dolar nadal będzie się umacniał, to notowania złota nadal będą znajdować się pod presją podaży.

Obecnie cena surowca dotarła do kolejnej bariery dla podaży, tym razem w okolicach 1228-1229 USD za uncję. Pokonanie tego wsparcia otworzyłoby notowaniom złota drogę do zejścia poniżej 1200 USD za uncję.

Srebro najtańsze od niemal 3 lat

Razem ze złotem, spadły także notowania srebra. Dzisiaj cena tego kruszcu zeszła poniżej 19 USD, a kolejnym (aczkolwiek niezbyt silnym) wsparciem technicznym jest dopiero rejon 17,30 USD za uncję. Oznacza to, że ceny srebra mają jeszcze spore pole do zniżki. Dzisiaj rano cena srebra znajduje się na najniższym poziomie od sierpnia 2010 roku, a więc od niemal 3 lat.

Presja strony podażowej jest widoczna także na wykresie platyny. Cena tego kruszcu zeszła poniżej wsparcia w okolicach 1336 USD za uncję, co oznacza osiągnięcie najniższego poziomu od listopada 2009 roku. Kolejną barierą na wykresie tego metalu jest rejon 1300 USD za uncję.

Śmierć kontrowersyjnego tradera

Dzisiaj rano głośnym tematem na rynkach towarowych jest śmierć legendarnego tradera na rynku surowców. Marc Rich, bo o nim mowa, był założycielem spółki Glencore – światowego potentata w zakresie handlu surowcami.

Postać tradera od lat wzbudzała sporo kontrowersji. W 1983 r. Rich został oskarżony o nielegalny handel ropą z Iranem oraz uchylanie się od płacenia podatków (wtedy było to na skalę największą w historii USA). W konsekwencji, Rich przeniósł się na stałe do Szwajcarii, a przez kolejnych wiele lat figurował na liście 10 zbiegów szczególnie poszukiwanych przez FBI. Równie kontrowersyjne było ułaskawienie Rich’a przez prezydenta USA Billa Clintona w 2001 r.

 

 

Dorota Sierakowska
Analityk

Previous Puls rynku: GBP/USD
Next Strach ma duże oczy, czyli rzecz o OFE

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

RPP otwiera „furtkę” do obniżek stóp, PLN lekko w dół

Poranny, środowy handel na rynku złotego przynosi próbę dalszego osłabienia złotego po wczorajszej spadkowej sesji. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1531 PLN za euro, 3,0514 PLN wobec dolara

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – euro wciąż traci

Czwartkowy poranek przynosi dalsze osłabienie euro względem dolara, a co za tym idzie również i złoty traci do amerykańskiej waluty. Do innych walut złoty pozostaje relatywnie stabilny. Za taki stan

Komentarze rynkowe 0 Comments

Dziś spotkanie przedstawicieli banków centralnych w Jackson Hole

Euro (EUR) zyskuje na wartości po trzech spadkowych dniach z rzędu w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Wspólna waluta obecnie wrosła do poziomu 1.3287, po gorszej niż przypuszczano publikacji europejskiego

Komentarze rynkowe 0 Comments

Rynek walutowy czeka na nowe impulsy

Pod znakiem stabilizacji na głównych parach walutowych upłynęła dzisiejsza noc. Rynek czeka na nowe impulsy, które wskażą mu nowy kierunek. Dziś takich impulsów nie zabraknie. O godzinie 08:57 kurs EUR/USD

Komentarze rynkowe 0 Comments

Słowa Draghiego osłabiają euro

Środa została zdominowana przez pierwsze od czasu uruchomienia europejskiego programu QE wystąpienie Mario Draghiego. W czasie przemówienia wygłoszonego we Frankfurcie, szef EBC podkreślił, że luzowanie ilościowe – w ramach którego

Komentarze rynkowe 0 Comments

Uwaga na 4 wydarzenia: odczyt NFP może umocnić USD

• Po mocnym odczycie NFP para USD/JPY może w tym tygodniu testować serię wyższych poziomów docelowych • Szwedzki Riksbank stoi przed kluczową decyzją o luzowaniu ilościowym • Kurs euro może

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź