Istnienie spółki jawnej po śmierci wspólnika

Istnienie spółki jawnej po śmierci wspólnika

Jedną z przyczyn unieważnienia spółki jawnej jest śmierć jednego z partnerów. Rozwiązanie spółki nie oznacza jednak wygaśnięcia jej bytu prawnego, ponieważ traci ona go z momentem wypisania z KRS.

Zanim nastąpi wykreślenie spółki z rejestru musi mieć miejsce postępowanie likwidacyjne, a po jego ukończeniu likwidatorzy mają obowiązek złożyć wniosek do sądu o wykreślenie spółki z rejestru.

Spółka jawna może trwać nadal po śmierci jednego z właścicieli, pod warunkiem, że w umowie spółki jest zapis, który to uwzględnia.

Kolejnym warunkiem jest ustalenie pozostałych partnerów, że przedsiębiorstwo, pomimo śmierci jednego z nich nadal działa. Postanowienie takie powinno zostać przygotowane w formie pisemnej lub można dokonać zmiany w umowie spółki wprowadzając do niej odpowiedni akapit.

Kolejnym rozwiązaniem jest możliwość uzgodnienia przez wspólników o wstąpieniu w prawa zmarłego przez jego spadkobierców. Wówczas mogą oni stać się wspólnikami w spółce jawnej. Jeżeli umowa spółki stanowi, że prawa nieżyjącego wspólnika przysługują wszystkim spadkobiercom wspólnie i w tym obszarze nie są ustalone szczegółowe postanowienia, spadkobiercy do wykorzystywania tych praw powinni oddelegować jedną osobę.

Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net

Previous Pracownicy w biznesplanie
Next Kiedy otrzymamy ulgę prorodzinną?

Może to Ci się spodoba

Spółki 0 Comments

Kiedy mówimy o spółce partnerskiej?

Spółka partnerska zrzesza osoby wykonujące tylko wolne zawody. Nie może być powołana dla prowadzenia przedsiębiorstwa, ale jest podstawą do wykonywania przez partnera dwóch wolnych aktywności zawodowych jednocześnie. Członkami spółek partnerskich

Spółki 0 Comments

Czy utrzymywanie tajemnicy firmy chroni nas przed konkurencją?

Przetargi powszechne to jawne działania mające na celu wyłonienie spośród otrzymanych ofert firm najlepszego realizatora planów scharakteryzowanych w propozycji współpracy. Okazuje się jednak, iż nie wszystkie informacje o rywalizujących jednostkach

Spółki 0 Comments

Czy firma rodzinna może mieć formę spółki komandytowej?

Najlepszą drogą, aby zdobyć środki na rozwój rodzinnej firmy jest stworzenie spółki komandytowej. W Polsce funkcjonuje wiele działalności o charakterze firmy rodzinnej. Dosyć częstym problemem tych firm jest jednak zbyt

Spółki 0 Comments

Czy możliwe jest odzyskanie majątku z przedwojennej spółki?

Okres działań wojennych wspominany jest jako czas bardzo trudny i bolesny. Nie tylko dla normalnych ludzi, ale również dla przedsiębiorców. Dzień po dniu stracili swoje firmy, mienie, dobytki całego życia.

Spółki 0 Comments

Charakterystyka spółki partnerskiej

Zgodnie z polskim prawem istnieje wiele typów spółek. Każda ma inny charakter i różne mechanizmy funkcjonowania. Wśród nich jest spółka partnerska, która zakładana jest dopiero po wypełnieniu kilku najważniejszych wytycznych.

Spółki 0 Comments

Kto może założyć spółkę europejską?

Każdy właściciel, który planuje rozwój swojej działalności i przerzucenie usług również poza Polskę, powinien brać pod uwagę otwarcie spółki europejskiej. Z pewnością, żeby to nastąpiło trzeba spełnić kilka istotnych warunków.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź