Jak działają sądy powszechne?
W Polsce wymiar sprawiedliwości został podzielony w taki sposób, żeby każdy posiadał różne obowiązki i rozpatrywał sprawy o zupełnie innym charakterze. Z tego względu wyodrębniono cztery podstawowe: powszechne, administracyjne, wojskowe oraz Sąd Najwyższy. Jakimi procesami trudnią się sądy powszechne? Jakie zadania muszą wypełniać?
Na początek trzeba wyjaśnić, że sądy powszechne kontrolowane są przez Prezydenta RP, który wybiera nowych sędziów oraz Ministra Sprawiedliwości, który analizuje raporty finansowe organizacji oraz prognozowane wydatki.
Wedle ustaleń prawnych dzielą się na trzy części: sądy rejonowe, które dostają sprawy należące do obywateli jednej lub wielu gmin; sądy okręgowe, które przejmują nieprawidłowości rejonowych i zwykle usytuowane są w dużych miastach; sądy apelacyjne, które analizują sprawy drugiej instancji.
Powszechne sądy próbują zamykać problemy z tematu prawa karnego, cywilnego, opiekuńczego oraz prawa pracy. Oprócz tego przejmują zobowiązania, które nie leżą w statucie pozostałych organów sądowniczych.
red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!