Działalność współczesnych domów maklerskich. Co warto o nich wiedzieć?
We współczesnym świecie jest wiele instytucji, które mają duże znaczenie dla gospodarki. Jednocześnie są mało znane lub istnieje na ich temat wiele mitów. Przykładem takiej organizacji jest dom maklerski, czyli firma o dużym znaczeniu dla funkcjonowania rynków kapitałowych. Pełni wiele ważnych ról: umożliwia pomnażanie oszczędności, pomaga spółkom akcyjnym w emisji papierów wartościowych, ale realizuje także misję edukacyjną. Instytucja domu maklerskiego jest znana w zachodnim świecie od dawna, w Polsce funkcjonuje niespełna od 30 lat.
Co to jest dom maklerski?
Dom maklerski to pośrednik na zorganizowanym rynku papierów wartościowych. Oznacza to, że pośredniczy w obrocie akcjami, obligacjami oraz innymi instrumentami finansowymi. Maklerzy łączą firmy działające na rynku z osobami lub instytucjami, które chcą inwestować w ich działalność. Akcjonariusze w zamian za pieniądze dostają udziały i prawo do wpływania na losy spółek, a także prawo do dywidendy. Z kolei przedsiębiorstwa pozyskują środki finansowe, dzięki którym mogą szybciej się rozwijać, tworząc lepsze produkty i usługi.
Dom maklerski działa w oparciu o przepisy prawa. Aktem prawnym, który reguluje jego aktywność w Polsce, jest ustawa z 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie z nią, jeśli ktoś chce prowadzić działalność maklerską, musi posiadać zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego. Jest to rządowy organ, który czuwa nad ochroną interesów poszczególnych uczestników rynków finansowych.
Podstawowe zadania domów maklerskich
W ustawie o obrocie instrumentami finansowymi można znaleźć zakres obowiązków domów maklerskich. Należą do nich:
- obsługa zleceń kupna i sprzedaży instrumentów finansowych,
- pośrednictwo w obrocie papierami wartościowymi na własny rachunek,
- zarządzanie portfelami inwestycyjnymi klientów,
- doradztwo dla inwestorów,
- oferowanie papierów wartościowych.
Jednocześnie czasy, w których instytucje maklerskie zajmowały się jedynie prowadzeniem transakcji wymiany instrumentów finansowych należą już do przeszłości. Na rynku kapitałowym panuje duża konkurencja i domy maklerskie podejmują szereg działań, aby przyciągać klientów.
Pośrednicy na rynkach finansowych stale poszerzają swoją ofertę, aby sprostać rosnącym wymaganiom. Zwiększają dostęp do nowych rynków, umożliwiają korzystanie z większej ilości instrumentów oraz dają inwestorom narzędzia do analizowania notowań papierów wartościowych. W końcu domy maklerskie tworzą infrastrukturę techniczną, dzięki której można zawierać transakcje drogą internetową i realizować zlecenia giełdowe.
Czy dom maklerski może przyznawać kredyty?
Chociaż instytucje maklerskie nie są bankami, to mogą udzielać kredytów na działalność inwestycyjną. Zasady, na których jest przyznawane dofinansowanie, są bardzo zbliżone do reguł stosowanych przez placówki bankowe. Występują tu różnego rodzaju koszty:
- oprocentowanie kredytu – według stawki WIBOR powiększonej o marżę pośrednika,
- opłaty z tytułu ubezpieczenia,
- koszty z tytułu blokady aktywów na koncie kredytobiorcy – jest to zabezpieczenie dla instytucji przyznającej pożyczkę.
Do powyższej listy można też dopisać opłatę z powodu funkcjonowania Bankowego Systemu Gwarancyjnego, który dodatkowo chroni strony transakcji. W ramach tej usługi, dom maklerski może współpracować z bankiem, który jest jego partnerem lub instytucją macierzystą.
Co można powiedzieć o ofercie analitycznej domów maklerskich?
Współczesne domy maklerskie prowadzą rozbudowane usługi w ramach analizowania sytuacji na rynkach finansowych i ich wpływu na wycenę instrumentów. Na te działania składa się wiele różnych aspektów:
- wydawanie profesjonalnych raportów analitycznych,
- publikowanie rekomendacji konkretnych instrumentów,
- prognozy wyników finansowych spółek,
- wydawanie broszur technicznych.
Dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się także materiały edukacyjne, które są emitowane przez domy maklerskie. Zapraszają one ekspertów i cenionych analityków, którzy prowadzą szkolenia w zakresie wykorzystania analizy technicznej i umiejętności czytania wykresów giełdowych.
Może to Ci się spodoba
Obligacyjne konwenanty
Relacje między emitentem obligacji, a ich nabywcami, czyli udzielającymi pożyczki, niejednokrotnie nie sprowadzają się jedynie do prostego określenia podstawowych parametrów emisji, czyli kwoty pożyczki, oprocentowania i terminu jej zwrotu oraz
Fundusze ETF – czym różnią się od zwykłych funduszy?
Fundusze ETF są bardzo wdzięcznym narzędziem inwestycyjnym dla mniejszych inwestorów, także początkujących, którzy chcą ograniczyć koszty i zwiększyć swoje szanse na pomnażanie zysków. Oczywiście, żeby było to możliwe, potrzebują niezbędnego
Na świecie w 2020 roku będzie 45 zetabajtów danych
Rynek danych rozwija się dziś sześć razy szybciej niż cała branża IT. Za cztery lata jego wartość przekroczy 200 mld dol. Ze względu na to, że na analityce danych opartych
Porozmawiajmy o podwyżce
Ilu z nas chciałoby, szczególnie obecnie, usłyszeć od swojego pracodawcy informację o przyznanej podwyżce? Jak wynika z Raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu” – aż 75% pracowników oczekuje, że to szef
Frank rośnie. Tak drogo w lutym jeszcze nie było
Greckie negocjacje i amerykańska broń dla Ukrainy – to tylko niektóre powody, dla których złoty słabnie. Ale nie martwmy się. Koniec tygodnia zapowiada się spokojniej. Najprawdopodobniej frank znów spadnie poniżej
Stać Cię na więcej, czyli jak otworzyć nowy rozdział w swojej karierze
Decyzja o całkowitej bądź częściowej zmianie ścieżki kariery dotyczy praktycznie każdego pracownika. Bardzo często motywacją do niej jest mało satysfakcjonująca praca, niewłaściwy szef, czy też chęć sprostania nowym wyzwaniom. Nie
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!