Czym charakteryzuje się zadośćuczynienie?
Zadośćuczynienie to prawnie ustanowione usuwanie szkód o charakterze materialnym lub niematerialnym. Wielkość rekompensaty oraz metody spłaty zależą są od jednostkowych przypadków. W jakich sytuacjach można starać się o przyznanie zadośćuczynienia?
W wielu przypadkach pokrzywdzony oczekuje zadośćuczynienia, gdy doznał trwałego lub czasowego uszczerbku na zdrowiu, odczuwał ból lub presję psychiczną. Niejednokrotnie spotkać można walkę najbliższych o wypłatę świadczenia w ramach śmierci poszkodowanego.
Fundamentalnym założeniem zadośćuczynienia jest ukaranie sprawcy w sposób dotkliwy i odpowiednio do poczynionego działania. Nie należy zatem myśleć o małych sumach, które nie wpłyną na sytuację materialną winnego. Zwykle sąd przyznaje kwoty pokaźne, które zwrócą koszty hospitalizacji, rehabilitacji lub rekonwalescencji.
Są sytuacje, w których konsekwencje zdarzenia ujawniane są za jakiś czas. Na przykład po wypadku poszkodowany doznał poważnego wstrząsu mózgu i z upływem czasu doszło do poważnego zaniku mowy. Wówczas można ubiegać się o zmianę wysokości odszkodowania i ponowne rozpatrzenie całego zajścia.
red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Dochodzenie roszczeń przez podwykonawcę
Proces budowlany, w wyniku którego powstaje określony w umowie o roboty budowlane obiekt jest zazwyczaj skomplikowanym procesem, w którym bierze udział wiele podmiotów – nie tylko inwestor i generalny wykonawca.
Sklepy internetowe pod lupą fiskusa
Ostatnie lata to okres dynamicznego wzrostu e-handlu. Rynek wart jest ponad 36 mld zł, a w sklepach internetowych kupuje już połowa internautów. Dynamiczny rozwój sektora sprawia, że pojawiają się nowe ryzyka
Czynności sprawdzające organów podatkowych mają ograniczyć ukrywanie dochodów przez osoby fizyczne
Czynności sprawdzające w zakresie dochodów nieujawnionych mają się przyczynić do zwalczania problemu ukrywania i nieopodatkowywania dochodów przez osoby fizyczne. Takie narzędzie umożliwia badanie stanu majątkowego podatnika bez wszczynania oficjalnych postępowań podatkowych. Czynności sprawdzające
Rząd rozważa oskładkowanie studenckich umów-zleceń. Zmiany mogą być korzystne dla rynku pracy
Pracodawcy nie muszą dziś odprowadzać do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne pracowników przed 26 rokiem życia, którzy wciąż kontynuują naukę. Niedługo może się to zmienić. Rząd rozważa możliwość oskładkowania studenckich umów-zleceń.
Do czasu zrównania wieku emerytalnego dla obu płci kobiety mogą pobierać okresową emeryturę kapitałową
Kobiety urodzone po 1948 r. do osiągnięcia przez nie powszechnego wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzny urodzonego w tym samym roku i kwartale mogą liczyć na okresową emeryturę kapitałową. Otrzymają ją, jeśli są członkami OFE, ukończyły
Jakie kary za zakłócanie ciszy nocnej?
W zgodzie z zatwierdzonymi odgórnie przepisami w Polsce funkcjonuje tzw. cisza nocna. Szanować ją powinien każdy lokator, który mieszka w większej społeczności (blokowisko, kamienica, osiedle domków jednorodzinnych). Na jakich warunkach
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!