Kiedy można wymienić komornika?

Kiedy można wymienić komornika?

Posada komornika jest dla osób, które wykazują wiele cierpliwości, stanowczości i asertywności. Fundamentem działania jest realizowanie wyroków sądowych, tzn. głównie egzekucja należności. W zgodzie z przepisami każdy komornik wykonuje swoje obowiązki we wskazanym rewirze. Czy mimo tych ustaleń można samodzielnie wybierać komornika?

Na początek trzeba wyjaśnić, że za rewir uznaje się fragment dzielnicy, miasta lub gminy, w którym pracuje komornik. Na podstawie ustaleń Ministerstwa Sprawiedliwości komorników może być więcej. Ilość stanowisk zależy od potrzeb oraz mnogości spraw.

Okazuje się, że według ustawy wymiana komornika w czasie egzekucji jest niemożliwa, ponieważ wybór należy sąd. Sytuacja zmienia się, kiedy przedmiot postępowania jest rozmieszczony w kilku rewirach, wtedy wskazać może wierzyciel. Oprócz tego, jeśli problem nie dotyczy nieruchomości oraz konkretnych przypadków postępowania egzekucyjnego, komornika można szukać w całej Polsce.

Normą jest, że wierzyciel, który w zgodzie z przepisami wskazał komornika spoza rewiru, powinien opłacić koszty dojazdu oraz nocleg i wyżywienie.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous Spółka dnia: Rovese
Next Czy firmowa strona internetowa to podstawa?

Może to Ci się spodoba

11 zmian w drukach PIT 2016

Podobnie jak w przypadku ubiegłych lat, podatnik składający deklarację podatkową w roku 2016 za 2015 rok będzie mógł liczyć na pewne odliczenia i ulgi. Dlatego ważne jest, by przed wysłaniem

Sprawy urzędowe 0 Comments

Czym zajmuje się referendarz sądowy?

Od dawna funkcjonuje w Polsce etat referendarza sądowego. W zgodzie z przepisami ma uprawnienia podobne do tych, które wykorzystuje sąd. Warto jednak pamiętać, że może z nich korzystać tylko w

Sprawy urzędowe 0 Comments

Jak długo trwa postępowanie administracyjne?

Proces administracyjny powinien zakończyć się przed upływem 30 dni. Jednakże, gdy proces jest złożony trwa on dwukrotnie dłużej. Daty te są elastyczne. Gdy urząd nie zdąży wyjaśnić sprawy, może przedłużyć

Sprawy urzędowe 0 Comments

Czym są opłaty skarbowe?

Jedną z metod zadośćuczynienia za wykonanie czynności administracyjnych jest dokonanie opłat skarbowych. Ich wysokość zależy od konkretnej sytuacji, w jakiej znalazł się petent. Zazwyczaj opłaty skarbowe są pobierane za przekazanie

Sprawy urzędowe 0 Comments

W jakim celu powołuje się biuro rady?

W wielu jednostkach samorządu miejskiego istnieje biuro rady. Wykonuje wiele obowiązków należących do sekretariatu oraz wspomaga urzędnik gminnych lub miejskich w realizacji najważniejszych celów. Czym dokładnie trudni się biuro rady?

Sprawy urzędowe 0 Comments

Kiedy dochodzi do złamania tajemnicy skarbowej?

W zgodzie z prawem obowiązkiem wszystkich urzędników jest zachowanie tajemnicy skarbowej. To istotne i priorytetowe działanie, które chroni dane i wiadomości o obywatelach. W jakich sytuacjach następuje złamanie tajemnicy skarbowej?

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź