Jak rozliczyć poręczenie wspólnika?
W oparciu o ustawę dotyczącą podatku dochodowego bezpłatne poręczenie podmiotu powiązanego ze spółką jest traktowane jako przychód. Definiuje to, iż od takiej pomocy należy odliczyć i zapłacić podatek.
Wartość owego świadczenia ustala się na bazie cen stosowanych wobec obcych firm opisanych w rozporządzeniu o podatku dochodowym lub w oparciu o ceny rynkowe. Akcjonariusze proponują swoją pomoc najczęściej w formie wyrównania kredytu bądź uregulowania długów u kontrahentów. Nie podpisują ze spółką żadnego paktu pożyczki, gdyż troszczą się o dochody organizacji, która także jest ich własnością.
Obowiązek podatkowy spotyka się z niezadowoleniem przedsiębiorców, którzy nie rozumieją dlaczego bezinteresowna pomoc wspólnika musi być pomniejszona o podatek przychodowy. Niestety w zakresie prawa środki pochodzące z prywatnego rachunku akcjonariusza są przychodem dla organizacji.
Decydując się na taką formę poprawy budżetu spółki, najlepiej zgłosić się do zamiejscowego Urzędu Skarbowego z wnioskiem o przedstawienie indywidualnej opinii. Takie kroki chronią jednostkę gospodarczą przed przyszłymi mandatami za niepoprawne rozliczenie dochodu.
Ewelina Uroda
gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!