Urlop wychowawczy przedsiębiorcy – jak skorzystać?

Od 2013 roku zmieniły się reguły dotyczące sprawowania opieki nad urlop wychowawczy przysługiwał tylko osobom pracującym na umowę o pracę. Pracownicy na umowę o dzieło lub zlecenie oraz posiadający działalność gospodarczą nie mieli możliwości na taki urlop. Na szczęście wdrożono modyfikacje dogodne i sprawiedliwe dla każdego.

Od prawie trzech miesięcy każdy przedsiębiorca ma prawo do sprawowania kurateli nad dzieckiem korzystając z urlopu wychowawczego i funkcjonuje na praktycznie takich samych regułach, jak przy umowie o pracę. Do tej pory wiele sporów rodził problem, kto będzie płacił składkę dla właściciela firmy na urlopie. Dylemat rozstał rozwikłany przez rząd i składki opłacane będą przez budżet państwa. Oznacza to, że przedsiębiorca nie utraci czasu, w których opiekował się dzieckiem, przy wyliczaniu wysokości emerytury.

Jeszcze w tamtym roku na urlop macierzyński mogły liczyć jedynie osoby, które nawiązały z pracodawcą umowę o pracę. Aktualnie o taki urlop mogą starać się również: właściciele firm, każdy zatrudniony na umowę zlecenie, umowę agencyjną, umowę o świadczenie usług.

Trzeba dodać, że na urlop wychowawczy mogą udać się osoby, które przynajmniej przez 6 ostatnich miesięcy posiadały ubezpieczenie społeczne. Wtedy państwo jest w stanie pokryć koszty za wszystkie składki zdrowotne, emerytalne i rentowe przez cały okres trwania urlopu wychowawczego. Według przepisów są to maksymalnie trzy lata lub do czasu skończenia przez dziecko czwartego roku życia.

 

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Umowa ramowa z tzw. freelancerem
Next Jak rozliczyć import usługi?

Może to Ci się spodoba

Prawo pracy 0 Comments

Dwa etaty w jednym zakładzie pracy?

Mieszkańcy kraju coraz częściej rozpoczynają dodatkową prace. Zmusza ich do tego zła sytuacja finansowa w ich gospodarstwach domowych. Czy możemy pracować na podstawie dwóch porozumień o prace u jednego pracodawcy?

Prawo pracy 0 Comments

Warunki przyznawania zwolnień lekarskich

Zwolnienie lekarskie jest podstawowym dokumentem, którego celem jest stwierdzenie czasowej niezdolności do pracy. Zwolnienie jest dowodem przy ustalaniu prawa do zasiłku i stwierdza ono o okresowej niezdolności do pracy, konieczności

Rośnie popularność pracy tymczasowe

Wartość rynku agencji zatrudnienia w Polsce szacuje się już na 6,5 mld zł. Łączna liczba pracowników tymczasowych przekroczyła 700 tys. Rośnie też liczba przepracowanych przez nich godzin. W ubiegłym roku każdy pracownik

Prawo pracy 0 Comments

Jak długo należy czekać na zasiłek chorobowy?

Każdy podwładny zatrudniony na zasadach umowy o pracę ma prawo skorzystania z wielu ustawowych zasiłków. Są one przydzielane automatycznie, w ramach opłacanych przez pracodawcę składek. Kto w związku z tym

Prawo pracy 0 Comments

Rząd rozważa oskładkowanie studenckich umów-zleceń. Zmiany mogą być korzystne dla rynku pracy

Pracodawcy nie muszą dziś odprowadzać do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne pracowników przed 26 rokiem życia, którzy wciąż kontynuują naukę. Niedługo może się to zmienić. Rząd rozważa możliwość oskładkowania studenckich umów-zleceń.

Prawo pracy 0 Comments

Potrącenia z pensji pracowniczej

Każdy pracownik ma prawo do otrzymywania wynagrodzenia. Powinno być wypłacane w kwocie odpowiedniej do wykonywanych obowiązków oraz w wyznaczonym terminie. Są jednak sytuacje, gdy pracodawca nakłada na zatrudnionego potrącenia. Czy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź