Jak obciążyć hipoteką posiadane nieruchomości?
Hipoteka to obciążenie, które ogranicza prawo własności do wybranej nieruchomości. To praktyka często oferowana przez banki, która ma zabezpieczyć spłatę kredytu oraz uwiarygodnić możliwości finansowe klienta. Równie często stanowi mobilizację dla dłużnika, który zwleka ze zwrotem zadłużenia. Jak przebiega cała procedura obciążania hipoteki?
Obciążenie hipoteki to gwarancja dla kontrahenta, że w razie problemów finansowych drugiej strony z pewnością otrzyma zapłatę, a wystawione faktury zostaną uregulowane. W skrajnych przypadkach może oczekiwać, że dłużnik sprzeda nieruchomość, aby spłacić całe zadłużenie i odzyskać wiarygodność materialną. Jeśli po licytacji pozostaną jakieś pieniądze, wówczas mogą je uzyskać pozostali wierzyciele.
Sposób ustanawiania hipoteki jest dość prosty i może być zrealizowany przez każdego właściciela dowolnej nieruchomości. Wystarczy przygotować umowę, przekazać ją wierzycielowi oraz zawrzeć obustronne porozumienie i umieścić tę informację w księdze wieczystej obiektu. Wniosek o wpis może złożyć jedynie wierzyciel. Sąd nie sprawdza zasadności prośby, rozstrzyga jedynie możliwości dłużnika oraz wydaje ostateczną decyzję.
Celem obciążania hipoteki jest zapewnienie sprawności finansowej do określonej kwoty (zwykle równowartość nieruchomości oraz ewentualnych oszczędności). Oczywiście sporadycznie wartość hipoteki można wyrażać w różnych walutach, w zależności od rodzaju kontaktów biznesowych (np. współpraca z międzynarodową korporacją). Zgodnie z prawem obciążona hipoteka może zostać sprzedana, przekazana lub odziedziczona na podstawie testamentu. Nabywca otrzyma własność, jednak będzie ona ryzykowna i z pewnością bardzo niebezpieczna (w przyszłości wierzyciel może domagać się spłaty od nowego właściciela).
Na szczęście hipoteka ustanawiana jest na czas występowania zobowiązania pieniężnego. Jeśli zadłużenie zostanie uregulowane (dłużnik spłaci wszystkie długi), wówczas wierzyciel powinien się zrzec hipoteki i wykreśli zapisy w księdze wieczystej. Ewentualne oświadczenia powinny przyjmować formę aktu notarialnego.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!