Już wkrótce mali i średni przedsiębiorcy z obowiązkiem raportowania JPK
Od 1 lipca 2016 obowiązuje nowelizacja ordynacji podatkowej. Do końca roku ponad 140 000 podmiotów z sektora małych i średnich firm musi dostosować się do nowych przepisów. Czekający przedsiębiorców obowiązek raportowania Jednolitego Pliku Kontrolnego wymaga wdrożenia nowoczesnych narzędzi informatycznych. Firmy, które dotąd nie dostosowały swojego oprogramowania do nowych potrzeb, muszą się śpieszyć. Czasu jest mało, chętnych wielu, zaś dostawców rozwiązań z funkcjonalnością JPK tylko kilku.
Nowe obowiązki, nowe wymagania
Nowe przepisy podatkowe stanowią jasno, iż mali i średni przedsiębiorcy – firmy zatrudniające nie więcej niż 50 pracowników i osiągające roczny obrót poniżej 10 mln euro – prowadzący księgi rachunkowe z wykorzystaniem programów komputerowych od dnia 1 stycznia 2017 roku mają obowiązek raportowania informacji dotyczących podatku VAT w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego . Pliki te w połączeniu z elektroniczną deklaracją VAT muszą być wysyłane do urzędu skarbowego do 25. dnia każdego miesiąca.
Ponieważ obowiązek ten obejmuje firmy z sektora MSP od 1 stycznia 2017, łatwo można wyliczyć, iż pierwsze Jednolite Pliki Kontrolne z informacjami o VAT muszą być gotowe najpóźniej do 25 lutego. Warto tu również zaznaczyć, iż wszelkie opóźnienia lub zwykłe niewywiązanie się z obowiązku będzie oznaczało dotkliwą karę finansową nakładaną na przedsiębiorcę (grzywna do 2800 zł oraz grzywna do wysokości 720 stawek dziennych).
W przypadku wezwania do kontroli skarbowej, mali i średni przedsiębiorcy będą mieli obowiązek (po minięciu okresu przejściowego trwającego dla firm z sektora MSP do 30 czerwca 2018 r.) udostępnić na żądanie fiskusa wszystkie struktury JPK w ciągu 14 dni od wezwania. W tym okresie małe i średnie firmy mogą odmówić przekazania organom kontrolnym danych w postaci JPK; będzie to jednak równoznaczne z możliwością podjęcia kontroli skarbowej w sposób tradycyjny, który jest dla przedsiębiorcy znacznie bardziej uciążliwy .
Im szybciej, tym lepiej
Ze względu na nieuchronność wprowadzenia JPK do sektora MSP i dramatycznie mało czasu by sprostać temu wyzwaniu , warto jak najprędzej podjąć kroki zmierzające ku dostosowaniu firmy i jej oprogramowania do nowych wymogów. Powodów do uprzedzenia terminu granicznego, od którego JPK będą obowiązkowe, jest co najmniej kilka. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, iż z ponad 140 000 przedsiębiorstw sektora MSP będzie wymieniać i aktualizować swoje systemy informatycznie niemalże w ostatniej chwili. Oznacza to, iż dostawcy rozwiązań informatycznych posiadających funkcjonalność JPK mogą zostać obciążeni ponad miarę. Wszelkie wynikające z tego opóźnienia będą oznaczać nie tylko niepotrzebny stres właścicieli firm, ale też z całkowicie realną groźbę kar finansowych.
Kolejnym powodem do wcześniejszej wymiany systemu na wersję spełniającą wymogi JPK jest możliwość raportowania już teraz w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, dzięki czemu przedsiębiorcy unikną uciążliwych procedur sprawdzających realizowanych w tradycyjnej formie.
Korzyści dla państwa i podatników
Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego to dla rządu jeden ze sposobów walki z nieszczelnością polskiego systemu podatkowego. Nowe przepisy dają fiskusowi wgląd we wszystkie dane zakodowane w strukturach logicznych JPK oraz możliwość błyskawicznej analizy zawartych tam informacji. JPK pozwoli organom kontrolnym skutecznie wykrywać wszelkie nieprawidłowości i różnice pomiędzy ewidencją a dokumentacją firmy.
