Oczekiwana spokojna sesja przed burzliwą środą
Wtorkowe notowania mogą nie przynieść istotnych zmian – może poza Frankfurtem – ponieważ w dalszej części tygodnia na rynki napłynie wiele newralgicznych informacji.
Najważniejszymi z nich będą dane z amerykańskiego rynku pracy – te oficjalne zostaną opublikowane w piątek, ale raport ADP ujrzy światło dzienne w środę po południu. Również w środę opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, który także może przynieść niespodzianki. Jest więc na co czekać, bo jak okazało się w poniedziałek, dane potrafią znacząco różnić się od prognoz.
W czasie, gdy w Polsce podziwiano świąteczne orszaki, inwestorzy na całym świecie pozbywali się akcji w reakcji na spadek indeksu ISM sektora usług w USA do 53 pkt z 53,9 w listopadzie i wobec oczekiwanych 54,7 pkt. Jest to najniższy odczyt od sześciu miesięcy.
W efekcie indeksy w Europie zanotowały słaby finisz, DAX stracił 0,1 proc., FTSE ograniczył zwyżkę do 0,2 proc., CAC40 stracił 0,5 proc. Najmocniej, bo o 3,8 proc. spadł moskiewski RTS, ale tu bardziej wyraźne jest sprzężenie ze spadkiem notowań ropy niż z odczytem amerykańskiego ISM.
S&P stracił 0,25 proc. po nieudanej próbie odbicia w trakcie sesji, natomiast w Azji widoczne były próby stabilizacji po poniedziałkowej wyprzedaży. Indeks w Szanghaju wzrósł o 0,1 proc., tyle samo zyskiwał Hang Seng na pół godziny przed końcem notowań. Kospi wzrósł o 0,5 proc., natomiast Nikkei stracił 0,5 proc., po tym jak schudł o 2,3 proc. w poniedziałek.
W Europie także należy oczekiwać spokojnej sesji przed kumulacją publikacji w dalszej części tygodnia. Większe szanse na odbicie ma DAX, ponieważ rano podano, że stopa bezrobocia w Niemczech spadła do 5,2 proc. (oczekiwano 6,9 proc.). Również nerwowa reakcja inwestorów na wypadek Angeli Merkel na stoku może zasługiwać na korektę.
Emil Szweda, Open Finance
Może to Ci się spodoba
Poranny komentarz giełdowy – PBOC rozdaje karty
Ostatnie dni były wyjątkowe łaskawe dla inwestorów giełdowych. Piątkowa wypowiedź Mario Draghiego, w trakcie której zasugerował gotowość do dalszych działań ze strony EBC, a także obniżka stóp procentowych przez Ludowy
Jen spada poniżej poziomu 114.00
Euro (EUR) odbiło się ze swojego dwumiesięcznego minimum na poziomie 1.2439 aż do poziomu 1.2530 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Wspólna waluta pozostaje pod presją, ponieważ takie kraje Europy
Raport dzienny Forex
Wygląda na to, że Biały Dom postanowił uciąć spekulacje nt. nominacji szefa FED (wczoraj Forbes plotkował o możliwym wyborze Donalda Kohna) i wyeliminować jeden z wielu elementów niepewności, która zaczyna
Poranny komentarz giełdowy – co dalej z europejskim rynkiem akcji
Chyba powoli przyzwyczajamy się, że często na rynku złe „newsy” oznaczają dobre „newsy”. Tak było wczoraj w przypadku odczytu indeksu Ifo w Niemczech, który zniżkował już kolejny raz z rzędu.
Handel ruszy po południu
Choć piątkowa sesja rozpocznie się o zwykłej porze, w pierwszych godzinach nie należy spodziewać się niczego ciekawego. Emocje zaczną się prawdopodobnie na krótko przed publikacją danych z amerykańskiego rynku pracy.
Komentarz surowcowy
W centrum uwagi: • Cena złota coraz bliżej 1200 USD za uncję • Srebro najtańsze od niemal 3 lat • Śmierć kontrowersyjnego tradera Wczoraj na rynkach towarowych nastroje inwestorów się
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!