Czy można zawiązać spółkę jeśli nie prowadzi się działalności gospodarczej?
Wiele wątpliwości narosło wokół tematyki zakładania spółek. Wygląda na to, że trzeba najpierw mieć działalność, aby założyć spółkę. Najłatwiej jest z założeniem spółki cywilnej, ponieważ wymaga najmniej formalności.
Udziałowcem spółki cywilnej może zostać każdy, kto chce osiągać konkretne założenia gospodarcze. Wkład współwłaścicieli jest własnością spółki, co oznacza, że o budżecie decydują wszyscy założyciele. Wspólnie mogą konstruować swoje dążenia, plany rozwojowe i finansowe spółki.
Wspólnikami mogą zostać zarówno osoby fizyczne jak i prawne. Umowę o założeniu spółki powinny dokonywać dwa podmioty prawne zarejestrowane na potrzeby działalności gospodarczej. Dlatego, aby założyć spółkę na zasadach umowy dwóch wspólników trzeba najpierw powołać własną firmę. Przedsiębiorcy mogą natomiast swobodnie kształtować oblicze tej spółki. Poza tym trzeba spisać umowę pomiędzy wspólnikami i ukształtować powód, dla którego spółka została powołana. Aby sformalizować założenie spółki powinno się doprowadzić do wpisu jej do Krajowego Rejestru Sądowego.
O czym trzeba pamiętać przy wpisie do KRS? Przede wszystkim: nazwa spółki, adres siedziby i/lub oddziałów, dane kontaktowe udziałowców i osób reprezentujących spółkę, sprecyzowanie profilu działania (z dopisaniem kodu wg PKD).
W Polsce funkcjonuje wiele rodzajów spółek, między innymi: komandytowe, partnerskie, z ograniczoną odpowiedzialnością, ale najmniej formalności wymagają spółki cywilne.
Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Jak funkcjonują spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Zgodnie z przepisami celem otwierania spółki jest posiadanie działalności gospodarczej o dowolnym charakterze. Zazwyczaj działa w ramach umowy między członkami lub ustalonego wspólnie statutu. To przedsiębiorcy decydują o sposobie prowadzenia
Kiedy mówimy o spółce partnerskiej?
Spółka partnerska zrzesza osoby wykonujące tylko wolne zawody. Nie może być powołana dla prowadzenia przedsiębiorstwa, ale jest podstawą do wykonywania przez partnera dwóch wolnych aktywności zawodowych jednocześnie. Członkami spółek partnerskich
Co należy do obowiązków komandytariusza?
Wśród wielu spółek funkcjonujących w kraju na uwagę zasługuje także spółka komandytowa. Powoływana jest do życia na podstawie umowy w formie aktu notarialnego. W jej skład wchodzą członkowie, którzy w
Jak spółka jawna wybiera reprezentanta?
Każda spółka jawna należy do konkretnego przedsiębiorstwa. Posiada odrębny majątek oraz członków. Jednak każdy z członków powinien zobowiązać się do bezpłatnego świadczenia usług na rzecz wspólnoty. Czy spółka jawna posiada
Kto ma prawo poręczać spółce?
Według wprowadzonych kilka lat temu przepisów poręczenie zadłużonej spółki bezpłatnie stanowi przychód dla działalności jako takiej. Innymi słowy konieczne będzie odprowadzenie podatku dochodowego od osób prawnych. Jak wyglądają szczegóły poręczania?
Czy warto posiadać spółkę kapitałową?
Już kilka lat ogromną popularnością cieszą się w Polsce spółki. Głównie dlatego, że właściciel sam wybiera jeden z miliona sposobów na własny biznes. Na liście znajdują się także spółki kapitałowe.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!