Dane z Chin lepsze od niewygórowanych oczekiwań – raport surowcowy
Na rynkach towarowych nowy tydzień rozpoczął się od spadków. W poniedziałek indeks CRB zanotował zniżkę o 0,55% do poziomu 271,13 pkt. Przecenione zostały surowce energetyczne, miedź, a także spora część towarów rolnych.
Niezłe dane z Chin
Dzisiaj rano na pierwszy plan na rynku surowcowym wysuwają się – poza tragiczną informacją o śmierci prezesa koncernu Total w katastrofie lotniczej – dane makroekonomiczne z Chin. O tym, jakie okażą się dane z Państwa Środka, spekulowano już od dłuższego czasu – dominowały obawy o wyraźne spowolnienie dynamiki chińskiego PKB, co mogłoby przełożyć się na popyt na surowce.
Dzisiejsze dane z Chin faktycznie nie zachwyciły, jednak tchnęły w rynek nieco optymizmu. Dynamika PKB w Chinach za III kwartał wyniosła 7,3% – wprawdzie to najgorszy wynik od początku 2009 roku, ale i tak jest to nieco więcej niż oczekiwano (7,2%). Lepsza od wcześniejszych szacunków rynkowych okazała się także dynamika produkcji przemysłowej. Dodatkowo pojawiły się także wyliczenia Reuters wskazujące, że popyt na ropę naftową w Chinach wzrósł o 6,2% w stosunku do sierpnia do poziomu średnio 10,3 mln baryłek dziennie.
Chociaż dane z Chin okazały się dobre, to i tak są one bliskie dość niewygórowanym oczekiwaniom rynkowym. Oznacza to, że kwestia spowolnienia gospodarczego w Chinach nadal pozostaje potencjalnym problemem, z którym globalna gospodarka będzie musiała się zmierzyć.
Amerykańscy producenci ropy wrażliwi na spadek cen
Dzisiaj rano notowania ropy naftowej delikatnie rosną. Najwyraźniej zwyżkują notowania amerykańskiej ropy WTI, której cena powróciła ponad 82 USD za baryłkę.
Kupującym na rynku amerykańskiej ropy naftowej sprzyjają wyliczenia przedstawione wczoraj późnym wieczorem przez analityków Bernstein Research. Według nich, przy poziome cenowym ropy wynoszącym 80 USD za baryłkę, aż jedna trzecia amerykańskiej produkcji ropy naftowej z łupków będzie nierentowna.
Wyliczenia te stoją w sprzeczności z niedawno podanymi szacunkami Międzynarodowej Agencji Energetycznej, zakładającymi, że jedynie niewiele ponad 4% produkcji ropy z łupków w USA jest zagrożona w przypadku spadku cen do 80 USD za baryłkę.
O tym, że amerykańscy producenci ropy naftowej są wrażliwi na dalszy spadek cen tego surowca, przekonuje też firma Baker Hughes – jeden z największych na świecie usługodawców na rynku wydobywczym. Według wyliczeń tej firmy, spora część jej klientów deklaruje, że rozważy wycofanie się z projektów wydobywczych, jeśli cena ropy naftowej spadnie do okolic 75 USD za baryłkę i utrzyma się na tym poziomie przez parę miesięcy.
Tak czy inaczej, na razie spora część firm wydobywczych traktuje obecny spadek cen jako krótkoterminowy. Są one przekonane, że zniżka cen ropy naftowej WTI nie sięgnie już niżej – a jeśli tak, to jedynie na krótki czas.
Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Wzrost produkcji ropy w OPEC – raport surowcowy
W czwartek na rynkach towarowych znów dominowały byki. Notowania indeksu CRB wzrosły o 0,96% do poziomu 225,72 pkt. Kupujący pozostawali silni na rynkach surowców energetycznych. Oprócz nich, wyraźnie podrożały niektóre
Huśtawka nastrojów na rynku gazu ziemnego – raport surowcowy
W poniedziałek na globalnym rynku finansowym nieobecni byli Amerykanie, którzy obchodzili Dzień Martina Luthera Kinga. W związku z tym nie był notowany indeks CRB, a handel wieloma towarami w USA
Raport surowcowy – Burzliwy czy spokojny tydzień?
W centrum uwagi: • Geopolityka wciąż w centrum uwagi, ale nie inwestorów • Złoto oddało całe wzrosty wywołane katastrofą malezyjskiego samolotu To był burzliwy czy spokojny tydzień? Oto jest pytanie
USA i Arabia Saudyjska utrzymują poziomy produkcji ropy naftowej – raport surowcowy
Wczoraj wartość indeksu CRB była stabilna – ten surowcowy agregat zanotował wzrost o symboliczne 0,02% do poziomu 253,08 pkt. Ponownie mocno spadły ceny surowców energetycznych, jednak notowania wielu metali oraz
Ropa i złoto w górę po katastrofie samolotu na Ukrainie – raport surowcowy
Wczorajsza katastrofa malezyjskiego samolotu na Ukrainie była szeroko komentowana w mediach, także tych finansowych. Wydarzenia zza naszej wschodniej granicy miały swoje konsekwencje także na rynkach surowcowych – podrożały m.in. ropa
Norwegia może ograniczyć wydobycie ropy naftowej – raport surowcowy
W środę nastroje inwestorów na rynkach towarowych się polepszyły, co odzwierciedlił indeks CRB. Jego wartość wzrosła wczoraj o ponad jeden procent, docierając do poziomu 221,23 pkt. Podrożały przede wszystkim surowce
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!