6 najważniejszych zalet poręczenia wadialnego
Poręczenie wadialne staje się coraz popularniejsze wśród przedsiębiorstw, które biorą udział w licznych przetargach. Nic dziwnego, jest to bowiem rozwiązanie, które posiada wiele zalet.
W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa stają w obliczu trudnych wyzwań. Z jednej strony konkurencja w każdej branży jest duża, z drugiej podmioty udzielające zamówień, szczególnie publiczne, starają się jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy. W rezultacie do większości przetargów np. w branży budowlanej przystępuje wiele firm i przeważnie są one zobowiązane do wniesienia wraz z ofertą wadium wynoszącego od 0,5% do 3% wartości zamówienia. Postępowania przetargowe mają natomiast to do siebie, że często trwają dość długo. Dla firm-oferentów oznacza to, że wpłacone wadia, wynoszące często po kilkadziesiąt tysięcy złotych, są „zamrożone”. Jeżeli dane przedsiębiorstwo bierze udział w wielu takich przetargach, jego egzystencja może być poważnie zagrożona. Pojawia się bowiem realne ryzyko utraty płynności, której brak jest co roku przyczyną znacznej części bankructw.
Istnieje jednak sposób, by przedsiębiorstwa startujące w licznych przetargach chroniły się przed zgubnymi skutkami konieczności wpłacania wadiów. Ustawodawca w Polsce dopuszcza bowiem możliwość, by wadium wpłacane było w formie nie tylko gotówkowej, ale również poręczeń wystawianych przez ściśle określone instytucje. Organizatorzy przetargów często postępują w zgodzie z duchem ustawy Prawo zamówień publicznych i wyrażają zgodę, aby wadium wnoszone było w formie tzw. poręczeń wadialnych. Są one wystawiane przez odpowiednie instytucje finansowe.
Przedsiębiorca, który chciałby uzyskać takie poręczenie najpierw występuje o udzielenie tzw. pakietu wadialnego. Zostaje on przyznany po weryfikacji kondycji finansowej firmy. W ramach pakietu przez 12 miesięcy przedsiębiorca może wnioskować o wystawienie poręczenia wadialnego do każdego przetargu, do jakiego ma zamiar przystąpić. Takie poręczenia przyznawane są wtedy przeważnie „od ręki”.
Poniżej prezentujemy zestawienie 6 najważniejszych zalet poręczeń wadialnych, opracowane na podstawie oferty firmy „Poręczenia Kredytowe” Spółka z o.o.
1. Poręczenie wadialne jest tanie
Koszt wystawienia pojedynczego poręczenia wadialnego wynosi jedynie 0,5% wartości wadium, a koszt przyznania pakietu wadialnego 1% jego wartości. Są to kwoty dużo mniejsze, niż oprocentowanie ewentualnych pożyczek czy kredytów, które przedsiębiorca musiałby wziąć na poczet utrzymania płynności finansowej w związku z pokryciem się terminów kilku przetargów, w których konieczne jest wniesienie wadium.
2. Poręczenie wadialne jest szybkie
Czas oczekiwania na wystawienie poręczenia wadialnego wynosi maksymalnie 3 dni robocze.
3. Poręczenie wadialne oszczędza mnóstwo czasu
Przedsiębiorca jest badany pod kątem sytuacji finansowej tylko raz, przed przyznaniem ważnego 12 miesięcy pakietu wadialnego. Później, przy występowaniu o poręczenie wadialne do konkretnego przetargu otrzymuje je bez badania kondycji finansowej.
4. Poręczenie wadialne podnosi wiarygodność
Wniesienie przez przedsiębiorcę wadium w formie poręczenia wadialnego jest dla organizatora przetargu sygnałem, że oferent został sprawdzony pod kątem wiarygodności finansowej przez wyspecjalizowaną instytucję. Firma przedkładająca poręczenie wadialne będzie więc najpewniej traktowana, jako bardziej wiarygodna niż przedsiębiorstwa, które wadium wnoszą np. w formie gotówkowej.
5. Poręczenie wadialne jest rozwiązaniem kompleksowym i wystarczającym
Poręczenie wadialne pokrywa 100% sumy wadium i jest ważne przez cały okres obowiązywania oferty przetargowej, do której zostało wydane. Oznacza to, że całkowicie rozwiązuje problem wnoszenia wadium do przetargu.
6. Poręczenie wadialne wspomaga zachowanie płynności
Dzięki korzystaniu z poręczenia wadialnego można startować w wielu przetargach jednocześnie, bez „zamrażania” firmowych pieniędzy, a więc bez uszczerbku dla płynności przedsiębiorstwa.
Może to Ci się spodoba
W jaki sposób funkcjonują kantory w Polsce?
Obecnie wiele osób nie wyobraża sobie życia bez kantorów. Chodzi szczególnie o osoby, które znalazły pracę poza Polską lub prowadzą ogromne przedsiębiorstwa międzynarodowe. Aczkolwiek nie są podobne tych, które otwierały
Cypr ciągle potrzebuje wsparcia
Sesja przed weekendem na głównych europejskich parkietach zdominowana była przez niedźwiedzie nastroje, spowodowane pesymistycznymi informacjami napływającymi z eurostrefy. Debata w kontekście kolejnych problemów na Cyprze i konieczności dalszej pomocy dla
Dopłaty do leków w ramach programu 75+ wyniosą w przyszłym roku 564 mln zł
1 września resort zdrowia ogłosi listę leków refundowanych dla seniorów. Znajdą się na niej preparaty stosowane m.in. w chorobach układu krążenia, cukrzycy i zaburzeniach środkowego układu nerwowego, a więc leki najczęściej stosowane przez tę
Inwestycje branży IT nabierają tempa. Mimo wysokich zarobków na rynku brakuje pracowników
Mimo wysokich i wciąż rosnących wynagrodzeń oraz bogatych pakietów pozapłacowych świadczeń pracowniczych firmom informatycznym coraz trudniej znaleźć pracowników. Polska jest postrzegana na świecie jako miejsce przyjazne inwestycjom z tego sektora. Rośnie więc liczba
Rewolucyjne zmiany w rejestracji znaków towarowych
Obecnie procedura rejestracja znaków towarowych trwa średnio rok. W kwietniu po nowelizacji przepisów Urząd Patentowy będzie badał wyłącznie spełnienie bezwzględnych przesłanek. Nie będzie natomiast sprawdzał każdego zgłoszenia pod kątem kolizji
Ograniczony dostęp do innowacyjnych leków dla pacjentów z chorobami rzadkimi i hematoonkologicznymi
Na choroby rzadkie, w tym choroby krwi i układu krwiotwórczego, cierpi blisko 3 mln Polaków. Niestety, pacjenci mają ograniczony dostęp do innowacyjnych leków, które przedłużają im życie i poprawiają jego jakość. Resort zdrowia
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!