Dla samych przedsiębiorców JPK również niesie ze sobą wiele korzyści. Oprócz wspominanych już zmian w procedurach kontrolnych, Jednolity Plik Kontrolny pozwala (co wynika z przykładów państw stosujących JPK już od jakiegoś czasu) ograniczyć działania nieuczciwej konkurencji i zmniejszyć wyraźnie liczbę przypadków, w których dochodzi do nadużyć i wyłudzeń podatku.
Jedyne potwierdzane przez specjalistów zagrożenie dla firm prowadzących swoją ewidencję w sposób uczciwy i uporządkowany, które wynika z obowiązku raportowania Jednolitego Pliku Kontrolnego, to błędnie wygenerowany JPK. Co więcej, przedsiębiorcy ponoszą odpowiedzialność również za te błędy, które nie wynikły z ich winy, ale powstały na skutek wadliwego oprogramowania. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby firmy posiadały sprawdzone i niezawodne systemy informatyczne.
Jest problem, są i rozwiązania
W czasie gdy ustawodawca pracował nad nowymi przepisami, przygotowania do nowych wymogów szły także pełną parą po stronie dostawców rozwiązań informatycznych. Już teraz firma Sage udostępniła swój system Sage Symfonia 2.0, który jest w pełni dostosowany do generowania JPK. Przedsiębiorcy posiadający poprzednią wersję systemu Sage Symfonia, w celu dostosowania go do Jednolitego Pliku Kontrolnego mogą ograniczyć się do zaktualizowania go do nowej wersji.
Firma Sage stworzyła również rozwiązanie dla przedsiębiorców pragnących sprawdzić poprawności JPK. Udostępniona przez nią platforma internetowa Sage e-Audytor jest pierwszym narzędziem służącym co weryfikacji JPK pod kątem wszelkich możliwych błędów.
Masz pytania lub wątpliwości związane z tematem Jednolitego Pliku Kontrolnego? Zadzwoń na ogólnopolską infolinię JPK dostępną pod numerem tel.: 22 417 93 01.
Może to Ci się spodoba
Połowie Polaków w dużych miastach zakupy zajmują dwie godziny tygodniowo
Polacy narzekają na brak czasu. Przyznają, że zbyt mało czasu poświęcają rodzinie, nie mają też kiedy rozwijać swoich pasji i zainteresowań. Większą część dnia zajmuje im praca i obowiązki związane z prowadzeniem domu, m.in.
Enea inwestuje 1,26 mld zł w zakup elektrowni
Ważna inwestycja na polskim rynku energii. Przejęcie Elektrowni Połaniec od francuskiej spółki ENGIE International Holdings B.V. umocni pozycję Grupy Enea i uplasuje ją na drugiej pozycji wśród wytwórców energii w Polsce. –
Polskie linie lotnicze i lotniska dobrze postrzegane pod względem punktualności
Polskie linie lotnicze doceniane są za punktualność, mają jednak pole do poprawy pod względem jakości obsługi i procesowania odszkodowań – wynika z rankingu Airhelp. Wśród najpopularniejszych w Polsce linii, najlepiej wypadł LOT, przede
Na rynku działa już ponad 1,2 mln terminali płatniczych. Nadal może być 500–600 tys. miejsc, gdzie płatności bezgotówkowe nie są przyjmowane
Płatności bezgotówkowe z każdym rokiem biją kolejne rekordy popularności, a na polskim rynku funkcjonuje już ponad 1,2 mln terminali płatniczych POS, z których wszystkie są dostosowane do akceptacji płatności zbliżeniowych i mobilnych. Wciąż są
Ponad połowa Polaków krytycznie ocenia wymiar sprawiedliwości
Cykliczne sondaże pokazują, że ponad połowa Polaków ma negatywne opinie dotyczące działania wymiaru sprawiedliwości. Również dziennikarze wskazują na wizerunkowe grzechy polskich sądów. Zdaniem ekspertów od komunikacji i PR niezależnie od poglądów
Otoczenie rynkowe schłodziło sentyment do „misiów”
O wynikach spółek za III kwartał 2014 r. oraz klimacie rynkowym dla segmentu małych i średnich spółek rozmawiamy z Maciejem Kikiem, zarządzającym funduszami akcji Union Investment TFI. Jak ocenia Pan
1 Comment
Robert
22 grudnia, 13:07