Chiny, Indie i USA – wielka trójka na rynku złota

Chiny, Indie i USA – wielka trójka na rynku złota

Podczas ostatniej sesji lutego na rynkach towarowych wyraźnie dominował kolor zielony. Notowania indeksu CRB wzrosły o 1,42% do poziomu 224,08 pkt. W górę pięły się notowania surowców energetycznych, metali szlachetnych, a także większości towarów rolnych. Na delikatnym minusie znalazły się natomiast ceny miedzi, cukru oraz bawełny.

Chińskie wsparcie dla cen złota

W piątek zwyżkę kontynuowały ceny złota, które odbiły się w ubiegłym tygodniu w górę od psychologicznej bariery 1200 USD za uncję, będącej ważnym technicznym wsparciem. Dzisiaj rano cena żółtego kruszcu kontynuuje ruch w górę i obecnie oscyluje tuż poniżej poziomu 1220 USD za uncję.

Stronie popytowej na rynku złota niewątpliwie pomógł powrót Chin na globalne rynki finansowe po tygodniowych obchodach tamtejszego Nowego Roku. Dodatkową dobrą informacją była weekendowa obniżka stóp procentowych w tym kraju, która działa korzystnie na popyt na złoto. Co więcej, decyzja Ludowego Banku Chin wywołała spekulacje dotyczące prawdopodobieństwa kolejnych cięć stóp procentowych w najbliższych miesiącach – nie tylko stopy depozytowej, lecz także stopy rezerw obowiązkowych dla banków. Ma to swoje uzasadnienie – chociaż chiński bank centralny deklarował, że nie ma zamiaru podejmować przełomowych decyzji, to jednak zapowiedział, że będzie sukcesywnie wspierał gospodarkę Państwa Środka.

Tak czy inaczej, warto pamiętać, że po obchodach Nowego Roku popyt na złoto w Chinach jest na ogół wyraźnie mniejszy niż przed tym świętem. Wynika to z faktu, że złoto w formie sztabek, monet oraz biżuterii jest kupowane przez wielu Chińczyków jako noworoczny prezent. Możliwe więc, że obecny chiński optymizm będzie krótkotrwały.

Warto także zwrócić uwagę, że wielu Chińczyków traktuje obecnie inwestycję w złoto z pewnym dystansem. Wynika to z ich doświadczeń z 2013 r., kiedy to po dynamicznych kwietniowych i czerwcowych spadkach popyt na złoto w Państwie Środka był rekordowy. Niestety, mimo zaangażowania dużych ilości chińskiego kapitału na rynku żółtego kruszcu, jego cena pozostawała niska, co w 2014 r. zniechęcało Chińczyków do kolejnych zakupów i również teraz jest ważnym czynnikiem wpływającym na cenę złota.

Indyjskie cło na import złota utrzymane

Z nie mniejszą uwagą inwestorzy na rynku złota obserwują sytuację w Indiach. Kraj ten przez wiele lat był największym importerem złota i dopiero kilka lat temu oddał swą dominację na rzecz Chin. Póki co wydaje się prawdopodobne, że szybko jej nie odzyska – zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że wciąż utrzymuje się w tym kraju wysokie cło na import złota.

W 2013 r., po serii trzech podwyżek, indyjskie cło importowe na złoto wzrosło do poziomu 10%. W ten sposób rząd Indii podjął walkę o zmniejszenie deficytu handlowego w tym kraju, za który odpowiadały m.in. duże ilości wwożonego do kraju kruszcu. Podwyżka cła przyniosła oczekiwane rezultaty i już w 2014 r. spodziewano się jego obniżki – jednak do dzisiaj do niej nie doszło.

W sobotę indyjskie Ministerstwo Finansów po raz kolejny ogłosiło, że 10-procentowe cło zostaje utrzymane. Jest to spore rozczarowanie dla mieszkańców Indii, dla których obniżka na początku tego roku wydawała się niemal pewna. Tymczasem ze względu na jej brak, ceny złota w Indiach pozostaną relatywnie wysokie, co przełoży się na niski poziom oficjalnej sprzedaży i spory przemyt złota do Indii.

Ważne dane makro z USA

W tym tygodniu inwestorzy na rynku złota skierują jednak swój wzrok przede wszystkim na Stany Zjednoczone. W centrum uwagi będą dane z rynku pracy, które zapewne wpłyną na oczekiwania związane z terminem podwyżki stóp procentowych w USA.

Jeśli dane te okażą się bardzo dobre, to zwiększy się prawdopodobieństwo podwyżki już w połowie tego roku, co negatywnie odbije się na cenie złota. Dobre dane zachęciłyby bowiem inwestorów do angażowania kapitału na rynkach uważanych za bardziej ryzykowne. Z kolei jeśli dane będą słabe, to prawdopodobnie doprowadzą do spekulacji dotyczących odłożenia podwyżki stóp na później.

1

Wykres 1. Notowania złota w USA – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Przemysłowe wskaźniki PMI
Next EUR/USD: silne wzrosty

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Raport surowcowy: Srebro

Złoto w dniu wczorajszym ustanowiło nowe minimum w obecnym ruchu spadkowym na poziomie 1540$. Od 1 października 2012 r. trwa silny trend spadkowy. Cena znajduje się wyraźnie poniżej linii trendu

Analizy surowców 0 Comments

Cena ropy WTI tuż powyżej 80 USD za baryłkę – raport surowcowy

Sytuacja na rynkach towarowych w ostatnich dniach jest rozchwiana. Po wtorkowym wzroście indeksu CRB, w środę nastąpił jego dynamiczny spadek o niemal 1% do poziomu 270,35 pkt. Po raz kolejny

Analizy surowców 0 Comments

Coraz więcej nierentownych pól naftowych w USA – raport surowcowy

W czwartek na rynkach towarowych przeważał kolor zielony. Notowania indeksu CRB wzrosły o 0,65% do poziomu 268,15 pkt. Strona popytowa była silna na rynkach surowców energetycznych, metali szlachetnych, a także

Analizy surowców 0 Comments

Surowce: Nowe minimum na pszenicy i kukurydzy

Złoto w dniu wczorajszym zamknęło się tuż poniżej oporu wynikającego z chmury Ichimioku, który przebiega na poziomie 1334$. Ewentualne zamknięcie powyżej tego poziomu stanowić będzie techniczny sygnał kupna. Dziś rano

Analizy surowców 0 Comments

Zapasy ropy wciąż rosną – Raport surowcowy

W centrum uwagi: •Ropa : Wczoraj dane API, dzisiaj EIA •Złoto: Stabilnie powyżej ważnego wsparcia Koszyk notowań surowców Thomson Reuters/Jefferies CRB wczoraj poszedł w dół do 221,04 pkt. Nie doszło

Analizy surowców 0 Comments

Ruchy dostosowawcze spółek na rynku ropy naftowej – raport surowcowy

Piątkowa sesja na rynkach towarowych odznaczała się przewagą strony podażowej. Notowania indeksu CRB spadły o 0,66% do poziomu 224.76 pkt. Był to rezultat przeceny ropy naftowej, będącej najważniejszym składnikiem indeksu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź